Khul-khaal. Bransolety Egipcjanek

Tłumaczenie: Agnieszka Nowak
Seria: Prawdziwe historie
Wydawnictwo: Smak Słowa
literatura faktu

Pięć Egipcjanek opowiada historie swojego życia. Ich opowieści bywają mistyczne, miejscami okrutne i tragiczne, ciepłe, zabawne, a czasem wzruszające, ale zawsze osadzone w konkretnych przykładach. Wyłania się z nich sugestywny obraz złożonej sytuacji drugiej żony w małżeństwie poligamicznym, komplikacji związanych z rozwodem, rytuałów obrzezania dziewcząt i zawarcia małżeństwa, cierpienia spowodowanego utratą dzieci oraz gospodarowania skromnymi zasobami rodziny.To fascynująca lektura i kopalnia wiedzy na temat kultury i życia we współczesnym Egipcie.

Khul-khaal - to ciężkie, złote lub srebrne bransolety zakładane na kostki przez zamężne kobiety w Egipcie, bransolety te wydają dźwięk, który informuje innych o statusie noszącej je kobiety. Khul-khaal ograniczają swobodę ruchów, ale mogą też przynosić kobiecie korzyści. Jako ozdoba połyskująca na kształtnej kostce i przy każdym kroku wydająca charakterystyczny, brzęczący odgłos, bywają uwodzicielskie.Małżeństwo jest dla Egipcjanek najważniejszą rzeczą na świecie, po to się rodzą i ku temu zmierza całe ich życie, to małżeństwo bowiem powinno zapewnić im godność i dostatek. Czy tak jest? Czy jednak nie staje się ono kolejnym więzieniem, a srebrne lub złote bransolety kajdanami? Życie egipskich kobiet jest niełatwe, ale radzą sobie z nim na swój własny sposób i na swój własny sposób starają się być szczęśliwe. Te pięć opowieści nagranych i spisanych przez autorkę książki, to autentyczne losy zupełnie normalnych, a więc często biednych, niewykształconych, ale kochających życie egipskich kobiet. To książka, która nie tylko pokazuje prawdziwe życie zwykłego człowieka w Egipcie, ale również jest kopalnią wiedzy o tej jakże dla nas ciągle tajemniczej i niezrozumiałej kulturze. Powtarzają się tam w kontekście losów każdej z kolejnych kobiet takie ważne dla tej kultury zagadnienia, jak najważniejsze obrzędy (małżeństwo, narodziny dzieci, obrzezanie, rozwód itp.), wyznawane wartości i normy oraz światopoglądy.

źródło opisu: http://sklep.smakslowa.pl/

źródło okładki: http://sklep.smakslowa.pl/

macierzanka | 2011-01-03
Przeczytana: 2011 rok

Nayra Atiya jest poetką, pisarką i malarką. Studiowała filozofię romańską na Uniwersytecie Harwarda. Była lektorką francuskiego i wykładała literaturę francuską. khul-khaal Bransolety Egipcjanek jest książką szczególną, poznawczą, ponieważ powstała dzięki potrzebie zgłębiania przez pisarkę wiedzy o jej rodzimej kulturze. Pisarka opuściła Egipt jako dziewczynka i wróciła do niego jako dojrzała już kobieta stęskniona swojej ojczyzny. Spisane przez nią historie kobiet, miały posłużyć pierwotnie, jak pisze w Przedmowie, lepszemu poznaniu jej kraju. Opowiadane niespiesznie historie są bogatym źródłem wiedzy przede wszystkim o tradycji, zwyczajach, życiu przeciętnych kobiety we współczesnych egipskich realiach. Mamy okazję popatrzeć na islam, patriarchat, dawszę, fatalizm, poligamię, obrzezanie, rytuał nocy poślubnej, czary, bo one również maja miejsce, oczami kilku kobiet.
Poznajemy kobiety, na kilku płaszczyznach, a mianowicie...

Andrew Vysotsky | 2011-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2011

„Khul-khaal. Bransolety Egipcjanek”, to książka bardzo odmienna od innych. Wyróżnia się już choćby tym, iż zanim przejdziemy do meritum, czekają nas trzy przedmowy, czy jak kto woli wprowadzenia. To, co w innej publikacji mogłoby śmieszyć, w tej nie tylko nie razi, ale wręcz wydaje się potrzebną, idealnie dopasowaną częścią całości. Każdy wstęp ma innego autora i z nieco innej perspektywy odnosi się do właściwej treści oraz jej tematyki. Każdy jest na swój osób interesujący, wyważony i dopełnia dalszą część lektury.

Nayea Atiya, autorka książki, ma wiele wspólnego zarówno ze światem Zachodu (a konkretnie Francją), jak i Egiptu. Jednak nie dzieli się z nami swoimi spostrzeżeniami, przeżyciami ani przemyśleniami. Na zasadniczą część jej publikacji, poza wspomnianymi trzema prolegomenami, składają się opowieści pięciu kobiet, pięciu Egipcjanek. Poza przynależnością państwową i płcią nic ich nie łączy. Nie wszystkie są muzułmankami, nie wszystkie pochodzą z najuboższych warstw...

