Wielka księga horroru, t.2

Tłumaczenie: Marta Kisiel
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Wielka Seria". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Fabryka Słów
The Mammoth Book of Best New Horror: Volume Eighteen
horror, opowiadania
horror
Maeg

Być może, nienazwane nie może mieć imienia. Nigdy. Być może, my, ludzie, dumni władcy własnych krain, jesteśmy tylko kruchymi lalkami. Marionetkami, które wciąż i wciąż grają w jakimś opętanym teatrze, budząc ledwie śmiech diabła… A gdy wreszcie oswoimy swój świat, nazwawszy go poznanym i bezpiecznym, w jednej przenikającej chłodem sekundzie coś lub ktoś roznieca nowy spektakl przerażenia. Jak...

Być może, nienazwane nie może mieć imienia. Nigdy.
Być może, my, ludzie, dumni władcy własnych krain, jesteśmy tylko kruchymi lalkami. Marionetkami, które wciąż i wciąż grają w jakimś opętanym teatrze, budząc ledwie śmiech diabła… A gdy wreszcie oswoimy swój świat, nazwawszy go poznanym i bezpiecznym, w jednej przenikającej chłodem sekundzie coś lub ktoś roznieca nowy spektakl przerażenia. Jak nieskończenie wiele ludzkich światów, tak nieskończoną jest liczba lęków…
Autorzy: Peter Atkins, Michael Bishop, Ramsey Campbell, Mark Chadbourn, Christopher Folwer, John Gordon, Elizabeth Hand, Glen Hirshberg, Caitlín R. Kiernan, Jay Lake, Joel Lane, F. Gwynplaine MacIntyre, Richard Christian Matheson, David Morrell, Mark Morris, Kim Newman, Nicholas Royle, Lynda E. Rucker, Geoff Ryman, Mark Samuels, Al Sarrantonio, David J. Schow, Don Tumasonis, Gene Wolfe.

źródło opisu: Wydawnictwo Fabryka Słów, 2010

źródło okładki: www.fabryka.pl

Northman | 2014-04-29
Przeczytana: 29 marca 2014

Drugi tom "Wielkiej księgi horroru" zawiera bardzo podobne tematycznie teksty do tych z tomu pierwszego, jednak podczas lektury nie mogłem oprzeć się wrażeniu, że w drugim tomie jest jeszcze mniej z horroru niż w pierwszym. Nieco się zawiodłem. Zamiast antologii grozy po raz kolejny trzymałem w ręku pozycję, która zdecydowanie antologią grozy nie jest. Ale podobnie jak w poprzedniej części, tutaj również trafiłem na perełki. "Uśmiech diabła" i "Człowiek, który wysiadł z pociągu duchów" to naprawdę dobre opowiadania. Autor umieścił je pod koniec książki, ale są na tyle dobre, że warto dla nich przebrnąć przez resztę.

Sylwek | 2013-10-01
Przeczytana: 23 września 2013

Pierwszy tom "Wielkiej Księgi Horroru" miałem okazję czytać tuż po jego ukazaniu się, a więc dobre trzy lata temu. Chociaż w owym czasie nie miałem zbyt wielkiej styczności z literaturą grozy, to antologia nie wzbudziła we mnie większego strachu; mimo to ogólne odczucia z lektury były bardzo dobre, a niektóre z opowiadań na długo zapadły mi w pamięci. Dlatego też oczywistym było, że prędzej czy później sięgnę po drugi tom.

Co otrzymujemy w środku? Osiem opowiadań, a więc o połowę mniej niż było to w przypadku pierwszej antologii. Z tego powodu historie są dłuższe i bardziej rozbudowane, a jedna z nich aspiruje wręcz do miana mini-powieści. Ośmioro zaprezentowanych w tym zbiorze autorów to sami twórcy z najwyższej półki - niemal wszyscy to pisarze wielokrotnie nagradzani nie tylko nagrodami dla literatury z gatunku horroru, ale też i tymi ogólnofantastycznymi.

Pierwszym opowiadaniem, na jakie natrafimy po otwarciu antologii, jest "Rzucony" autorstwa Dona Tumasonis. Główni...

