Ja, Phoolan Devi, królowa bandytów

Tłumaczenie: Bella Szwarcman-Czarnota
Wydawnictwo: Tenten
Moi, Phoolan Devi
83-86628-29-4
Indie
MsSurrealist

Autobiografia, o ile tak można nazwać spisaną przez dziennikarkę Susannę Lea oraz opracowaną przed dwoje pisarzy – Marie Therese Cuny i Paula Rambali – relację z własnego życia złożoną przez osobę niepiśmienną. Phoolan Devi, jedna z najbarwniejszych postaci w najnowszej historii Indii, stale jest obecna w świadomości mieszkańców jako mit – mścicielki, Kopciuszka, nieuchwytnej królowej bandytów. Książka ta daje też pewne pojęcie o losie hinduskich kobiet, przy którym muzułmanki mogą śmiało mówić o szczęściu.

Żywa legenda, Piękny bandyta, Współczesny Robin Hood, Mścicielka w sari - to tylko niektóre z określeń nadawanych Phoolan Devi, która w ojczystych Indiach jest postacią mityczną. Wydana siłą za mąż w wieku 11 lat, następnie porwana przez bandytów, bita, gwałcona, buntuje się. Staje na czele własnej bandy, aby pomścić biednych i prześladowanych, zwłaszcza kobiety. Oskarżona o 47 przestępstw, spędza w więzieniu 11 lat. O jej wyczynach opowiadają książki i komiksy, powstają filmy, wędrowni aktorzy śpiewają o niej pieśni. Jest popularniejsza niż Indria Gandhi. Dziś wolna, zajęła się polityką i dalej prowadzi swą walkę. Stworzyła ruch obrony prześladowanych. Na jej wiecach gromadzą się tysiące...

Ewa | 2016-09-23
Przeczytana: 23 września 2016

Bardzo trudna i ciężka pozycja, gdyż niesie wiele złych emocji, przesycona niesamowitym cierpieniem bohaterki.
Czytając autobiografię Phoolan Devi cały czas towarzyszyło mi przygnębienie gdyż nigdzie indziej nie spotkałam tyle zła i niegodziwości jakie doświadczyła ze strony społeczności i rodziny.
Brutalna rzeczywistość społeczeństwa hinduistycznego, podzielona na liczne kasty, gdzie tradycje i normy społeczne decydują o życiu i śmierci ludzi biednych. Urodzenie córki było nieszczęściem, a zgwałcona staje się przeklęta przez wszystkich, wszyscy mogą zrobić z nią co się żywnie podoba.
Phoolan Devi urodziła się w najniższej kascie mallahów, którzy byli zależni i okrutnie wykorzystywani przez thakurów, ludzi bogatych. Bita i poniżana przez własnego wuja thakura , wydana za mąż mając jedynie 11 lat, okrutnie gwałcona i maltretowana, bita przez rodziców, gdyż zhańbiła ich rodzinę, sprzedana przez wuja dakoitom ( bandytom ) , również gwałcona do utraty przytomności. Ale...

Tamanna | 2014-02-08
Na półkach: Przeczytane, Indie
Przeczytana: 01 lipca 2010

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Czytając tę książkę, czasem czułam wręcz zmysłami opór przed przyjmowaniem cudzego cierpienia. Aż po ścisk w brzuchu i wysychanie gardła. W takiej sytuacji można wybrać jedną z dwóch postaw: chcieć wiedzieć albo chcieć nie wiedzieć. I często wolimy odwrócić twarz od czyjegoś cierpienia.
Akcja tej książki rozgrywa się w stanie Uttar Pradesh. Ma on opinię równie dzikiego i surowego, jak Bihar, w którym w ostatnich latach dochodziło do mordów na chrześcijanach. Można go poznawać w takich książkach jak "Serce Indii" Marka Tully, czy takich filmach jak "Omkara", "Ishqiya" czy "Mathrubhoomi". Brutalny świat, w którym mała Phoolan wielokrotnie przekracza rzekę Jamunę, za każdym razem coraz bardziej zraniona, zbrukana, nieufna wobec ludzi.
To książka o tym, jak dziewczynkę przemieniono w oszalałą ze wstydu i grozy ofiarę wielokrotnych gwałtów, dokonywanych także przez tych, którzy powinni byli ją chronić, przedstawicieli prawa. O tym, jak z ofiary wyrosła przywódczyni bandytów, idol...

broximona | 2013-11-08

Długo szukałam tej książki. W końcu upolowałam ją na allegro. I co? I rozczarowanie. Po pozytywnych opiniach byłam nastawiona na niesamowicie barwną historię, a jedyne co zapadło mi w pamięć to seria gwałtów i upokorzeń jakie doznała bohaterka. Wcześniej przeczytałam wiele książek o Indiach i sytuacji kobiet w tym kraju, więc historia Phoolan nie była dla mnie niczym szczególnym. Przeszkadzał mi również bardzo ubogi język, przez który lektura szła mi bardzo opornie

MsSurrealist | 2010-04-17
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Ulubione

Wiele razy podchodziłam do tej książki, począwszy od kiedy miałam 10, 12 lat. W końcu któregoś dnia i roku postanowiłam, że ją przeczytam... I przeczytałam, przerywając łzami, wzruszeniem, przerażeniem. Bez wahania mogę powiedzieć, że jest to książka mojego życia. Książka, do której często wracam. Wiem, że bardzo trudno ją dostać, ale jest ona jedną z najpiękniejszych i najtragiczniejszych historii, jakie napisało życie.

"Oczy ma bardzo czarne, o kształcie migdałów, podkrążone ze zmęczenia. Patrzy na mnie:
- Podobam ci się?
Spuszczam głowę, czerwieniąc się ze wstydu i zaskoczenia. Nikt nigdy nie zadawał mi takich pytań. Nie mogę na to odpowiedzieć. Wszyscy się śmieją (...) Wybucham płaczem. Z zawstydzenia, emocji i rozczarowania. Spodziewałam się, że zwycięski dowódca powie szlachetnie: "Jesteś wolna, Phoolan Devi, możesz iść, dokąd ci się podoba". Ale wciąż jestem więźniem i nie rozumiem co ma znaczyć jego pytanie. Podchodzi bliżej i delikatnie gładzi mnie po głowie:
-No, nie...

Eri5 | 2016-08-31