Teoria wszystkiego, czyli krótka historia Wszechświata

Tłumaczenie: Michał Lipa
Wydawnictwo: Helion
The Theory of Everything: The Origin and Fate of the Universe
astrofizyka, hawking
hasiek

Inne wydania

Nie tak dawno temu w całkiem nieodległej galaktyce naukowcy postanowili zmierzyć się z siłami natury, zarówno tymi, których działanie możemy obserwować w życiu codziennym — elektromagnetyzmem i grawitacją, jak i tymi, których zasięg jest znacznie mniej zauważalny — silnymi i słabymi oddziaływaniami jądrowymi. Celem tej utarczki było udowodnienie, że tak naprawdę wcale nie są to cztery odrębne typy oddziaływań, ale jedna siła, manifestująca się na różne sposoby.

Po co komu te wszystkie teoretyczne wywody? Naukowcy mają nadzieję, że dzięki temu uda się odkryć, czy wszechświat powstał według jakiegoś sensownego projektu, czy jest po prostu dziełem przypadku. Jedni twierdzą, że to rzucanie się z motyką na słońce, inni zaś uważają, że spójna i jednolita kwantowa teoria grawitacji, opisująca wszystkie cechy kosmosu i procesy w nim zachodzące, stanowi klucz do zrozumienia wszechświata oraz miejsca, jakie zajmuje w nim człowiek. Dlatego właśnie nazwano ją teorią wszystkiego.
Czy sformułowanie teorii wszystkiego jest rzeczywiście możliwe? Stephen Hawking przez wiele lat naukowej kariery był przekonany, że to zadanie wykonalne. A jednak nawet wielcy miewają czasem wątpliwości…

Niezwykły naukowiec w serii krótkich i pasjonujących wykładów referuje nam historię wszechświata od samych jego narodzin w chwili Wielkiego Wybuchu. W zajmujący sposób i z poczuciem humoru opowiada o tym, jak człowiek postrzegał kosmos setki, a nawet tysiące lat temu, i jak nasza wiedza stopniowo ewoluowała — od Arystotelesa, przez Kopernika i Galileusza, aż po Newtona, Einsteina i Hubble’a. Wyjawia, jak odkryto, że wszechświat wcale nie jest statyczny, lecz nieustannie się rozszerza, a także przewiduje konsekwencje tego procesu. Zdradza najściślej chronione tajemnice czarnych dziur, o których mówi, że badanie ich jest jak szukanie czarnego kota w piwnicy pełnej węgla. To dopiero początek całej zabawy… ale o tym musisz przeczytać już sam.

źródło opisu: empik.com

źródło okładki: empik.com

Justyna Wydra | 2016-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2016

Gdy w 1981 roku Stephen W. Hawking wraz z grupą innych fizyków trafił do Watykanu, usłyszał od papieża, iż badanie ewolucji wszechświata po wielkim wybuchu absolutnie nie budzi jego zastrzeżeń. Natomiast od zgłębiania natury samego wielkiego wybuchu należy się powstrzymać, gdyż chodzi o akt stworzenia. Akt Boży. Słynny fizyk miał problem. Otóż przyjechał do stolicy katolickiego świata z wykładem, w którym chciał przedstawić nową teorię, według której wszechświat wcale nie miał początku… Czas i przestrzeń tworzą w tej teorii jeden skończony obiekt bez brzegów. A cóż Bóg?

Wierzący naukowcy ewolucyjni (tak, są tacy!) doszli do pewnego rodzaju konsensusu, z którym, jak się wydaje, zgadzają się także władze kościelne. Oto Bóg nakręcił zegarek czasu i puścił w ruch jego sprężynę, powodując tym samym wybuch. Wielki wybuch. Następnie się wycofał, pozwalając światu ewoluować zgodnie z ustalonym zbiorem...

AnnaSikorska | 2016-04-27

Zawsze, kiedy do moich rąk trafia jakakolwiek książka Stephena W. Hawkinga czytam z wielkim zainteresowaniem. Wielkim plusem jego stylu jest prosty i opisowy język pozwalający przeciętnemu czytelnikowi zagłębić się w tajniki skomplikowanej nauki. Do tej pory miałam okazję czytać tylko po angielsku. Tym razem trafiła do mnie książka przetłumaczona na język polski, co mnie bardzo ucieszyło, ponieważ mogłam czytać razem z córką słuchającą z wielkim zainteresowaniem.
Tytuł książki „Ilustrowana teoria wszystkiego” pozornie jest bardzo mylący, ponieważ po otwarciu lektury nie zobaczymy w niej samych ilustracji, ale bardzo dużo tekstu. Dopiero kiedy zaczniemy sobie wyobrażać to, co opisuje Hawking zrozumiemy, dlaczego w tytule znajduje się słowo „Ilustrowana”. Profesor zaprasza nas do świata niezwykłego i bardzo ważnego dla nas: opisów działania naszego wszechświata (czyli wszystkiego). Skomplikowanym teoriom towarzyszy niesamowicie jasny opis, nie boi się posłużyć humorem, ale czytelnik...