Patrycja | 2015-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2015

Książka, jako zbiór nie jest najgorsza. A to dlatego, że większość opowiadań nie była zła. Co prawda nie oszołomiła mnie, ale też jakoś strasznie negatywnych odczuć nie wywołała. Najgorszym z opowiadań był "Rzucony". To opowiadanie było naprawdę bardzo słabe. Ciut lepszym okazało się "Wszystkie domy zniknęły, zalało je morze". "Mechaniczny horror", "Piękna córka Pol Pota", "One" i "Człowiek, który wysiadł z Pociągu Duchów" uplasowałabym mniej więcej na tym samym poziomie. Były to ciekawe opowiadania, ale interesujące z całkiem innych względów niż dreszczyk strachu. Jako horrory wypadły blado i pod tym względem nie zrobiły na mnie wielkiego wrażenia.
Ale naprawdę podobało mi się opowiadanie "Uśmiech diabła" Glena Hirshberga i, najlepsze według mnie, "Szafki" Richarda Christiana Mathesona. Te opowiadania zdecydowanie warto przeczytać :)

Cross | 2014-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2014

Dawno mi się nie zdarzyło, żebym odłożył książkę bez przeczytania jej od deski do deski. Niestety, drugiego tomu Wielkiej Księgi Horroru po prostu nie potrafiłem czytać z uwagą, a tym bardziej z jakimkolwiek zainteresowaniem.

Już pierwszy tom okazał się standardowym amerykańskim przeciętniakiem, jednak w kolejnym autorzy przeszli samych siebie. Opowiadania są co prawda dłuższe (jest ich bowiem tylko osiem), jednak na tyle chaotyczne i nudne, że nie da się ich przeczytać za jednym razem. Ja pominąłem aż trzy (!) dochodząc do połowy w każdym z nich (w końcu trzeba dać pisarzom szansę).

Horroru na zadziwiająco niskim poziomie uświadczymy tu może w dwóch historiach ("One", oraz "Mechaniczny Horror"), ponieważ reszta to filozoficzny bełkot zmieszany z pomysłami autorów, które poza tym, że kompletnie do mnie nie trafiają, to już na pewno nie mają nic wspólnego z tytułem na okładce. Nawet finałowe, najdłuższe opowiadanie nie wyróżnia się niczym szczególnym, o czym bym już wcześniej nie...

ZadokAllen | 2013-12-24

Drugi tom antologii nieco lepszy od pierwszego.Jednak muszę stwierdzić że najmniej do mnie trafiły opowiadania: "Rzucony" "Wszystkie domy zniknęły zalało je morze" jak dla mnie przeintelektualizowane, albo jestem za tępy żeby je zrozumieć :) Wychowałem się na krwistych historiach Mastertona i Barkera, więc dla mnie w wymienionych opowieściach trudno wychwycić klimat i nastrój grozy.
Bardziej przypadły mi do gustu te bardziej tradycyjne: "One" Morrella tego samego co powołał do życia postać Johna Rambo. "Mechaniczny Horror" także fajnie się czytało, zwłaszcza że główną postacią opowiadania jest sam Poe. "Człowiek który wysiadł z pociągu duchów" w klimatach okultyzmu, duchach i tajnych stowarzyszeń. Może jest nieco za długie, w sumie najdłuższe ze zbioru ale zdecydowanie daje rade.

RasTec | 2016-09-12
Przeczytana: 12 września 2016

Jako zbiór opowiadań - dla mnie warte kupna jedynie w przecenie.

Na tle całości szczególnie wyróżniły się wg. mnie ultra krótkie "Szafki" Richarda Christiana Mathesona, proste a wciągające "One" Davida Morrella oraz szczególnie barwne "Człowiek, który wysiadł z Pociągu Duchów" Kima Newmana.

Piłsudczyk86 | 2015-02-21

Kiepskie, nudne, nieciekawe, oklepane, sztampowe. Zdecydowanie odradzam, podobnie jak wszystkie inne zbiory opowiadań z "Wielka księga" w nazwie.

Anita Piątek | 2010-08-23
Przeczytana: maj 2010

Podobnie jak tom pierwszy jest to jedna z nielicznych książek, które sprawiły, że leżąc wieczorem w łóżku i czytając - przestraszyłam się.

lori997 | 2014-08-12

Tom drugi tego samego zestawienia. Lepszy czy gorszy niż pierwszy? Odrobinę gorszy, ale i tak warty przeczytania. 6/10.

czytambolubie | 2013-11-13
Przeczytana: 10 listopada 2013