Wiejemy do lasu

2008-04-04
2008-04-04
978-83-10-11494-5
Hanna Baltyn-Karpińska

Czuję, że będzie to jedyna książka, której kiedykolwiek przyznam tak wysoką ocenę, a otrzymuje ją, ponieważ, jeśli dobrze kojarzę, to przeczytałam ją w czwartej klasie podstawówki.
Nigdy nie byłam zapalonym molem książkowym, to była pierwsza dłuższa książka, po którą sama z siebie sięgnęłam i pożarłam ją okropnie szybko. Urzekająca historia, wszystkie obrazy w niej malowane po prawie dziesięciu latach dalej istnieją i żyją w mojej głowie, pamiętam przejęcie, grozę, płacz, kibicowanie Storm (jeśli dobrze pamiętam),podziwianie jej charakteru, zachwycanie się jej relacjami z rodziną, każdym nowym bohaterem. Wywarła na mnie ogromne wrażenie i wpływ, nawet jako tak mała dziewczynka podczas poznawania jej świata i światopoglądu skłaniała mnie do ogromnych refleksji, cierpienia, współczucia, empatii.
Pięknie oddane wartości, uczucia, zróżnicowane kobiece postaci, mimo tego, że można było odczytywać ją bawiąc się w znajdywanie nawiązań do ukochanych bajek, to najważniejszym powiązaniem z nimi było przedstawienie ich w prawdziwym świecie dziewczynki, która nie przeżyje tylko jednej z tych historii, to nie jest jej cały świat, ona ma misję, musi znaleźć rozwiązania na prawdziwe problemy dotykające ją i jej rodzinę.
Ta książka pięknie pokazuje jak nawet najmniejsze dzieci muszą zmagać się z trudnościami, mają w sobie poczucie walki, empatię, nie są tak beztroskie jak dorośli próbują je przedstawić. Staczają własne bitwy i są w pełni świadome własnego istnienia, świata, który je otacza i okrutności z jakimi muszą się zmierzyć.
Nie wiem czy zdołam powrócić do niej, spróbować zinterpretować jeszcze raz świat, w którym się kiedyś zakochałam, zostałam, w pewnym sensie mnie ukształtował.
Nie wiem czy te kolejne dziesięć lat życiowego doświadczenia nie przeszkodzą mi w ponownym spojrzeniu na wszystko oczami dziecka. Ale jestem ogromnie wdzięczna tej książce za pokazanie mi świata niejednoznacznego, skomplikowanego, w końcu opisanego. Pomogło mi to zrozumieć mój własny.

Lekka i przyjemna aż do zakończenia, potem robi się wielki kipisz i kumuluje się wiele rzeczy na raz, a rozwiązanie pewnych wątków jest grubo przesadzone, nawet jak na bajkę. Niemniej jednak książka dobra.

Jako, że całkiem lubię baśnie spróbowałem z tą książką po tym jak została mi polecona. Uważam, że była to całkiem ciekawa przygoda. Znowu jak powrót do dawnych bajek, ale w odmienionej formie. Duży plus za postać Storm, którą bardzo polubiłem.

Ciekawa literatura dziecięca (myślę, że dla dzieciaków ok. 8-12 lat),którą z zaciekawieniem przeczyta także dorosły (jak ja),np. przy okazji wspólnego czytania (to nie ja, ja sobie tak o przeczytałam sama z siebie). Młody człowiek z zaciekawieniem śledzić będzie pełną dynamicznych zwrotów akcji historię trzech sióstr i ich złowrogiego przeciwnika, a dorosły z satysfakcją odkrywać będzie kolejne nawiązania do znanych baśni, legend, czy innych dzieł kultury (no spoiler, choć aż się prosi). Czytałam symultanicznie z moją mamą, i dużo frajdy dało nam odkrywanie, czy obie zauważyłyśmy te same nawiązania do znanych nam tropów czy postaci.
Młodszym dzieciakom nie dawałabym czytać tej książki samemu, lepiej, aby ktoś dorosły nad tym czuwał - dzieje się tam sporo dramatycznych rzeczy, które co wrażliwsze dzieci może przerazić.

Świetna! Mega dobrze ją wspominam :D

Świetna! Mega dobrze ją wspominam :D

Genialna książka! :D Ma w sobie coś mrocznego, tajemniczego. Jakiś interesujący klimat, coś w co chce się wejść i zostać. Szkoda, że to nie jest seria! :) Pierwsze parę stron jest nudne, ale potem książka wciąga i przeraża czytelnika aż do końca. Czasami bywa zabawna, a autorka cały czas bawi się znanymi baśniami i nieoczekiwanymi sytuacjami, tak że o książce przez długi czas trudno zapomnieć. Niepowtarzalne uczucia podczas czytania. Absolutnie każdemu polecam. Warto! :D

Jedyna w swoim rodzaju! Właśnie to jako pierwsze nasuwa mi się na myśl. Nigdy nie spotkałam się z książką, która w tak ciekawy sposób łączyłaby mnóstwo powszechnie znanych motywów baśniowych z sporą dawką humoru i... nutką grozy. Jako jedenastolatka nie mogłam się oderwać, choć nieraz czułam ciarki na plecach. Po latach nadal mam do tej powieści ogromny sentyment i polecam ją gorąco. Właśnie dzięki niej odkryłam magię czytania. "Wiejemy do lasu" może nie jest dla każdego, raczej nie polecałabym dla dzieci młodszych niż to jedenaście lat, ale z pewnością może stanowić świetny początek dla kogoś niezapoznanego z książkowym światem, jak i dla dorosłych, którzy chcieliby przypomnieć sobie baśniowy klimat. Storm, Aurorę oraz Ani (trzy siostry, bohaterki powieści) z pewnością da się lubić, każdą w różny sposób, ale także inne postaci skradły moje serce.
Krótko: niesamowita historia, niesamowity świat, niesamowity klimat. Polecam serdecznie!

Wtajemniczeni zrozumieją, dlaczego warto sięgnąć po tę książkę :) Przeplatanie baśni, które każdy z nas gdzieś już kiedyś słyszał z przygodą trzech sióstr było strzałem w dziesiątkę! polecam :)

Z pewnych powodów musiałam przeczytać tę książkę. Jakoś specjalnie mnie nie zafascynowała, a miejscami nawet się dłużyła, ale zapadła mi w pamięć. To książka nietypowa i trochę smutna. Niestety nie pamiętam już dokładnie wszystkich szczegółów, ale zdecydowanie polecam ją każdemu kto lubi takie klimaty.

Kolejna książka wcale nie dla dzieci, która bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Polecam - czyta się szybko i przyjemnie, a z całą pewnością niełatwo o niej zapomnieć.

• Dzieciństwo
  • Dla dzieci

Dodaj cytat z książki Wiejemy do lasu