Tajemnica drabiny Jakuba

Jacob's Ladder
978-83-10-11345-0
młodzieżowa, drabina, Jakub
Pistacia

"W jego umyśle panowała kompletna pustka. Na próżno przeszukiwał zakamarki pamięci, nie pojawiło się ani jedno wspomnienie". Chłopiec budzi się pośrodku pustego pola. Nie pamięta, w jaki sposób się tu znalazł, nie pamięta, kim jest. Wie tylko, że ma na imię Jakub. To historia podróży poprzez lęk, w stronę nadziei. Opowieść o wyborze pomiędzy przeszłością, której nie pamięta, a przyszłością,...

To historia podróży poprzez lęk, w stronę nadziei. Opowieść o wyborze pomiędzy przeszłością, której nie pamięta, a przyszłością, której nie można przewidzieć.
Czy masz odwagę, żeby rozpocząć tę podróż i dokonać własnego wyboru?

[opis wydawcy]

Chłopiec budzi się na środku pola, nie pamięta nic: nie wie, w jaki sposób się tu znalazł, jaki jest tego dnia dzień, jak nazywają się jego rodzice ani czy w ogóle ma rodziców…wie tylko, że ma na imię Jakub i że coś stracił. Po przerażonego przychodzi człowiek, który przedstawia się jako Wergiliusz, zaprowadza go do miejsca zwanego Locus, gdzie wszystko jest blade, monotonne, jałowe i bez życia. Nawet jego mieszkańcy, którzy również nic nie pamiętają ani nie wiedzą, gdzie się dokładnie znajdują. Wkrótce Jakuba nawiedzają wizje z przeszłości, które, jak miał wrażenie, przepadły na zawsze. Budzi się w nim nadzieja i postanawia wrócić do swojego życia, rozpędzić mgłę, za którą kryją się wspomnienia…ale czy potrafi? Czy na pewno chce pamiętać?
Autor napisał ciekawą historię z drugim dnem zmuszającą do refleksji na temat naszego życia, śmierci i wreszcie życia po śmierci. To intrygująca wizja świata, w którym nam wszystkim w przyszłości przyjdzie żyć.
Jeżeli chcemy rozbudzać w naszych...

JaneS | 2013-08-27
Przeczytana: 12 lipca 2013

"Czy masz odwagę, żeby rozpocząć tę podróż i dokonać własnego wyboru ? Bo milion dróg prowadzi w dół drabiny Jakubowej, tylko jedna wiedzie na sam szczyt."

Ile bym o tej książce nie napisała, to i tak będzie za dużo, bo ta książka jest na tyle wspaniała, że to trzeba po prostu samemu sprawdzić. Kolejna książka od której nie mogłam się oderwać. W skrócie o czym jest. Otóż jest o życiu, o śmierci, o podejmowanie decyzji, o wyborze właściwej drogi, o samej trudnej drodze przez porażki do długo oczekiwanego szczytu tej drogi - celu. Jest również o tym jak bardzo różnią się od siebie dwa światy - życia i śmierci. Jest o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Ta książka jest o wspomnieniach, o trudnych tematach w życiu każdego człowieka. Jest o wszystkich istotnych, często ciężkich do zrozumienia sprawach.

Iga | 2011-01-10
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 10 stycznia 2011

"Tajemnica drabiny Jakuba" to książka opowiadająca o wszystkim, czego ludzie nie są w stanie zrozumieć - o życiu i o śmierci. Jakub budzi się pośród pustego pola nie wiedząc kim jest i jak się tam znalazł. W jego umyśle nie ma nawet najdrobniejszego wspomnienia. Pamięta tylko, że nazywa się Jakub. Chwilę po przybyciu na puste pole spotyka mężczyznę przedstawiającego się jako Wergiliusz, który prowadzi Jakuba do naprawdę niezwykłego miejsca.

Książkę tą czyta się tak szybko, że nawet nie zauważyłam, kiedy minęły te 232 strony. Napisana jest bardzo prostym, ale ciekawym stylem, który naprawdę pasuje do tego typu niezrozumiałych opowieści.

Myślę, że ta opowieść jakoś zachowa się w mojej pamięci, szczególnie że ostatnio bardzo interesuję się tego typu rzeczami. No i co jeszcze? Muszę powiedzieć jeszcze tylko, że naprawdę polecam tą książkę.

buschka | 2011-01-11

Pracuję w bibliotece naukowej, często zdarza mi się buszować w magazynach mojej pracy. Jeszcze częściej zdarza mi się wychodzić z ich czeluści ze stosem książek, które – oczywiście koniecznie – muszę przeczytać. Już od jakiegoś czasu jestem zauroczona serią książek dla dzieci, wydawaną przez „Naszą Księgarnię”. Serią o wdzięcznym tytule – „Zamyślona Seria”.

Książki te są przepięknie wydawane. W twardej okładce, na żółtawym papierze, w różnokolorowej czcionce kryją się często skarby, perełki literatury dziecięcej. Jednak nie tylko dzieci powinny sięgać po te powieści. Wielu dorosłych znajdzie w nich wspomnienia lat dziecięcych, może – dawno już zapomniane – zapachy z kuchni babcinej, przygody krew w żyłach mrożące. Do tej pory, do tej właśnie książki Briana Keaneya zaśmiewałam się z przygód dzieci, uroniłam łezkę wzruszenia nad minionym światem, przyjemnie spędzałam czas z bohaterami opowieści.

