Poranek wagnerowski

Seria: Nike
Wydawnictwo: Czytelnik
Youth and the Bright Medusa, The Old Beauty
Marek

Zawartość zbioru: Czeska dziewczyna - Najlepsze lata - Idę, Afrodyto! - Sprawa Pawła - Poranek Wagnerowski - Pogrzeb rzeźbiarza.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: www.antykwariatpodkarpacki.pl

Agata_Adelajda | 2016-01-08

Zbiór Poranek Wagnerowski składa się z sześciu opowiadań, których wspólnym tematem jest powracanie, zmaganie z nieprzystosowaniem, kontrast pomiędzy (niekiedy zaściankową) prowincją a miastem, a także odwaga, by iść za głosem serca i być wiernym własnym przekonaniom. Nie przekonuje mnie nazywanie tomów opowiadań tytułem jednego z nich; powinno się wybierać coś, co cechuje je, co jest dla nich wspólne, na przykład „Czas”, bądź „Podróże pociągiem” – w każdym z opowiadań bowiem pociąg odgrywa duża rolę (lub jak kto woli - jest tematem pobocznym). To nim uciekają Klara z Nilsem (nowela Czeska dziewczyna), pociągiem wraca pani Thondike (niegdyś Knightly), która jako przed laty w bardzo niezawiniony sposób przyczyniła się do śmierci młodej nauczycielki (Najlepsze lata). Modernistyczny malarz, Don Hedger ucieka pociągiem od swojej egzaltowanej, próżnej kochanki, śpiewaczki Eden Bower (Idę, Afrodyto!), również ucieka Paweł, który w wielkim mieście zaczyna „wreszcie” żyć, choć dogania go...

Silne osobowości, mocno związane z naturą.

Klaudia | 2016-06-25
książek: 1923