Teoria wszystkiego, czyli krótka historia Wszechświata

Tłumaczenie: Michał Lipa
Wydawnictwo: Helion
The Theory of Everything: The Origin and Fate of the Universe
astrofizyka, hawking
hasiek

Nie tak dawno temu w całkiem nieodległej galaktyce naukowcy postanowili zmierzyć się z siłami natury, zarówno tymi, których działanie możemy obserwować w życiu codziennym — elektromagnetyzmem i grawitacją, jak i tymi, których zasięg jest znacznie mniej zauważalny — silnymi i słabymi oddziaływaniami jądrowymi. Celem tej utarczki było udowodnienie, że tak naprawdę wcale nie są to cztery odrębne typy oddziaływań, ale jedna siła, manifestująca się na różne sposoby.

Po co komu te wszystkie teoretyczne wywody? Naukowcy mają nadzieję, że dzięki temu uda się odkryć, czy wszechświat powstał według jakiegoś sensownego projektu, czy jest po prostu dziełem przypadku. Jedni twierdzą, że to rzucanie się z motyką na słońce, inni zaś uważają, że spójna i jednolita kwantowa teoria grawitacji, opisująca wszystkie cechy kosmosu i procesy w nim zachodzące, stanowi klucz do zrozumienia wszechświata oraz miejsca, jakie zajmuje w nim człowiek. Dlatego właśnie nazwano ją teorią wszystkiego.
Czy sformułowanie teorii wszystkiego jest rzeczywiście możliwe? Stephen Hawking przez wiele lat naukowej kariery był przekonany, że to zadanie wykonalne. A jednak nawet wielcy miewają czasem wątpliwości…

Niezwykły naukowiec w serii krótkich i pasjonujących wykładów referuje nam historię wszechświata od samych jego narodzin w chwili Wielkiego Wybuchu. W zajmujący sposób i z poczuciem humoru opowiada o tym, jak człowiek postrzegał kosmos setki, a nawet tysiące lat temu, i jak nasza wiedza stopniowo ewoluowała — od Arystotelesa, przez Kopernika i Galileusza, aż po Newtona, Einsteina i Hubble’a. Wyjawia, jak odkryto, że wszechświat wcale nie jest statyczny, lecz nieustannie się rozszerza, a także przewiduje konsekwencje tego procesu. Zdradza najściślej chronione tajemnice czarnych dziur, o których mówi, że badanie ich jest jak szukanie czarnego kota w piwnicy pełnej węgla. To dopiero początek całej zabawy… ale o tym musisz przeczytać już sam.

źródło opisu: empik.com

źródło okładki: empik.com

Michał-Tarnowski | 2017-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2017

Zdzi­wi­ło mnie to, że ta książ­ka nie jest wspom­nia­na na stro­nie Ste­phe­na Haw­kin­ga ani na an­giel­s­kiej Wi­ki­pe­dii. Za to na pol­s­kiej jest na­pi­sa­ne, że to książ­ka wy­da­na na pod­sta­wie na­grań je­go wy­kła­dów z lat 90. i wy­da­na bez kon­sul­ta­cji z nim. Dla­te­go to „a­po­kryf”.

Być mo­że to tłu­ma­czy wie­le wad tej książ­ki. z dru­giej stro­ny – Haw­king ro­bił po­dob­ne błę­dy w swo­ich „o­fi­c­jal­nych” dzie­łach, dla­te­go moż­na się spo­dzie­wać, że tu­taj też by zo­stały. Mó­wię o ra­żą­cych by­kach hi­sto­rycz­nych (zwłasz­cza na po­cząt­ku) i o dziw­nych ko­men­ta­rzach nt. fi­lo­zo­fii i te­o­lo­gii, któ­re nie są naj­moc­niej­szą stro­ną au­to­ra. Zwy­czaj­nie wpro­wa­dza w wie­lu miejs­cach w błąd i dla­te­go nie po­le­cił­bym te­go la­i­kom.

Po­za tym jest wie­le za­nied­bań ze stro­ny sa­me­go wy­daw­nic­twa: brak ja­kie­go­kol­wiek in­dek­su (i to w ksią­żecz­ce na mniej niż 120 stron!), brak na­głów­ków z bie­żą­cym roz­dzia­łem (tzw. ży­wej...

hasiek | 2011-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2011

W przystępny i doprawiony poczuciem humoru sposób, wybitny fizyk przedstawia teorie dotyczące naszego Wrzechświata, od jego początku do przewidywanego końca. Książka raczej dla osób zainteresowanych tematem, wymaga znajomości pewnych pojęć fizycznych. Dla siedzących w temacie, pasjonująca lektura, odpowiadająca na wiele pytań i pozwalająca na zadawanie kolejnych.

