Shayō
Japonia
kashka

"Zmierzch" jest opowieścią o córce Kazuko opiekującej się umierającą matką, ostatnią damą w Japonii, symbolizującą dekadencję rodów arystokratycznych i ziemiańskich po wojnie światowej. Jest to jednocześnie pieśń o kobiecie, która mimo niesprzyjających okoliczności i utraty bliskich zdecydowała się obrać drogę aktywnej egzystencji w świecie, gdzie wszystko będzie musiała budować od nowa. Odrzuciła tradycyjną moralność, postanowiła żyć samodzielnie i samotnie wychowywać dziecko ukochanego mężczyzny...

[z okładki]

trycha | 2014-02-18
Przeczytana: 2012 rok

Umożliwia wgląd w realia kulturowe i społeczne Japonii początków XX wieku.

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-26
Przeczytana: 2007 rok

Powieść ponura, bezbarwna i przygnębiająca, niezależnie od tego, co na jej temat swego czasu (lata 20-30 zeszłego stulecia) mówiły na jej temat rzesze zachwyconych Japończyków.

stannirvany | 2012-07-30
Przeczytana: 24 lutego 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

piękna.
pełna smutku, bezradności wobec zmieniającego się świata, poczucia beznadziejności ale także chęci do zmiany i do walki z okrutnym życiem.
piękna. efemeryczna, eteryczna i niezwykle intymna.

斜陽 Shayō, The Setting Sun (1947)
przeł. Mikołaj Melanowicz

"Wiem, że już nie ma arystokracji ani szlachty, w każdym razie nie jest ona tym, czym kiedyś była. Ale jeśli skazana jest ona na całkowity upadek, to wolałabym, żeby to stało się zdecydowanie i w sposób możliwie elegancki. Spowodować pożar i umrzeć z tego powodu to śmierć żałosna. Nie mogłabym spokojnie leżeć w grobie, po prostu nie umarłabym do końca." (str. 32)

" W ubiegłym roku nic się nie wydarzyło.
Rok wcześniej też nic się nie zdarzyło.
I przedtem również nic się nie zdarzyło.
Taki zabawny wiersz ukazał się w jednej z powojennych gazet, ale mnie się wydaje, że jednak coś się wydarzyło, a kiedy naprawdę staram się coś sobie przypomnieć, to mam wrażenie, że niczego wtedy nie było." (str. 33)

"- Mówią, że ci,...

Pollyoloisomia | 2016-11-28