Dzieciństwo w haremie. Sny o wolności

Tłumaczenie: Elżbieta Skweres
Wydawnictwo: Bertelsmann Media
Dreams of Trespass: Tales of a Harem Girlhood

Fatima Mernissi prowadzi nas w świat własnych wspomnień oraz w świat marzeń i fantazji otaczających ją kobiet. To cudowne, mądre i pogodne indywidualistki, próbujące zapomnieć o granicach i barierach, o murze oddzielającym je od reszty świata. Nauczyły się cieszyć widzianym nad dziecińcem skrawkiem nieba, melodią usłyszaną w niedozwolonym dla nich radiu. Ich ulubioną bohaterką jest Szeherezada, toteż autorka układa swe wspomnienia, na wzór "Księgi tysiąca i jednej nocy", w pełną humoru i metafor przypowieść, wzbogaconą na maseczki piękności oraz zasadami sztuki uwodzenia.

violabu Toczytam | 2013-04-28
Przeczytana: 2001 rok

Pojęcie haremu jako skupiska partnerek jednego mężczyzny, np. władcy jest błędne. Harem to miejsce w wielopokoleniowym domu muzułmańskim, gdzie przebywają kobiety z jednej rodziny: matka, żona/żony, ciotki, córki. W książce „Dzieciństwo w haremie. Sny o wolności” opisane jest właśnie wspólne życie towarzyszek swego losu, kobiet które nie mogąc samodzielnie opuszczać domu, próbują urozmaicić sobie przebywanie w tej wspólnocie. Na przykład odgrywają scenki z ulubionej książki, dzielą się mądrością życiową, a na otwartym dziedzińcu jeden raz w tygodniu dbają o swą urodę stosując różnego rodzaju maseczki i nakładając hennę na włosy.
Pani Fatima Mernissi przedstawiła w książce wspomnienia z własnego dzieciństwa.
Nie znajdziemy w tej pozycji dramatu kobiet więzionych przez brutalnego władcę i wykorzystującego je cieleśnie, jak mógłby sugerować tytuł, jeśli wzięto by pod uwagę potoczne określenie haremu.
Wręcz przeciwnie: akcja (jeśli w ogóle można w tym przypadku tak napisać) toczy się...

My kobiety Zachodu udusiłybyśmy się w szczelnie zamkniętym świecie,gdzie nie ty jesteś sobie sterem i okrętem,ale twój mąż,brat,ojciec.

Nie nam oceniać,czy to barbarzyństwo,czy nie. Jesteśmy dziećmi demokracji,i o ile nasz inteligencja nie śpi,umiemy korzystać z posiadanych praw.
Myślę,że zwrócenia oczu na inną kulturę,może sprawić,że docenimy w pełni co sami posiadamy.
Oczywiście jeśli jesteś kobietą,która woli żeby za nią podejmowano decyzje,lub nie lubisz się martwić o byt rodziny,to taka"opieka"byłaby czymś wymarzonym dla Ciebie.

Świat za zasłoną.
Zamknięty.
Świat pełen barw i kreatywności kobiet"skowronków"za murem własnego domostwa.
Zetknięcie się z odmiennością,nigdy tak dobrze nie robiło na codzienność!

Monika | 2010-09-02
Przeczytana: 22 sierpnia 2010

Książka zawiera kilka ciekawostek, kilka fajnych historii, kilka wzruszających momentów. Jako całość jest dobra, ale oczekiwałam, że będzie znacznie lepsza.

Mariola Król | 2016-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2016

AnneMarie | 2011-05-07

genialna, zakochałam się i w niej - Fatimie , jak i w tym świecie - gorzko -słodkim...

| 2013-04-04
Przeczytana: czerwiec 2004

Jest to bardzo prosta historia, nie ma akcji, nie ma przygód ani niebezpieczeństw. Jest życie: życie młodej dziewczyny w haremie. Nie jest to jednak harem, jaki moglibyście sobie wyobrazić - nie ma kurtyzan, czekających na swojego sułtana. Harem to po prostu rodzina, zamknięty świat kobiet.

Książka, mimo braku porywającej akcji, jest bardzo bardzo ciepła, prawie że urocza. Czyta się szybko i dobrze, czasem na twarzy gości uśmiech. Autorka bardzo przyjemnie opisuje swoje dzieciństwo, prawie czuję promienie słońca na mojej twarzy, prawie widzę barwy jej rodzinnego domu.

Ogólnie: bardziej literatura kobieca, ale bardzo zgrabnie napisana.

agnez2104 | 2014-03-09

Czytając tę książkę cały czas, aż do ostatniej strony czekałam aż wydarzy się coś ciekawego, coś zaskakującego. A tu nic, trochę byłam zawiedziona, ale jeśli ktoś chce się dowiedzieć jak wygląda życie młodej dziewczyny w haremie śmiało może sięgnąć po tę książkę.

Moim zdaniem bardzo fajna książka. Autorka przedstawia również dobre strony życia w haremie, co nie zdarza się często.

Sylwia | 2016-10-10
ewa | 2016-08-22