Teoria wszystkiego. Powstanie i losy Wszechświata

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Theory of Everything
83-7298-429-8
camillejr

To książka dla każdego, kto patrząc na nocne niebo zastanawia się, co jest tam w górze i skąd pochodzi. Hawking zaczyna swą opowieść od twierdzenia Arystotelesa, że Ziemia jest kulą, po czym przechodzi do okrycia Hubble'a, że wszechświat się rozszerza, co stanowi punkt wyjścia do jego wyprawy do granic współczesnej fizyki. Autor znajduje analogie bardzo trudnych teorii w życiu codziennym i posługuje się błyskotliwym poczuciem humoru.

źródło opisu: www.wysylkowo.pl

Zelk4545 | 2016-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2016

Bardzo intrygująca książka, opisy są przejrzyste i jasne, dzięki tej książce łatwo można poznać dużo ciekawych procesów zachodzących w naszym wszechświecie.Autor konfrontuje wiele teorii na przestrzeni czasu z humorem i dystansem - tak, również swoją. Uważam, że treść książki są w stanie zrozumieć ludzie o podstawach fizyki zassanej chociażby z liceum. Hawking świetnie przekazuje wiedzę.

Rayos | 2015-04-16
Przeczytana: 13 kwietnia 2015

Pan Hawking w dość przystępny sposób starał się opowiedzieć w swoich wykładach początki wszechświata, zagadnienia dotyczące czarnych dziur i ogólne rozważania na temat naszej przyszłości i przeszłości. Nie jest to lektura lekka, lecz polecam, 120 stron to niewiele, a warto się zagłębić w rozmyślania autora. Momentami ironiczny tekst sprawia, że czyta nam się przyjemniej i wiemy przynajmniej, że wykładowca starał się dotrzeć do czytelnika a nie tylko "odbębnić swoje". Polecam!

Kamila | 2014-09-14
Przeczytana: czerwiec 2014

Żeby zrozumieć współczesny świat, trzeba poznać jego początki. Stephen Hawking przybliża skomplikowaną teorię rozszerzającego wszechświata laikom.

Gripper | 2015-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2015

Sporo megalomanii, niepotrzebne wg mnie odwołania do kreacjonizmu i nie wszystko dałem radę zrozumień... ale książka dobra i cieszę się, że ją przeczytałem. Polecam.

yarek | 2011-01-01
Przeczytana: 31 grudnia 2010

Miłośnikom literatury popularnonaukowej, zwłaszcza tej traktującej o astrofizyce i astronomii, nie trzeba przedstawiać osoby Stephena Hawkinga. Jego książki z reguły stają się bestsellerami, które pozwalają nam choć trochę zrozumieć skomplikowane, aczkolwiek niesamowicie interesujące zagadnienia astrofizyczne, niestety często opisywane wyłącznie językiem matematyki. Chociaż Hawkingowi nigdy nie odmówiłbym talentu do popularyzowania nauki, "Teoria wszystkiego" nie do końca spełniła moje oczekiwania. Być może dlatego, iż nie stanowi ona "jednolitego" dzieła, ale jest zbiorem wybranych wykładów, których selekcji nie dokonał nawet sam Hawking. Dodając do tego fakt, iż książka liczy sobie zaledwie 120 stron, poruszane w niej tematy omawiane są w sposób zbyt powierzchowny, nawet jak na standardy literatury popularnonaukowej. Niemniej jednak, "Teoria wszystkiego" jest wciąż warta polecenia, lecz po uprzednim zapoznaniu się z innymi, znacznie lepszymi dziełami Stephena Hawkinga.

Michał | 2012-08-17
Na półkach: Przeczytane, Do kupienia ;)
Przeczytana: 16 sierpnia 2012

Książka naprawdę warta polecenia, aczkolwiek pojawiają się nazwy, których autor pochodzenia nie tłumaczy, w związku z tym, nie jest to książka dla zupełnych laików. Jakie takie, minimalne pojęcie o fizyce trzeba posiadać :) Jeżeli ktoś nie lubi czytać wikipedii i dowiadywać się rzeczy z internetu, to polecam książkę Billa Bryson'a "Krótka historia prawie wszystkiego". Obejmuje ona nieco większy obszar, niż ten, który jest omawiany w "Teorii Wszystkiego", aczkolwiek jest do niej bardzo dobrym "przygotowaniem", w szczególności rozdział poświęcony postępowi nauki w wieku XX.

Kamila Chylińska | 2016-10-03
Dawid Łukasik | 2016-09-26