Kobiety z Czerwonych Bagien

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
kobiety
Pistacia

Wzruszająca i doskonale napisana historia kilku pokoleń niezwykłych kobiet. W Czerwonych Bagnach od zawsze mieszkały kobiety. Mężczyźni pojawiali się tu na krótko i zaraz odchodzili. Na zawsze. Klątwa czy przypadek? Julianna, Amelia, Rozalia, Anastazja – kolejne pokolenia nauczyły się walczyć samotnie z przeciwnościami losu, który nie szczędził im tragicznych doświadczeń. To miejsce było ich...

Wzruszająca i doskonale napisana historia kilku pokoleń niezwykłych kobiet.

W Czerwonych Bagnach od zawsze mieszkały kobiety. Mężczyźni pojawiali się tu na krótko i zaraz odchodzili. Na zawsze. Klątwa czy przypadek? Julianna, Amelia, Rozalia, Anastazja – kolejne pokolenia nauczyły się walczyć samotnie z przeciwnościami losu, który nie szczędził im tragicznych doświadczeń. To miejsce było ich azylem, dawało siłę i poczucie bezpieczeństwa.

Minęło sto lat. Do Czerwonych Bagien przyjeżdża Kornelia, najmłodsza z rodu samotnic, by dojść do siebie po niedawnych ciężkich przejściach. Ona też urodziła córeczkę i także wychowuje ją sama. Zbliża się dzień setnych urodzin prababki Rozy. Dla Kornelii będzie to nowy początek…

[opis wydawcy]

Perzka | 2014-04-08
Przeczytana: 02 kwietnia 2014

Czerwone Bagna, zapomniany zakątek na ziemi, ukryty wśród bagien i lasów, gdzie „rzeczy możliwe dzieją się na przemian z niemożliwymi, tak że czasem nie wiadomo, czy coś zdarzyło się naprawdę, czy tylko komuś się wymyśliło albo wyśniło”. Miejsce niesamowite, urzekające swą prostotą, a zarazem pięknem, tajemniczością, gdzie przeszłość łączy się z teraźniejszością. W tym zakątku od czterech pokoleń kobiety zmagają się z przeciwnościami losu, swoimi słabościami, walcząc o lepsze jutro i prawdziwą miłość. Każda kobieta zamieszkująca owo tajemnicze miejsce traciła głowę dla niespodziewanie spotkanego mężczyzny. Niestety los za każdym razem tak im się układał, że długo wzajemnie swym szczęściem i miłością nie mogli się nacieszyć.

„Mężczyźni, którzy pojawiają się na Czerwonych Bagnach odbierają tylko kobietom rozum, nie zostawiając po sobie nic, oprócz tęsknoty i bólu”

Seniorka rodu Rozalia, mająca 99 lat, 11 miesięcy i kilka dni, z wielką determinacją walczy o każdy kolejny dzień...

jousna | 2017-01-01

Książki tej słuchałam jak bajki. Jest to piękna saga rodzinna przedstawiająca życie kilku pokoleń kobiet mieszkających na Czerwonych Bagnach . Miejsce zamieszkania bohaterek -wprost magiczne, pełne tajemnic i historii z przeszłości, ze wspaniałą, dziką przyrodą. Kobiety, których losy poznajemy – mądre i twarde jak stal. Każda z nich poznaje miłość swojego życia w sposób po prostu niepojęty, jakby było im to przeznaczone, gdzieś zapisane. Dużo tu mądrości życiowych, a jedną z najważniejszych jest nieuniknione przeznaczenie. Pełna humoru i zabawnych sytuacji, lekka, ale nie infantylna.
Chciałabym odwiedzić Czerwone Bagna, posiedzieć z bohaterkami na ławeczce przed domem, podziwiać piękne widoki na okolicę. Chciałaby poczuć tą niespieszność i spokój, ciepło wielopokoleniowej rodziny, której tak zazdrościłam bohaterkom. I być tak silną kobietą jak one…

"...kobiety z ich rodziny zawsze traciły głowy dla przybłędów. Ci natomiast bardzo szybko tracili rozum albo życie lub też ślad po nich ginął."

Ta powieść to czysta magia... Każdym słowem autorka nadała jej wyjątkowy klimat, czar i głębię, która wciąga jak tytułowe bagna. Opowiada historię kilku pokoleń kobiet, z których każda, spotkawszy mężczyznę swojego życia, bardzo szybko i na ogół tragicznie go traciła. Zawsze musiały radzić sobie same - z życiem, trudnościami, tęsknotą po utracie miłości. To wszystko tylko je wzmocniło. Akceptowały życie ze wszystkim, co im przynosiło, także ból.

Autorka opisuje dzieje "wiedźm z bagien" w sposób nieprzeciętny, chwytający za serce, wzruszający, ale też nie pozbawiony humoru. Wszystkie bohaterki zostały nakreślone tak umiejętnie, że stały mi się naprawdę bliskie. Cały ten świat był jak żywy, prawdziwy i dzięki temu niezapomniany.

Dawno już nie czułam się aż tak bez reszty pochłonięta przez książkową rzeczywistość. Ta cudowna powieść...