Madeleine | 2011-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2011

Książkę poleciła mi pani przewodnik podczas podróży do Egiptu. Jest to źródło informacji, których nie dowiemy się podziwiając krajobrazy czy zabytki. Czytając ją wiele razy zadawałam sobie pytanie, czy umiałabym tak żyć. Chyba nie do końca potrafię zaakceptować pozycję kobiety w tej kulturze. Po przeczytaniu książki ogromne wrażenie zrobiło na mnie jednak to, w jaki sposób kobiety egipskie akceptują swój los i swoje miejsce w świecie.

Fantastyczna podróż w krainy egipskiej tradycji. Historie opowiedziane przez same zainteresowane - kobiety - które zdają się nie ubolewać nad swoim losem (tak jak to czynią ludzie nie bezpośrednio związani z problemem kobiet w krajach muzułmańskich). One zdają się być przyzwyczajone o tego stanu rzeczy. Tak mocno te dziwne dla mnie tradycje, podszyte zabobonami są mocno zakorzenione w myśleniu. I uważam, że to jest straszne, bo przez to tak mało i tak pomału tam się coś zmienia (o ile w ogóle). Przeczytałam w kilka chwil.Polecam, ponieważ tutaj widzi się tę kulturę z innego punktu widzenia. Poszerza wąski horyzont myślowy zachodniej kultury na tematy związane z kobietami i ich muzułmaństwem.

Yasmine | 2012-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2012

Ta książka to kopalnia wiedzy na temat pozycji kobiety w Egipcie. Została napisana w latach 80, więc nie jest to już dla nas Egipt współczesny. Myślę, że do tej pory obyczaje tam stały się bardziej liberalne, nie mniej jednak są obszary, na których żyją plemiona, które kultywują dawne zwyczaje.
Ta książka to prawdziwe relacje 5 kobiet, które opowiadają o ważnych momentach w swoim życiu - o wychowaniu przez swoich rodziców, narzeczeństwie, obrzezaniu, seksie, podejmowaniu prac zarobkowych, celem utrzymania swoich rodzin - jednym słowem o wszystkich radościach i smutkach, które przynosi nam los.

mysza | 2013-09-18
Przeczytana: 07 lutego 2013

Recenzja pochodzi z portalu kulturaonline.pl

Kobieta istnieje dopiero wtedy kiedy zostaje matką, kiedy spełni podstawową funkcję społeczną – jedyną jakiej się od niej oczekuje. Taki obraz życia kobiet w Egipcie pokazuje książka "Khul-Khaal. Bransolety Egipcjanek", która ukazała się nakładem wydawnictwa Smak Słowa. Nie jest to kolejna historia pisana przez Europejkę zauroczoną arabskim chłopcem, która wpada w wir kultury, której nie zna i nie rozumie, a następnie dziwi się, że przeżywa największy dramat życia. Nie jest to też książka pisana z pozycji feministek, które koniecznie chcą pokazać jak źle mają kobiety w Egipcie.

Autorka Nayra Atiya prezentuje pięć historii opowiedzianych przez Egipcjanki. Bohaterki – autentyczne postaci mieszkające w Egipcie – opowiadają o swoim życiu codziennym, swoich dziewczęcych marzeniach i oczekiwaniach, które skonfrontowały z twardą i często brutalna rzeczywistością. Opowieści te przypominają momentami sceny z filmów sensacyjnych, w których...

super_claudiet | 2012-03-28

Bardzo ciekawa książka opisująca losy kobiet żyjących w Egipcie.
5 różnych opowiadań kobiet, które opowiadają o swoim życiu, pracy rodzinie.
Czyta się jednym tchem.
Jeżeli ktoś lubi klimaty Egiptu to tym bardziej musi przeczytać!

-kropka | 2014-11-13
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 26 października 2014

Niezwykłe-zwykle opowieści kobiet, które żyły na Bliskim Wschodzie. Różnica kulturowa, dramatyczne dzieje, wzruszające wyrzeczenia, bulwersujący status niektórych z nich. Polecam prosto z Egiptu.

alex | 2012-05-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Arabskie

Moim zdaniem ta książka jest nudna, same historie w niej zawarte są interesujące lecz nudno opisane. Ciężko się ją czyta, gubi w wątkach, imionach. nieudało mi się przeczytać do końca

Katarzyna Gadzała | 2012-05-02

Zachęciła mnie okładka i wydanie-bardzo ładne z wygodną do czytania czcionką, wizualnie wygląda jak album. Niestety bardzo zraził mnie sposób napisania tej książki. Autorka chciała odzwierciedlić dokładne wypowiedzi swoich bohaterek-kobiet żyjących w Egipcie, jak napisano na okładce " w dzisiejszych czasach"-co wprowadza w błąd. Rozmowa z nimi i zebranie faktów do powieści miało miejsce kilkanaście lat temu. Absolutnie nie przedstawia ona życia dzisiejszych Egipcjanek-a to właśnie interesowało mnie najbardziej przed podróżą do tego kraju. Książkę najzwyczajniej w świecie źle się czyta-bohaterki wypowiadają się zdaniami wielokrotnie złożonymi, jak dzieci, bez ładu i składu. Przeskakują z akcji w akcję, trudno zrozumieć o co chodzi. Prymitywny sposób mówienia kobiet daje wrażenie, że rozmawiamy z kimś w rzeczywistości, ale ta rozmowa nie jest konstruktywna. Co mnie zraziło-każda jedna Egipcjanka w swojej historii w zasadzie traktuje tylko o jednym-seksie, ciążach, rodzeniu dzieci i...