Hrosskar | 2016-09-03
Przeczytana: 03 września 2016

Stephen Hawking jest jednym z najbardziej znanych naukowców na świecie - znakomity fizyk teoretyk, który przyczynił się do ustalenia nowego poglądu na budowę wszechświata i materię, jaka go wypełnia. W swoich badaniach od blisko 40 lat zajmuje się głównie czarnymi dziurami i grawitacją kwantową - opracował między innymi teoretyczny dowód na to, że czarne dziury powinny emitować promieniowanie, znane dziś jako promieniowanie Hawkinga.

Ilustrowana teoria wszystkiego składa się z siedmiu krótkich wykładów - Hawking zaczyna od historii naszych poglądów kosmologicznych, a dokładniej od twierdzenia Arystotelesa, że Ziemia jest kulą, do odkrycia Hubble’a, że wszechświat się rozszerza. Autor wyjaśnia poglądy i koncepcje na temat wszechświata - jego budowy i powstania, aż po zagadnienie czarnych dziur. Przedstawia również jak kształtowały się poglądy na ten temat na przestrzeni wieków oraz pokazuje współczesny stan wiedzy. Na zakończenie rozważa pytania, na które fizycy jeszcze nie znają...

Kanclerz | 2013-07-06
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 03 lipca 2013

Ciężko wydać opinię o książce, do której przyznać muszę, brak mi wiedzy. Napisana przystępnie, jednak bez znajomości podstaw - zbyt zawiła.
Proponuję przeczytać wcześniej kilka ogólnikowych pozycji.

Jakkolwiek zjawiskowość umysłu Hawkinga jest niezaprzeczalna!

yokopoko | 2010-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2010

Jak wszystkie książki tego pana - w przystępny sposób tłumaczy nawet najbardziej niezrozumiałe rzeczy, poczynając od rozszerzania się Wszechświata, na czarnych dziurach i strzałce czasu kończąc. ;) Piękne wydanie, dużo rysunków i zdjęć, idealne na prezent. :)

hasiek | 2011-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2011

W przystępny i doprawiony poczuciem humoru sposób, wybitny fizyk przedstawia teorie dotyczące naszego Wrzechświata, od jego początku do przewidywanego końca. Książka raczej dla osób zainteresowanych tematem, wymaga znajomości pewnych pojęć fizycznych. Dla siedzących w temacie, pasjonująca lektura, odpowiadająca na wiele pytań i pozwalająca na zadawanie kolejnych.

Zelk4545 | 2016-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2016

Bardzo intrygująca książka, opisy są przejrzyste i jasne, dzięki tej książce łatwo można poznać dużo ciekawych procesów zachodzących w naszym wszechświecie.Autor konfrontuje wiele teorii na przestrzeni czasu z humorem i dystansem - tak, również swoją. Uważam, że treść książki są w stanie zrozumieć ludzie o podstawach fizyki zassanej chociażby z liceum. Hawking świetnie przekazuje wiedzę.

Sebastian | 2015-12-20
Przeczytana: 19 grudnia 2015

Ciekawa pozycja popularnonaukowa. Hawking w dostępny sposób opisuje podstawowe prawa działające w naszym wszechświecie w siedmiu wykładach. Mi osobiście podoba się nie tylko prostota jakiej Hawking używa opisując podstawowe prawa rządzące wszechświatem ale jego wizja i poglądy.

Samanta Makurat | 2013-08-09
Przeczytana: 07 sierpnia 2013

Owszem, wymagało dwóch drzemek. Ale nie dlatego,że długie,ale raczej wymagające pewnego wysiłku umysłowego, męczącego przecież. Dość przystępna i ciekawa, albo nawet: budząca ciekawość, inspirująca.

kinga1711 | 2016-08-02

Bardzo cieszyłam się, gdy dostałam "Ilustrowaną teorię wszystkiego", gdyż chciałam zgłębić tematykę fizyki i astronomii. Nigdy nie było to moją mocną stroną i chciałam jakoś douczyć się pewnych rzeczy. Nazwisko Hawking było mi dobrze znane, gdyż autor książki jest wybitnym znawcą w dziedzinie fizyki. Z przyjemnością więc zabrałam się za czytanie książki. Rozdziały mają formę tak zwanych wykładów, które są opatrzone ilustracjami. Rysunki, grafiki czy schematy, w obrazowy sposób przedstawiają nam dane zagadnienie i ułatwiają jego zrozumienie, co jest niebywałym plusem. Jak można wnioskować z tytułu, książka zawiera bardzo dużo ilustracji, które są opatrzone stosownym opisem. Autor rozpoczyna swój wywód od powstania świata, teorii wielkiego wybuchu, poprzez rozwój i badania dotyczące wielkiego wybuchu oraz czarnych dziur. Język jakim napisana została książka, jest bardzo przystępny dla przeciętnego odbiorcy, choć wymaga od czytelnika pełnego skupienia. Hawking w bardzo prosty sposób...