Marlena | 2013-10-20
Przeczytana: 14 grudnia 2012

Saga rodzinna. Na początku trochę mnie irytowało to przeskakiwanie z miejsca na miejsce, stara historia nagle czasy obecne, znowu tamto lato, znowu obecne. Potem, książka bardzo mnie wciągnęła i już ją polubiłam. Czyta się gładko i przyjemnie. Dobre dialogi takie "nieoklepane". Jednak czytając można dojść do wniosku, że z tymi facetami coś jest nie tak, jacyś tacy nieudaczni. Książka jest skierowana raczej do kobiet.

boziaczek | 2013-10-10
Na półkach: Przeczytane, E-booki

"Kobiety z Czerwonych Bagien" to opowieść o życiu kobiet wielopokoleniowej rodziny, o ich wyborach, miłości często nieszczęśliwej i niespełnionej, o ich mężczyznach, którzy zawsze pojawiali się na krótko, by nagle zniknąć, o samotności...Wszystko to dzieje się w otoczeniu tajemniczych tytułowych Czerwonych Bagien.
Książkę Grażyny Jeromin-Gałuszki czyta się po prostu średnio. Dziwne są dla mnie niektóre zachowania bohaterek, nie rozumiem ich wyborów i toku myślenia. Sama fabuła jest dla mnie dość chaotyczna. A szkoda, bo bardzo lubię czytać sagi rodzinne. Niestety, akurat ta pozycja nie porywa.

Joanna | 2013-07-21
Przeczytana: 07 lutego 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Czerwone Bagna – posiadłość rodzinna i dom ze stuletnim sercem przeniesiony przed osiemdziesięciu pięciu laty ze skraju wsi , przesiąknięty historią i tragiczną legendą z okresu caratu. W oczekiwaniu na stuletnie urodziny , na werandzie przed domem siedzi najstarsza z kobiet Roza i najmłodsza Kornelia – nieszczęśliwa w miłości i fizycznie z połamanymi nogami w gipsie.
Czerwone Bagna to miejsce magiczne, gdzie patrząc na płynącą rzekę odpływają złe wspomnienia, gdzie mieszkanki odzyskują siłę i spokój. Miejsce – dom, do którego zawsze chce się powracać bez względu na adres zamieszkania. Rosa – wbrew pozorom to nie stuletnia staruszka z zanikami pamięci, ale kobieta w pełni świadoma otaczającej rzeczywistości, problemów rodziny, nawet kiedy są one przemilczane. Wnikliwie obserwuje zapalając kolejnego papierosa , dyskretnie podsuwa rozwiązanie problemów. Uświadamia, że człowiek nie jest istotą doskonałą , ma prawo do słabości a przede wszystkim bycia sobą. Wzajemne...

kama100 | 2018-04-17
Przeczytana: 16 kwietnia 2018

Ciekawa i wciągająca saga rodzinna, w której przeszłość miesza się z teraźniejszością. Kobiety z Czerwonych Bagien to kobiety niezwykłe, ich losy wzruszają, czasami bawią. Miejsce, w którym żyją jest wprost magiczne.
Powieść czyta się z wielką przyjemnością. Szczerze polecam.

Madi | 2017-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2017

Wiekowa prababcia ,weranda,ciepła herbata i wspominki sprzed lat...
Po tych paru kartkach już wiedziała ,że jest to książka dla mnie.
Uwielbiam takie wielopokoleniowe sagi,szczególnie gdy dotyczą kobiet, kobiet silnych i mądrych.Polubiłam te wszystkie zwariowane "czarownice z bagien".które dostarczyły mi nie tylko wzruszeń ,ale i jednocześnie uśmiech na twarzy.
Powieść jest lekka i pełna ciepła,a magia ,która z niej wypływa powoduje,że od książki nie można się oderwać.

Monika | 2013-01-25
Przeczytana: styczeń 2013

Bardzo ładnie napisana saga rodzinna, której bohaterkami są kobiety szukające stabilizacji w życiu i przede wszystkim miłości.
Jest tu liryzm, tragizm i urocze, inteligentne poczucie humoru.
Książka wzrusza i bawi jednocześnie.
Dziękuję autorce za styl i sposób prowadzenia narracji - dzięki temu czyta się tę powieść z ogromną przyjemnością - to relaks i balsam dla duszy.
Polecam z całego serducha.

wiejskifilozof | 2014-10-11

Bardzo lubię,jak akcja książki toczy się w takich pięknym,magicznym miejscu.
Bagna,brzozy,lekka mgła i odgłosy przyrody.
Dlatego,też książka mnie od początku zafascynowała.
Znalazłem się w miejscu,które jest nie przychylne dla mężczyzn.
Miejsca,gdzie jakby czas się zatrzymał.
Tu,nie ma miejsca na pośpiech.Tu się odpoczywa i relaksuję.
Mamy,ciekawe opisy Bagien w przeciągu 100 lat.
Od czasów zaborców,po nam współczesne.
I mimo,że to książka bardziej kobieca to cieszę,się że było dane mi ją przeczytać.