Inny chłopiec

Wydawnictwo: Świat Książki
The wrong boy
83-7311-515-3
sav

Młody chłopak, Raymond Marks, pod presją rodziny ma podjąć pierwszą w życiu pracę, z dala od domu. Podczas pełnej nieprzewidzianych wypadków podróży pisze listy do swego ulubionego piosenkarza, Morrisseya, któremu opowiada, w jaki sposób stał się Innym Chłopcem. Wszystko się zaczęło, gdy miał jedenaście lat. został wtedy oskarżony przez dyrektora szkoły o wywieranie podstępnego i zgubnego...

Wszystko się zaczęło, gdy miał jedenaście lat. został wtedy oskarżony przez dyrektora szkoły o wywieranie podstępnego i zgubnego wpływu na "nieświadomych i niewinnych" kolegów, a zabawy, którym rzekomo przewodził, określono jako "karygodne praktyki o charakterze seksualnym, obejmujące ekshibicjonizm, zbiorową masturbację i sadobestializm". Kolejne pechowe wydarzenia sprawiły, że do Raymonda na dobre przylgnęła opinia "plugawego zboczeńca", a wyklętym przez małomiasteczkową społeczność chłopcem zainteresowali się nawiedzeni psycholodzy, widzący w nim wyłącznie przypadek kliniczny.

mythirdhouse | 2011-12-25
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 22 grudnia 2011

Wybitna... Nie pasuje do tej książki. Wybitny może być Goethe, Dostojewski, Bułhakow i kogo tam jeszcze można wybrać z kanonów literatury klasycznej.
Ale Willy Russell ze swoim balansującym na granicy dobrego smaku humorem i ironią?
Raymond Marks, (nie)zwyczajny nastolatek wyrusza w Anglię, w celu podjęcia pierwszej w życiu samodzielnej pracy. Podczas podróży pisze listy do swojego idola - Morrisseya i opowiada jak został Innym Chłopcem.
W wieku 11 lat został oskarżony przez dyrektora szkoły o wywieranie złego wpływu na rówieśników, a zabawy, których był rzekomo prowokatorem zostały zakwalifikowane jako "karygodne praktyki o charakterze seksualnym, obejmujące ekshibicjonizm, zbiorową masturbację i sadobestializm". Cała fala kolejnych wydarzeń sprawiła, że ludzie wyklęli go poza swoją społeczność przypinając mu łatkę zboczeńca, a miejsca, gdzie rozgrywały się poszczególne wydarzenia zostały owiane złą sławą, a nawet były uważane za przeklęte.
Wszystko to sprawiło, że Raymond...

Dzieckokwiatu | 2010-06-01

Książka ciekawa, inteligentna, ale miejscami po prostu absurdalna. W tym absurdzie trochę obrzydliwa. Motyw łapania much sprawił, że odstawiłam książkę na parę dni. No, ale warto się za nią zabrać.

Mary_loves_books | 2013-10-29

Kiedy jesteśmy nastolatkami wszystko jest czarne albo białe, nie ma niczego pomiędzy, i w ten sposób oceniamy rzeczywistość, ludzi, zjawiska. Nie znosimy wówczas tzw. zachowywania pozorów, cynizmu i hipokryzji, a hasło „dla dobra wszystkich” bądź „święty spokój” są mglistymi i niejasnymi pojęciami. Taki też jest Raymond (mistrz ciętej riposty zwłaszcza w stosunku do Jazona Niegodziwego i jego rodziny) piekielnie inteligentny chłopak, niesłychanie wrażliwy obserwator codzienności, ale przede wszystkich ofiara fałszywych oskarżeń, pomówień i krytyki z tym związanej. Inny chłopiec pokazuje jak łatwo wydajemy sądy, jak łatwo oceniamy innych, i jak przypinamy im łatki nie znając całej prawdy i jej kontekstu. Jak w ułamku sekundy wyzbywamy się koniecznej mądrości i płyniemy z falą (czyt. plotką). Powieść do której będę wracać…

