Wielka księga potworów, t.1

Tłumaczenie: Ilona Romanowska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Wielka Seria". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Mammoth Book Of Monsters
978-83-7574-204-6
Wielka, księga, potworów
horror
zbr

Demony, duchy, bestie w ludzkiej skórze... To nie o nich są te historie. Potwory. W naszym do cna racjonalnym świecie, między domem, pracą, a pobliskim centrum handlowym, nie ma już dla nich miejsca. Ale one istnieją. Wciąż są władcami mrocznych zakamarków świata. Czają się. Ich potworne oczy śledzą każdy nasz krok... Potwory. Czyhają w ciemności... Spis opowiadań: David J. Schow -...

Czają się. Ich potworne oczy śledzą każdy nasz krok...
Potwory. Czyhają w ciemności...
Spis opowiadań:
Ronald Chetwynd-Hayes - Shadmock
Christopher Fowler - Pajęczy pocałunek
Nancy Holder - Kawiarnia „Wieczność”: Wiosenny deszcz
Thomas Ligotti - Meduza
Gemma Files - W "Biednym Zaskoczonym Dziewczęciu”
Sydney J. Bounds - Bazar dla ubogich
Robert E. Howard - Koszmar ze wzgórza
Jay Lake - Grubas
Brian Lumley - Chudzielcy

Miaa | 2015-02-28

Zbiór dobry, niektóre opowiadania, niektóre lepsze. Dla pasjonatów tej formy.

Sharon | 2015-03-14

Bardzo dobry zbiór opowiadań. Polecam.

Toshii | 2014-05-12
Na półkach: Przeczytane, Horrory

Osobiście nazywam takie pozycje "lekturą śniadaniową". Jest to termin zarezerwowany dla lektury mniej wymagającej. Między jednym kęsem bułki a drugim czytam sobie rano nieśpiesznie kolejne opowiadanko.
I co tu mamy? Ano miszmasz wszelki, i tematów, i poziomów... Od totalnych niewypałów, do całkiem fajnych kawałków. Z reguły tak to jest z wszelkimi antologiami. Ta wydaje się potwierdzać regułę.
Najważniejszy zarzut jednak jest taki, że prawdziwego fana horroru takie historie raczej nie ruszą. Strachu nie ma w nich zbyt wiele, gdyż większość bazuje na dość dobrze znanych kliszach strasznych opowieści.
Jedyne co wyróżnia na tym tle lepsze opowiadania to styl czy klimat. Zaskoczeń jest niewiele. Ewentualnie nasz personalny sentyment do konkretnego typu straszydła. Mi osobiście najbardziej podobały się: "Shadmock" (mocno poszerzyło moją wiedzę o typach potworów), "Człowiek, którym był" (sentyment do zombiaków wyssany z horrorów, choć tu akurat nie są one źródłem najgorszych...

Książkomaniaczka | 2014-07-29

Jest to zbiór 13 opowiadań o różnorakich potworach. Niektóre są średniawe, a niektóre niczego sobie. Najbardziej przypasowały mi opowiadania "Shadmock" R. Chetwynd-Hayes, "Bazar dla ubogich" Sydney J. Bounds oraz "Tam, w dole" Ramsey Campbell.
"Shadmock" opowiada o małżeństwie, które przyjechało na weekend do wielkiego domu, gdzie pracuje rodzina dziwacznych ludzi ... no właśnie, czy to ludzie?
Następne, czyli "Bazar dla ubogich" jest o chłopaku, który zostaje przywiązany do ogrodzenia na rynku. Podczas czytania dowiadujemy się, dlaczego ludzie, którzy się nim opiekowali, zrobili mu coś takiego.
Natomiast "Tam, w dole" pokazuje nam historię dwóch pracowników, którzy zostają po godzinach w pustym biurowcu. Oczywiście, "tam w dole" biurowca straszy.
Jest jeszcze kilka nawet nawet opowiadań, ale niestety zawiodłam się nad tym zbiorem. Spodziewałam się takich opowiadań, że będę bała się zasnąć w nocy, a tu takie coś. No, cóż. Nie jest złe, ale czytałam lepsze opowiadania o...

