Mój śmiertelny wróg

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
My Mortal Enemy
kobieta, miłość
wiedzima

Willa Cather jest pisarką obdarzoną niezwykłym wyczuciem psychologicznym - zwłaszcza jeśli chodzi o postaci kobiet. W tym tomie ukazuje trzy sylwetki kobiece, niezwykle barwne i interesujące. Bohaterka opowiadania tytułowego, jej losy, są ilustracją motywu często powracającego w twórczości Cather: dramatu wyboru w życiu człowieka, wyboru między wiernością sobie, swoim uczuciom, a zapewnieniem sobie sukcesu życiowego, materialnego. Myra Henshawe zlekceważyła świat materialny, broniąc swej niezależności wewnętrznej, prawa do miłości. To przeciwstawienie się zasadom świata, do którego należy i z którym powiązana jest silniej, niż przypuszcza, przesądzi o jej losie. Dla czytelnika polskiego interesujący będzie fakt, iż w opowiadaniu tym pojawia się postać Heleny Modrzejewskiej, która - jako że akcja toczy się w salonach nowojorskich - jest gościem Myry na artystycznym przyjęciu.
Tom 47 serii Koliber wydawnictwa Książka i Wiedza.

źródło opisu: Książka i Wiedza, 1978

źródło okładki: conrada11.pl

natanna | 2015-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2015

Właśnie skończyłam czytać kolejną książkę Wilii Cather wydaną w serii Koliber. Znajdują się w niej trzy opowiadania, których bohaterkami są kobiety. Willa Cather stworzyła w nich świetne psychologiczne portrety kobiet, którym dokonane lub wciąż dokonywane wybory determinują życie. To trzy kobiety o barwnych i interesujących, niebanalnych a zarazem silnych osobowościach, które łączy umiłowanie sztuki : teatru i opery. Przy czym bohaterka tytułowego opowiadania, Myra, związana jest z tym środowiskiem jako miłośniczka tej formy sztuki a bohaterki dwu pozostałych są artystkami - śpiewaczkami.

Myra, której interesującą historię poznałam dzięki narratorce, Nellie, kiedyś w młodości zrezygnowała z majątku swego dziadka i dostatniego życia uciekając z ukochanym Oswaldem. Małżeństwo, jak to zwykle bywa nie do końca spełniło jej oczekiwania chociaż mąż starał się ze wszystkich sił, by mogła prowadzić życie na pewnym poziomie i utrzymywać kontakty towarzyskie oraz bywać...

| 2013-10-27
Przeczytana: 25 października 2013

Opowiadania trochę tendencyjne, po pierwszym, które zrobiło na mnie ogromne wrażenie, książka nie zaskoczyła mnie już żadnym zabiegiem pisarskim autorki. Trzy sylwetki kobiet, z których każda przedstawiona była jako kobieta z klasą, każda NIECO na inny sposób (za mało zróżnicowany). Polecam tylko dla pierwszego opowiadania, które potrafi przenieść czytelnika w skórę narratora pierwszoosobowego i poczuć razem z nim miłość i szacunek do głównej bohaterki.

pan_nilsson | 2013-10-08

Te opowiadania, a zwłaszcza tytułowe - wryły mnie w krzesło. Willa Cather, tak subtelna, tak dziś nieznana, pisze olśniewająco. I niepostrzeżenie godzi w najczulsze punkty duszy. Jestem przekonany, że Sylvia Plath się na niej trochę wzorowała.

Olivia | 2017-02-13
Na półkach: 2017, Przeczytane