Tajemnica drabiny Jakuba

Monika Gajdzińska
młodzieżowa drabina Jakub

Świetna książka

Świetna książka

Jakub budzi się na polu. Nie pamięta niczego poza swoim imieniem. Nagle przychodzi po niego mężczyzna, Wergiliusz, aby zaprowadzić go do miasta, gdzie przebywa wiele dzieci w podobnym wieku. Tak jak Jakub niczego nie pamiętają, ale posłusznie wykonują powierzone im zadania. Ich jedyną rozrywką jest zabawa w przypominanie, której oddają się codziennie wieczorem. Jakub nie odnajduje się w szarym, pozbawionym nadziei mieście. Nie podobają mu się panujące zasady ani praca, jaką ma wykonywać. Buntuje się i próbuje odkryć, o co w tym wszystkim chodzi. I czy jest jakaś droga ucieczki?
Lektura skierowana jest dla dzieci w wieku od około dziewięciu lat. Mimo to jest dość mroczna i tajemnicza. Przedstawiony świat jest smutny i bez nadziei, co w literaturze dziecięcej jest raczej rzadkie. Fabuła nie jest zbyt skomplikowana, przynajmniej dla dorosłego czytelnika, lecz niewątpliwie zmusza do refleksji. Czy warto wszystko pamiętać? Może lepiej pewne rzeczy zapomnieć? Warto walczyć o marzenia? Jak żyć, by niczego nie żałować? Więcej nie napiszę, bo za bardzo bym zaspojlerowała. Zdradzę tylko, że warto przeczytać tę książkę. Myślę, że i wielu dorosłym przypadnie do gustu.

Książka niezwykła, szczególnie dla młodego czytelnika. Przeczytałam ją mając bodajże 10 lat i wywarła na mnie wtedy ogromne wrażenie. Wywiera po dziś dzień.
Przede wszystkim atmosfera - mroczna, tajemnicza. Odkrywanie z bohaterem kolejnych elementów układanki nie pozwalało mi oderwać się całą noc od lektury. Wielorakie skojarzenia - biblijne, wojenne, postapokaliptyczne. Od początku można snuć wiele teorii dotyczących losów bohatera.
Po skończeniu nadal zostawia wiele pytań, odpowiadając tylko na te najbardziej istotne, związane z fabułą.

Pustka, pustka, która nie daje nam żyć. Smutek, złość, a może zagubienie, co będziemy czuć gdy umrzemy?

Na półkach: , , , , , , ,

Chłopiec budzi się na środku pola, nie pamięta nic: nie wie, w jaki sposób się tu znalazł, jaki jest tego dnia dzień, jak nazywają się jego rodzice ani czy w ogóle ma rodziców…wie tylko, że ma na imię Jakub i że coś stracił. Po przerażonego przychodzi człowiek, który przedstawia się jako Wergiliusz, zaprowadza go do miejsca zwanego Locus, gdzie wszystko jest blade, monotonne, jałowe i bez życia. Nawet jego mieszkańcy, którzy również nic nie pamiętają ani nie wiedzą, gdzie się dokładnie znajdują. Wkrótce Jakuba nawiedzają wizje z przeszłości, które, jak miał wrażenie, przepadły na zawsze. Budzi się w nim nadzieja i postanawia wrócić do swojego życia, rozpędzić mgłę, za którą kryją się wspomnienia…ale czy potrafi? Czy na pewno chce pamiętać?
Autor napisał ciekawą historię z drugim dnem zmuszającą do refleksji na temat naszego życia, śmierci i wreszcie życia po śmierci. To intrygująca wizja świata, w którym nam wszystkim w przyszłości przyjdzie żyć.
Jeżeli chcemy rozbudzać w naszych dzieciach wrażliwość, wyobraźnię i umiłowanie piękna, to podsuwajmy im takie książki jak "Tajemnica drabiny Jakuba".
Książkę czytało się bardzo przyjemnie i szybko, ponieważ ma dosyć dużą czcionkę. Pochłonęłam ją w parę dni, więc śmiało mogę stwierdzić, że jest wciągająca!

Tej książki nie czyta się przed snem, bo nie zaśniesz! Książka świetna! Na dwa dni.

Kiedy pierwszy raz zobaczyłam tę książkę w bibliotece pomyślałam, że jest nudna i nie wypożyczyłam jej. Ale kilka miesięcy później znowu się na nią natknęłam i postanowiłam sprawdzić jaką tytułową ,,tajemnicę" w sobie kryje.

Przyznam szczerze, byłam bardzo zaskoczona. Książka opowiadająca o życiu po śmierci, bez żadnych wspomnień, niczego oprócz imienia. Pragnienie powrotu tak silne, że Jakub decyduje się na ostateczny krok.

Świetna opowieść, można się wciągnąć, a potem zdziwić się, że tak szybko się zakończyła. Polecam tym co jeszcze nie przeczytali :)

Bardzo wciągająca, niesamowita, refleksyjna, wzruszająca. Szybko się czyta, a po skończeniu żałuje się, że to już :)

"Czy masz odwagę, żeby rozpocząć tę podróż i dokonać własnego wyboru ? Bo milion dróg prowadzi w dół drabiny Jakubowej, tylko jedna wiedzie na sam szczyt."

Ile bym o tej książce nie napisała, to i tak będzie za dużo, bo ta książka jest na tyle wspaniała, że to trzeba po prostu samemu sprawdzić. Kolejna książka od której nie mogłam się oderwać. W skrócie o czym jest. Otóż jest o życiu, o śmierci, o podejmowanie decyzji, o wyborze właściwej drogi, o samej trudnej drodze przez porażki do długo oczekiwanego szczytu tej drogi - celu. Jest również o tym jak bardzo różnią się od siebie dwa światy - życia i śmierci. Jest o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Ta książka jest o wspomnieniach, o trudnych tematach w życiu każdego człowieka. Jest o wszystkich istotnych, często ciężkich do zrozumienia sprawach.

Choć tą książkę czytałam dawno to pamiętam że jest cudowna. To właśnie jedna z nielicznych książek która wprowadziła mnie w świat książek fantasy. Od tamtej pory zakochałam się w książkach!!!

• 2011
  • Literatura dla dzieci i młodzieży
  • Wymienię

Dodaj cytat z książki Tajemnica drabiny Jakuba