Koniec pieśni

Wydawnictwo: Drzewo Babel
Das Ende des Liedes
Ałtaj, szamani, Mongolia, stepy
Wiórek

Ludzie i zwierzęta. Pod niebem Ałtaju, na bezkresnym stepie Mongolii Galsan Tschinag osadza swoją przejmującą i wzruszającą opowieść o podwójnej tragedii: o śmierci matki, która pozostawiła dzieci i męża, który dopiero nauczył się ją kochać; i o zrozpaczonej po utracie swojego źrebięcia klaczy, która odrzuca inne, osierocone źrebię. I ludzie, i zwierzęta, pragną, by życie wzięło górę nad śmiercią, chcą odnaleźć drogę do źródeł miłosci. "Koniec pieśni" to przejmujący krzyk w obronie ginącej kultury, którą nowoczesność pożera na naszych oczach.

źródło opisu: Wydawnictwo Drzewo Babel, 2008

źródło okładki: http://www.drzewobabel.pl

kroofy | 2015-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2015

Piękna, choć smutna historia tuwińskiego rodu. Odnajdziemy tu nie tylko ciekawą opowieść o ludziach, ale również piękne opisy przyrody czy tradycji tego przerzucanego z miejsca na miejsce narodu.
Historia, z drugim dnem, którą napisało samo, życie a właściwie wszechobecna globalizacja i komercjalizacja.
Warta uwagi.

Margoo | 2012-09-28
Przeczytana: 28 września 2012

Między lasem a rzeką, nad stromym zboczem Erik-Argy każdego dnia wschodzi słońce. To samo, które wschodzi we wszystkich innych miejscach na świecie. To samo ale nie takie samo. Jakby inne, spalające wszystko dookoła, naznaczone śmiercią. Słońce to w każdym innym miejscu jest źródłem życia. W każdym innym miejscu… ale nie tutaj…

Pod niebem Ałtaju, w promieniach palącego słońca, na bezkresnych mongolskich stepach życie toczy się swoim rytmem. Od wschodu do zachodu, od wędrówki do wędrówki, od ucieczki do ucieczki… od życia po śmierć. Tę śmierć, która przychodzi z nikąd i znienacka zabiera to, co najcenniejsze. Tę śmierć, która dziesiątkuje dzieci, rodziny, jurty, auły. Tę, która kobyłom odbiera cielęta a cielętom matki. Tę, która spowija górskie stoki i kładzie cień na stada jaków, pola, drogi. Tę, która sprawiła, że „również ziemia i niebo zamarły, nawet las, co się zazielenił, nawet rzeka, co płynęła, nawet wiatr, co dął”[s. 6]. Tę, która roślinom nie pozwala wzrosnąć a ziemi...

Wiórek | 2010-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2010

Starożytne cywilizacje i obyczaje odchodzą w cień, w zapomnienie. Są takie miejsca na ziemi, gdzie kultura przekazywana pokoleniami żyje nadal, a jednocześnie umiera, gdzie nadal wędrują nomadzi ze swymi stadami i dobytkiem, gdzie są zwykłe domy z cegły i jurty, które można złożyć i rozłożyć ledwie w parę chwil. Tam nogi koni wiązane są powrozami ze skóry jaka i nie są już nikomu potrzebne, tam nadal po ziemi stąpają szamani i nikt w nich nie wierzy. Tam rodzą się ludzie, którzy powinni żyć wieki temu, choć los skazał ich na inną, bledszą i mdłą egzystencję w świecie pełnym betonu, elekrtyczności i postępu. Ludzie z takich miejsc nadal czują w sercach tęskonotę, a mimo to świadomie wybierają powolne czerznięcie daleko od kraju przodków. Nikt nigdy nie zatraci swej istoty, która była przekazywana przez pokolenia. A Tuwiańczycy mieli w sercach powiewy letniego wiatru, mowę przodków, znoje i radości podróży, lasy, zarośla Ałtaju, Chomdę, ale przede wszystkim bezkresny step, na którym...

Filemona | 2015-11-02
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 02 listopada 2015

Niezwykle intrygująca, inna niż wszystkie lektura. Początkowo ciężko wczuć się w klimat, pewne opisy są wydają się niezrozumiałe czy wręcz odrzucające, imiona brzmią dziwnie, a i narracja wygląda dość nietypowo, ale gdy już wciągnie się w historię, to ciężko się od niej oderwać. "Koniec pieśni" to opowieść o umierającej kulturze, miłości i trudnych wyborach. Świat przedstawiony różni się od naszego w stopniu nie mniejszym niż te, z którymi spotykamy się w powieściach fantasy.

Magda | 2013-04-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 12 lutego 2013

Bardzo lubię poznawać inne kultury, więc ta historia była strzałem w 10. Oprócz przedstawienia kultury plemion koczowniczych ze środkowej Azji (a to temat dość mi bliski), opowiada o trudnych wyborach życiowych, sztuce szanowania najbliższych, sztuce kochania i wychowania swoich dzieci. Wzruszyła mnie głęboko.

Aitien | 2015-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2015

Książka ta jest podróżą w przeszłość nie tak odległą, a jednak wydającą się opowieścią sprzed setek lat. Autor opisując losy bohaterów przybliża nam charakter kultury ludów wędrownych zamieszkujących Ałtaj, kulturę, której kres wraz z postępem cywilizacji stał się nieunikniony. Obyczaje, sposób życia, nazwy i historia pozostały żywe we wspomnieniach ostatnich członków plemiennych.

To magiczne przejście do rzeczywistości będącej częścią nieodległej przeszłości. To tęsknota za tym, co utracone, choć nieuniknione.

marlen862 | 2014-01-25

Pierwsze strony nie zachwyciły mnie, ale z upływem czasu lektura mnie pochłonęła. Książka opowiada o: miłości, szacunku do przyrody, trudnym losie kobiety. Książkę polecam każdemu.

żabka | 2016-03-17
Przeczytana: 11 marca 2016

Ciekawa opowieść o zmieniającym się świecie, o globalizacji i braku poszanowania tradycji. Podobała mi się sama konwencja, ponieważ jest to jak bajka przy ognisku, snuje się i oplata nas swoim klimatem. Polecam.

bela | 2016-11-04
Przeczytana: 29 listopada 2016