Ludi | 2014-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2014

Perfekcyjna opowieść o tym, jak sztywność myślenia i nadinterpretacja, a także kijowy zbieg okoliczności mogą zaszkodzić dziecku. Raymond ma w życiu wyjątkowego pecha, ale w tym wszystkim, w czym tkwi, są i dobre strony - zdobywa przyjaciół, którzy zapewne nie zostaliby nimi, gdyby nie te okoliczności, znajduje siebie w stosie wymagań dotyczących Dobrego Chłopca.
A wszystko to opisane w perfekcyjny sposób.
Szkoda, że opis z tyłu okładki nie oddaje w pełni uroku książki - najpierw sugeruje, że opowieść jest zabawna (jeśli kogoś ta historia [sama w sobie, bo narracja rzeczywiście bywa bardzo zabawna] śmieszy, to chyba nie chcę go za znajomego), a potem - że porusza jakieś ciężkie, mroczne tematy - pewnie w równie ciężki, mroczy sposób. Ani jedno ani drugie. Jest idealna.

livrer | 2011-09-28
Przeczytana: 28 września 2011

Inność zalewa życie Raymonda falą zbiegów okoliczności, nieporozumień, absurdaliów. Widzimy jak fala wzbiera, uderza i znika tylko po to, by wezbrać na nowo i uderzyć ze zdwojoną siłą. Raz po raz nieprzerwanie i nieubłaganie. On jednak zdaje się być poza ukryty za solidną zaporą dystansu do samego siebie i rzeczywistości. Wierzymy, że zapora ta przetrwa, wierzymy nawet, gdy zaczynają pojawiać się na niej drobne pęknięcia i rysy, z których początkowo nikłym, lecz stopniowo coraz większym strumieniem przesącza się w niego inność. Wierzymy, bo wciąż jest to inność zewnętrzna, narzucona mu i niechciana, obca, jak tusza, za którą w pewnym momencie się chroni, tusza fałszywa gdyż on nie j e s t gruby tylko staje się takim dla świata zewnętrznego, tak jak staje się dla tego świata innym. Jednak napór fali zwiększa się, aż w końcu przerwa zaporę i inność zalewa go, pogrąża w sobie, a on pogrąża się w niej. I kiedy, po długiej pozbawiającej tchu walce, wypływa na powierzchnię j e s t ...

sav | 2010-05-25

Książka do której wracałam już kilkukrotnie, za każdym razem dając się wciągnąć genialnie poprowadzonej akcji. Postacie są niezwykle naturalne, a retrospekcje przemieszane z bieżącymi wydarzeniami nie tylko nie pozwalają nam się nudzić, ale wręcz uniemożliwiają oderwanie się. Refleksyjna powieść pozwalająca zamyślić się nad przypadkowym okrucieństwem tego świata i pochopnością osądów. Odrobinę odrzuciło mnie zakończenie, na tle całości wypada wg mnie wręcz naiwnie. Ciekawa forma literacka, raczej rzadko dziś spotykana.

badass | 2011-05-05
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Genialna i żartobliwa powieść psychologiczna, prawdziwe postacie pełnie emocji nie tylko ciepłych, poważna tematyka ujęta w lekkim stylu, naprawdę godne polecenia.

Monika | 2011-01-02
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Przeczytałam ją już jakiś czas temu, ale ciągle chcę do niej wracać. Rewelacyjna, dająca do myślenia, smutna, ale jednocześnie śmieszna - na swój sposób. POLECAM!

Agnieszka | 2011-05-27
Przeczytana: 27 maja 2011

Książka na pewno dobra, ale nie rewelacyjna. Momentami wręcz obrzydza i sprawia wrażenie, że chce się przekartkować kilka stron.

Obieżyświat | 2011-08-17
Przeczytana: 16 sierpnia 2011