978-83-60000-33-5
Anka

Omega w dniu swoich dwunastych urodzin dostaje e-mail z linkiem do tajemniczej gry komputerowej. Instaluje aplikację, uruchamia ją i… zmienia rzeczywistość. Świat staje się polem niebezpiecznej gry, którą rządzą nieodgadnione, nielogiczne zasady. Czy jednak rzeczywiście ustala je zakapturzony, anonimowy Wróg? A może robi to sama Omega? Przygodowa powieść Marcina Szczygielskiego, wspaniale...

Przygodowa powieść Marcina Szczygielskiego, wspaniale zilustrowana przez Bartka Arobala, to nie tylko pasjonująca lektura, ale i trafny portret współczesnych nastolatków, dla których granica między realem a rzeczywistością wirtualną staje się coraz bardziej umowna.

Asia | 2012-08-28

Taka trochę bajka dla dzieci no i trzeba niestety lubić takie historie żeby przebrnąć chociaż przez pierwsze rozdziały. Nie jest to może jakieś wielce ambitne dzieło, jednak na mnie zrobiło wrażenie chociażby dlatego, że trzeba mieć mega wyobraźnię, żeby coś takiego stworzyć i złożyć do kupy. No i pan ilustrator jest z tej samej miejscowości co ja :) Podsumowując książka (o)mega odmóżdżająca :D

Jest tu kilka poziomów pozwalających spojrzeć na tę książkę. Pierwszy świetnie wpisuje się w bieżące spory wokół ideologii gender, przynajmniej w tym podstawowym wymrze refleksji nad wyborem płci. Nim poznamy i zrozumiemy kim jest towarzyszce Omedze w jej wizualnym świecie Dziecko prezentuje się nam ono jako to, które nie ma płci, mówi o sobie w formie bezosobowej „chciałom, widziałom”, a na pytanie, czy jest chłopcem czy dziewczynką odpowiada, że jeszcze nie zdecydowało i że przyjdzie czas, żeby dokonać takiego wyboru. Miód na wszelkie dywagacje czym jest myślenie o płci proponowanie w gender. Dziś okres inkubacji, jakim ma być okres przedszkolny, to właśnie taki czas, w którym rodzice w sposób świadomy nie powinni narzucać, a przedszkola mają im w tym pomóc, jak kształtować jednoznaczności wynikającej z płci biologicznej zostawiając właśnie dziecku czas i decyzje, żeby to ono wybrało kim chce być. Zaczyna się to od niewinnych sugestii, że dziecko powinie być otaczane...

eMka_Bezunia | 2015-03-29

Historia Joasi zwanej Omegą, która w dniu swoich 12tych urodzin otwiera nieznany plik w komputerze i przenosi się w świat gry.
Jaka jest Omega? Omega nie budzi we mnie sympatii. Jest dzieckiem dzisiejszej epoki. Komputery i gry w które współczesna młodzież gra, świat w którym się obracają sprawia, że u niektórych zaciera się granica pomiędzy światem realnym a wirtualnym, u niektórych zanikają ludzkie odruchy i emocje. Stają się zobojętniali i samolubni. Taka jest właśnie Omega. Widać to w konkretnych sytuacjach: rozwód rodziców, śmierć babci... nie wzbudzają w niej żadnych głębszych uczuć: żalu, smutku, współczucia.
W grze w ktorej Omega się znalazła, pokonuje kolejne poziomy. Spotyka tu Dziecko ( ? ), swoją zmarłą babcię ( zwaną Babulą ) ijeszcze parę innych ... . Bierze też udział w Olimpiadzie Zmysłów, gdzie ujawnia się kolejna negatywna cecha jej charakteru: Omega nie umie przegrywać i łatwo wpada w złość.
Lecz wraz z kolejnymi przejściami na wyższe poziomy Omega przechodzi...

voelle | 2014-07-26
Przeczytana: 21 czerwca 2014

Jest to ostatnia książka Marcina Szczygielskiego, którą przeczytałam.
Podoba mi się sposób jego pisania, chociaż to jego najdłuższa książka.

Denerwowały mnie długie rozdziały.

