Agnes Cecylia. Niezwykła historia

2006-01-01
2006-01-01
83-89763-29-X
Iwona Jędrzejewska

Ja też kojarzę jakiś taki film z dzieciństwa, potem dorwałam tę książkę i czytając ją, wracały do mnie obrazy z tego filmu. Niestety, nie dotarłam do niego, żadnych informacji, że kiedykolwiek była ekranizacja też nie znalazłam. Książka jest dla mnie magiczna, jedna z moich ulubionych, podobnie jak "Żuki latają o zmierzchu" tej samej autorki.

Jestem pewna, że oglądałam kiedyś film, a może serial, o jakiejś Agnes Cecylii i że byłam nim zachwycona. Coś o nadprzyrodzonych zjawiskach? Tajemniczej dziewczynce z przeszłości? Tytuł? Zupełnie nie potrafię go sobie przypomnieć. Nie potrafię go znaleźć nawet w kopalni filmów - na Filmwebie. Czy to déjà vu? Czy tylko mi się to wydaje? Może moja wyobraźnia zaczęła stwarzać obrazy w czasie czytania książki?

A wszystko zaczęło się od odgłosów kroków. Kroków, których przecież nikt nie mógł stawiać, bo nikogo tam nie było! I dlaczego słyszy je tylko Nora, i to tylko wtedy, gdy jest sama w domu? Czy to wspomnienie zapisane w ścianach, czy też ktoś naprawdę pojawia się pod drzwiami pokoju dziewczynki, lecz ta nie może go zobaczyć?

Sam dom także jest niezwykły. Stary, duży, z ośmioma pokojami i głębokimi szafami, które ktoś pozaklejał tapetami, ukrywając za nimi morze skarbów: stary wazon, zepsuty budzik, książkę z baśniami. Czyje to były rzeczy? Kto i dlaczego tak brutalnie obszedł się z szafami? Tyle pytań, a brak odpowiedzi.

A dalej? Dalej Nora próbuje rozwiązać zagadkę kroków rozlegających się pod jej pokojem i innych dziwnych wydarzeń, jak chodzący wstecz budzik z zepsutym mechanizmem, uciekający z domu pies należący do opiekuna Nory, tajemnicze telefony, które ratują życie dziewczyny, oraz to, dlaczego ktoś każe jej jechać do jakiegoś butiku w Sztokholmie i pytać o Agnes Cecylię.

Kim jest Agnes Cecylia? Ta książka to odpowiedź na to pytanie. Odpowiedź piękna i przejmująca, taka słodko-gorzka. To odpowiedź na to, jak ważne w życiu jest znalezienie kogoś, kto pozwoli nam odegnać uczucie samotności.

Niezwykła historia o Agnes Cecylii opowiada o samotności i bólu niechcianych, niekochanych dzieci. Książka ta próbuje pokazać, jak ważna i przydatna w naszym życiu może być pamięć o minionych pokoleniach. Jak wiele dla życia innych może znaczyć tolerancja i akceptacja. To książka o tym, jak ważne jest rozmawianie o swoich uczuciach, bo to sprawia, że nasze życie jest bardziej radosne i mniej frustrujące. To książka o przyjaźni i miłości, o samotności i tęsknocie. To książka, która na długo pozostaje w pamięci.

Robiłam trzy podejścia do tej książki. Za każdym razem miałam nadzieję, że jednak przekonam się do niej i przeczytam ją w całości. Niestety.. Opis z okładki zaintrygował mnie jednak już sama fabuła niezupełnie. Starałam się dotrzeć do połowy jednak nie udało mi się. czytając kolejne strony usypiałam przy książce. Wiało dla mnie nudą i wciąż był wałkowany jeden i ten sam temat - śmierć rodziców Nory. Spodziewałam się czegoś zupełnie innego jednak moje oczekiwania nie zostały spełnione i rozczarowałam się tą pozycją.

Szczerze powiedziawszy, początek książki mnie przeraził. Byłam pewna, że szykuje się jakiś horror :) Jak bardzo się myliłam! Minipowieść utrzymana jest w melancholijnym nastroju, z każdą przewracaną stroną odkrywamy kolejną tajemnicę Agnes Cecylii! Książkę czyta się szybko i przystępnie.

Zagadkowa od samego początku i wciągająca :)
Trochę krótka..Albo ja za szybko czytam ;p
Przeczytałam ją dość dawno, ale bardzo mi się spodobała i na pewno do niej wrócę.

Zagadkowa od samego początku i wciągająca :)
Trochę krótka..Albo ja za szybko czytam ;p

Mala ksiazeczka o segretach rodzinnych i tajemnicach.Napisana ciekawie,oryginalna.Segreti,la bambola....
Podziekowania dla asi-90210!

Podziekowania dla asi-90210!

bajka dla dzieci

bajka dla dzieci

Naprawdę bardzo dobra książka. Jest pełna tajemnic i smutku, przeplatających się ze sobą. Mieszanka która bardzo wciąga. Nie jest wybitna, ale za to bardzo lekko i przyjemnie się ją czyta (myślę że skierowana jest raczej do nastoletnich czytelników).

Podobała mi się ale fabuła była taka wątpliwa.
Pod koniec nawet wręcz trochę nudna :c

Podobała mi się ale fabuła była taka wątpliwa.
Pod koniec nawet wręcz trochę nudna :c

• KONIECZNIE muszę przeczytać!
  • 2007
  • 2009