Zelk4545 | 2016-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2016

Bardzo intrygująca książka, opisy są przejrzyste i jasne, dzięki tej książce łatwo można poznać dużo ciekawych procesów zachodzących w naszym wszechświecie.Autor konfrontuje wiele teorii na przestrzeni czasu z humorem i dystansem - tak, również swoją. Uważam, że treść książki są w stanie zrozumieć ludzie o podstawach fizyki zassanej chociażby z liceum. Hawking świetnie przekazuje wiedzę.

Samanta Makurat | 2013-08-09
Przeczytana: 07 sierpnia 2013

Owszem, wymagało dwóch drzemek. Ale nie dlatego,że długie,ale raczej wymagające pewnego wysiłku umysłowego, męczącego przecież. Dość przystępna i ciekawa, albo nawet: budząca ciekawość, inspirująca.

Veidling | 2015-07-10
Przeczytana: 2013 rok

Warto przeczytać, nie tylko raz. Trudno zrozumieć jeszcze niezrozumiałe i trudno osiągnąć jeszcze nieosiągalne.

Rayos | 2015-04-16
Przeczytana: 13 kwietnia 2015

Pan Hawking w dość przystępny sposób starał się opowiedzieć w swoich wykładach początki wszechświata, zagadnienia dotyczące czarnych dziur i ogólne rozważania na temat naszej przyszłości i przeszłości. Nie jest to lektura lekka, lecz polecam, 120 stron to niewiele, a warto się zagłębić w rozmyślania autora. Momentami ironiczny tekst sprawia, że czyta nam się przyjemniej i wiemy przynajmniej, że wykładowca starał się dotrzeć do czytelnika a nie tylko "odbębnić swoje". Polecam!

Kamila | 2014-09-14
Przeczytana: czerwiec 2014

Żeby zrozumieć współczesny świat, trzeba poznać jego początki. Stephen Hawking przybliża skomplikowaną teorię rozszerzającego wszechświata laikom.

yarek | 2011-01-01
Przeczytana: 31 grudnia 2010

Miłośnikom literatury popularnonaukowej, zwłaszcza tej traktującej o astrofizyce i astronomii, nie trzeba przedstawiać osoby Stephena Hawkinga. Jego książki z reguły stają się bestsellerami, które pozwalają nam choć trochę zrozumieć skomplikowane, aczkolwiek niesamowicie interesujące zagadnienia astrofizyczne, niestety często opisywane wyłącznie językiem matematyki. Chociaż Hawkingowi nigdy nie odmówiłbym talentu do popularyzowania nauki, "Teoria wszystkiego" nie do końca spełniła moje oczekiwania. Być może dlatego, iż nie stanowi ona "jednolitego" dzieła, ale jest zbiorem wybranych wykładów, których selekcji nie dokonał nawet sam Hawking. Dodając do tego fakt, iż książka liczy sobie zaledwie 120 stron, poruszane w niej tematy omawiane są w sposób zbyt powierzchowny, nawet jak na standardy literatury popularnonaukowej. Niemniej jednak, "Teoria wszystkiego" jest wciąż warta polecenia, lecz po uprzednim zapoznaniu się z innymi, znacznie lepszymi dziełami Stephena Hawkinga.

Wojciech_Siwiec | 2016-03-30
Przeczytana: 30 marca 2016

Cięzka ksiązka. Trzeba sie troche znac na fizyce. Duzo jest teorii i historii ktore musiałem kilka razy przeczytac aby zrozumiec a na koncu i tak nie umiem powtorzyc. wymaga od czytelnika pelnego skupienia. Poruszane są tematy i teorie z fizyki kwantowej. Jesli ktoś ma mała wiedze techniczna i chce miec ogólny poglad na wszechswiat a nie zagłabiac sie szczegóły to mozna przeczytac. Aby wszystko zrozumiec to trzeba albo powtarzac rozdziały albo kilka razy przeczytac

Gripper | 2015-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2015

Sporo megalomanii, niepotrzebne wg mnie odwołania do kreacjonizmu i nie wszystko dałem radę zrozumień... ale książka dobra i cieszę się, że ją przeczytałem. Polecam.

Stephen Hawking nie żyje

Wybitny astrofizyk, autor m.in. „Krótkiej historii czasu” – klasycznej już pozycji z gatunku literatury popularnonaukowej – zmarł w wieku 76 lat. O jego śmierci poinformowała rodzina.