"Omega" to nie tylko tytuł książki, ale i główna, dwunastoletnia bohaterka. Można uważać, że ma bardzo fajne życie, nie licząc tego, że nie mieszka z tatą. Kocha pobierać i grać w gry komputerowe.
Ale ta jest całkiem inna. W jej dwunaste urodziny otwiera tę grę...
A jej życie się zmienia.

Książka toczy się tak przez całość. Omega i nowe przygody. Nieznane. Inne. A nawet i straszne!

Pod koniec książki Omega wygrywa grę.
Cóż, czyżby czas się zatrzymał?!
Wszystko jest tak jak było...
Prócz tego, że i tak nie ma jej ukochanej (wcześniej nieznanej) babuli - zombie. :-D
zaczyna doceniać wartości życia i ogranicza gry.
Zmienia szkołę i ma nowe koleżanki.
Ach tak! Babula jest w komputerze i podbija świat! :-P

Opowieść o docenianiu wartości życia, miłości i o współczesnym życiu.
Czasem jest...

Książkę wypożyczyłam ze względu na to, iż na pewnej stronie internetowej przeczytałam komentarz na jej temat, z którego nie wiedzieć, czemu wywnioskowałam, że książka jest zabawna.
Okładka moim zdaniem nie jest zła jednak najbardziej podoba mi się tło i użyta czcionka, natomiast sam obrazek już nie tak bardzo…
Na początku książki denerwowało mnie, że główna bohaterka jest taka samolubną wręcz pozbawiona uczuć osobą. Zdawało mi się dziwnym to, że nie widać było jej żadnych odczuć, jednak po pewnym czasie zrozumiałam, jaki był w tym cel.
Książka z pewnością należy do fantastyki, jednak nie tradycyjnej. Nie ma tu popularnych ostatnio wampirów, wilkołaków itp. Mamy za to zombie, które nie są bezmyślnymi istotami. Mają one nawet uczucia!
Z początku książkę czytałam z średnim zainteresowaniem, jednak po pewnym czasie akcja była coraz ciekawsza.
Bohaterka, która jak już napisałam wydawała mi się nieczułą dziewczyną, jednak z kolejnymi wydarzeniami przekonywałam się, że tak naprawdę to...

Marta | 2014-04-30

Czasem przerażająca, smutna, szokująca, ale niesamowita.

MissCharming9893 | 2015-01-18
Przeczytana: grudzień 2014

"Wspaniale zilustrowana" - Nie zgadzam się. Uważam, że tylko kilka z nich, było dobrych. Nie wybitnych, ale dobrych. Wciąż poszukuję książki podobnej do tej, bezskutecznie. Ostatnio straciłam resztę kieszonkowego, a w bibliotece nie ma więcej książek tegoż autora. Wspaniale jest oglądać przemianę Omegi z samolubnej do czułej dziewczynki. Książka do polecenia.

Dominika | 2013-03-13

Moja pani od polskiego zawsze powtarza, żeby nie mówić, że książka była 'wciągająca'. Ale ja złamię zakaz. "Omega" wciągnęła mnie do swojego świata. Oczarowała jego bogatym wnętrzem i wydarzeniami. Wyszłam zupełnie odmieniona :)

panda | 2014-05-31

Niesamowita lektura! Świat realny i wirtualny zacierają się ze sobą, książka pokazuje, jak dziecko zagubione w problemach dorosłych samo znajduje sobie zajęcie, które nie zawsze jest dobre...
Są fragmenty sci-fi, fantasy, thrilleru, a nawet romantyczne, więc każdy znajdzie coś dla siebie. W dodatku niesamowite, irrealistyczne wręcz ilustracje mogą przyprawić o dreszcz na plecach.
Jedna rzecz, przez którą chcę przestrzec: ok 200-300 strony może trochę znudzić, wtedy warto odłożyć książkę na kilka dni i do niej powrócić, wtedy z nową ciekawością można dowiadywać się o przygodach omegi i nie zmęczyć się taką cegłą.

Fantasmagoria | 2011-11-12
Na półkach: Przeczytane, Niedokończone

Poległam po kilku rozdziałach. Może jeszcze do niej wrócę. Wstrzymam się od oceny - mi książka nie przypadła do gustu, ale przeczytałam zbyt małą część, aby oceniać całość. Styl nie dla mnie.