Przyznam się, że książkę Keaney`a skrzętnie w magazynie omijałam. Nawet sama nie wiem,...

Książka niezwykła, szczególnie dla młodego czytelnika. Przeczytałam ją mając bodajże 10 lat i wywarła na mnie wtedy ogromne wrażenie. Wywiera po dziś dzień.
Przede wszystkim atmosfera - mroczna, tajemnicza. Odkrywanie z bohaterem kolejnych elementów układanki nie pozwalało mi oderwać się całą noc od lektury. Wielorakie skojarzenia - biblijne, wojenne, postapokaliptyczne. Od początku można snuć wiele teorii dotyczących losów bohatera.
Po skończeniu nadal zostawia wiele pytań, odpowiadając tylko na te najbardziej istotne, związane z fabułą.
Polecam. :)

silvia | 2015-12-04

Ile bym nie powiedziała o tej książce, nie wiem, czy byłabym w stanie przekazać wszystko.
Może zacznę od tego, że przeczytałam ją drugi raz. Z początku wydawała mi się nudna, ale potem nie mogłam się oderwać. Więc jeśli będziesz chciał przerwać, proszę, nie rób tego.
Za pierwszym razem nie wyniosłam z tej książki zbyt wiele. Teraz dostrzegłam trochę więcej. Myślę, że wciąż nie rozumiem do końca niektórych rzeczy, więc wrócę (pewnie nieraz) do "Tajemnicy drabiny Jakuba".
Jeśli chodzi o postacie, nie ma się za bardzo nad czym rozwodzić. Jakub przypominał mi trochę Thomasa z "Więźnia Labiryntu". Myślę, że bardziej godni uwagi są Stefan i Calvin.
Naprawdę polecam tę książkę. Pozostawia parę przemyśleń, które nie opuszczają na długo.

Siriss | 2014-05-11
Przeczytana: 25 kwietnia 2014

Kiedy pierwszy raz zobaczyłam tę książkę w bibliotece pomyślałam, że jest nudna i nie wypożyczyłam jej. Ale kilka miesięcy później znowu się na nią natknęłam i postanowiłam sprawdzić jaką tytułową ,,tajemnicę" w sobie kryje.

Przyznam szczerze, byłam bardzo zaskoczona. Książka opowiadająca o życiu po śmierci, bez żadnych wspomnień, niczego oprócz imienia. Pragnienie powrotu tak silne, że Jakub decyduje się na ostateczny krok.

Świetna opowieść, można się wciągnąć, a potem zdziwić się, że tak szybko się zakończyła. Polecam tym co jeszcze nie przeczytali :)

Michasia | 2015-02-08

Tej książki nie czyta się przed snem, bo nie zaśniesz! Książka świetna! Na dwa dni.

Paideia | 2010-12-16
Na półkach: Przeczytane, Na regale, 2010
Przeczytana: 10 lipca 2010

Musi podjąć decyzję. Nie może tkwić wiecznie między światłem i ciemnością. Nie miał pewności, czy uda mu się dokończyć wspinaczkę. Był bardzo osłabiony, a myśl o poddaniu się obiecywała ukojenie. Tak, tego mu było trzeba. Tak będzie najlepiej. Już miał rozluźnić palce, kiedy przyszło mu do głowy, że gdzieś to już słyszał.*

Pewnego dnia Jakub budzi się na łące. Nie wie jak się tam znalazł, nie pamięta dlaczego. Jedyne, co wie na pewno, to własne imię. Gdy podchodzi do niego mężczyzna, postanawia udać się z nim w nieznane. Przekraczają tajemniczy potok i docierają do miasteczka zbudowanego z identycznych domów, w których mieszkają tysiące dzieci w jego wieku - chłopcy i dziewczynki. Jakub od początku sprzeciwia się panującym w Locus zasadom. Nie ma ochoty pracować tak jak pozostali, jeść i spać na zawołanie, nosić te same ubrania - stać się jednym z tysięcy nierozpoznawalnych osób mieszkających w miasteczku.

Jakuba dręczy nieustanna myśl o tym, jak i dlaczego się tu znalazł....

Jungra | 2011-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka opowiada o życiu po życiu .Czyli o tym ,gdzie trafiają (w tym przypadku nastolatki) po życiu ,gdy umrą . Na początku Jakub ,który trafił do tego świata nie mógł uwierzyć w fakt,że jest on martwy.Dopiero zrozumiał to i się przekonał gdy usłyszał rozmowę swoich rodziców.Chłopiec poznał wspaniałych przyjaciół : Tobbiego i Aiszę .Razem postanowili poszukać Pałacu pamięci ,znającego z opowiadań, gdzie mogliby za sprawą króla i królowej wrócić do życia,którego nie znali ,ponieważ tracili pamięć po śmierci.

Książkę pochłonęłam ew jeden dzień + drugi dzień ostatnie dwa -trzy rozdziały.Dzięki tej książce zrozumiałam moc książek o "magi" i rzeczach nadprzyrodzonych . :) Jest to książka fenomenalna ^^