Guerreiro | 2014-03-27
Przeczytana: luty 2014

Wielka Księga Potworów... Hmm. Brzmi dobrze. Szkoda tylko, że już nie czyta się tak fajnie. Nie ujmując autorom zdolności pisania, budowania klimatu i zaciekawienia czytelnika całość wypada słabo. Po prostu. Kupując tę książkę i biorąc ją do ręki nie przewidywałem, że nastawię się negatywnie po jej przeczytaniu. A jednak tak się stało. Blado, źle, ciężko, nudno, bez mocy.
Poleciłbym szczerze dwa, może trzy opowiadania z tego zbioru, bo znalazły się takie perełki, które idealnie wstrzeliwują się w rozumienie definicji najbardziej bezczelnych w swojej formie potworów.
Podobały mi się zdecydowanie "Chudzielcy" oraz "Bazar dla ubogich". Jestem teraz przekonany, że znalazłbym trzecie, fajne opowiadanie, ale niestety, ani mi się nie wryło w pamięć, ani nie pamiętam o czym było ani nie pamiętam tytułu- co stanowi perfekcyjne potwierdzenie moich wcześniej napisanych słów.
Książkę powinien przeczytać każdy fan horroru, traktując ją bardziej jako ciekawostkę, niż wartościowe...

| 2014-07-22

Niskie oceny zasłużone, po roku przebrnąłem przez antologię ponownie i podkreślę to, co już się pojawiło w innych opiniach; zapowiada się dobrze, intrygująca okładka oraz tytuł, ale przy większości opowiadań ma się takie wielkie WAT. To są ci amerykańscy mistrzowie horroru? Na plus niektóre pomysły, ale wykonanie i położony klimat robi z tego pierwszy lepszy zbiorek fantasy. A niektóre opowiadania czyta się po prostu pomiędzy palcami złożonymi w liść palmowy: takie są głupie.
Sprzedałbym, ale nikt tego nie kupi.

Patrycja | 2015-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2015

Wbrew zachęcającej okładce, a zwłaszcza temu że tą antologię wydała, jak dotąd dla mnie niezawodna, "Fabryka słów", ta książka jest słaba. Z trzynastu opowiadań tylko dwa podobały mi się umiarkowanie, ale nie mówimy tu o powaleniu na kolana("Człowiek, którym był" i "Chudzielcy"). Jeszcze dwa z trzynastu określiłabym jako interesujące ("Bazar dla ubogich" i "Koszmar ze wzgórza"). Reszta w ogóle nie trafiła w mój gust. Pan Stephen Jones miał wielkie pole do manewru, mógł przebierać i wybierać, jednak wybrał to co wybrał. Widać że gust literacki mamy całkowicie odmienny.

Kati | 2014-02-23
Przeczytana: 18 lutego 2014

Książka zaciekawiła mnie bo w sklepie przypadkiem otworzyłam ją na odpowiedniej stronie. Zaczęłam czytać, a że kosztowała 10zł to zabrałam ją do domu. Niestety nie była tego warta. Ze wszystkich opowiadań raptem trzy były godne uwagi, pozostałe czytałam ale nie były w stanie mnie wciągnąć. Może błędem było założenie że potwory w tytule sugerują, że autorzy umieścili w niej opowiadania z dreszczykiem. Książka nie pozostała mi w pamięci, sądzę też że nie będę miała ochoty do niej wrócić.

Piotr | 2011-01-18
Przeczytana: 14 stycznia 2011

Jak to zwykle bywa w antologiach opowiadań różnych autorów, są tu kąski mniej i bardziej smaczne. Do tych najciekawszych należą bez wątpienia: "Człowiek, którym był", "Shadmock", "Bazar dla ubogich" i "Koszmar ze wzgórza". Interesujące jest również dwa ostatnie opowiadania, czyli "Grubas" i "Chudzielczy". Pozostałe niestety trzymają już nieco niższy poziom, a przynajmniej dwa po prostu nudzą. Niemniej jednak jest to zbiór ciekawy, warty zainwestowania trochę gotówki.

ryszpak | 2014-07-14
Przeczytana: 26 sierpnia 2012

To pierwszy "mamut" jakiego przeczytałem. I trochę się rozczarowałem. Dobór opowiadań - jak to mawiali w Ameryce Kargula i Pawlaka - middle middle class. Dobrze, że książka wygrana w konkursie SFFiH. Darowanemu koniowi w zęby się nie zagląda ;)