Okładka książki Powrót do Brideshead

978-83-7648-077-0
typ
papier
Agnieszka
6.17 (149 ocen i 12 opinii)

Opis książki

"Powrót w Brideshead” nie jest powieścią wojenną, lecz nostalgicznym - i trochę ironicznym - wspomnieniem znakomitego pisarza o szalonym świecie lat dwudziestych, młodości na uniwersytecie w Cambridge, o przyjaźniach, miłościach, a zwłaszcza o dworze w Brideshead, który z perspektywy okopów wydaje się bohaterowi utraconą Arkadią... (empik)

Gdzie kupić?

Polecamy

Opinie czytelników
Bed | 2010-10-11
Na półkach: Klasyka, Przeczytane

Nie da się ukryć najpierw obejrzałam film i szczęśliwie zlał się z książką w jedno :). Leniwe powroty do szczęśliwych czasów to jest to. A może ja mam snobistyczną słabość do angielskiej arystokracji :) Jest też w tej książce tyle niedopowiedzianych uczuć, że budzi to niepokój a akcja czasem ruszy.

allison | 2012-02-27
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 27 lutego 2012

Bardzo przeciętna opowieść, której narratorem jest kapitan Karol Ryder. Falę wspomnień wywołuje w nim miejsce, w którym przychodzi mu stacjonować podczas drugiej wojny światowej.

Majątek w Brideshead kojarzy mu się nieodparcie z czasami młodości oraz trudnym, choć wylewnym przyjacielem Sebastianem, u którego spędził pierwsze studenckie wakacje. Tam poznał jego arystokratyczną rodzinę, nie mając jeszcze wówczas pojęcia, jak bardzo przyszłość zwiąże go z tymi ludźmi.

Właściwie niemal cała akcja dotyczy relacji Karola z najbliższymi Sebastiana. Niestety, historia ta jest opowiedziana zbyt monotonnie. Akcja często się dłuży, autor skupia się bardzo na drobiazgowych opisach sytuacji, niezbyt ciekawych rozmowach i nijakich przeżyciach bohaterów. Od czasu do czasu powiewa w powieści świeżością - szkoda tylko, że tak rzadko.

Wszystko co zarzuca się tej książce, dla mnie stało się jej atutem i urzekło mnie. Jej nostalgiczny, melancholijny i niespiesznie pełznący rytm, nastrój dekadencji i przedwojennego niepokoju, buntu wobec wartości i buntu wobec ich braku. Poszukujący bohaterowie, tak różni w swoich wyborach, a jednocześnie tak podobni w swoim zagubieniu. Ogarnął mnie szczery żal nad losem Sebastiana i jego rodziny, bo można o nich wiele powiedzieć, po przeczytaniu tej książki, tylko nie to, że byli, czy choćby bywali, szczęśliwi.

jabajbaj | 2014-05-27
Przeczytana: 25 maja 2014

Przeczytawszy długo się zastanawiałam o czym właściwie była ta książka, a dokładniej co sprawiło, że została ona uznana za klasykę literatury angielskiej. I muszę przyznać, że nadal tego nie odkryłam, aczkolwiek samą powieść czytało mi się całkiem dobrze... tak gdzieś do połowy. Opisy studenckich czasów, pierwsze spotkania z rodziną Sebastiana, jednosześnie senna i zwariowana atmosfera panująca w jego domu - czyż dla osoby zafascynowanej starą Anglią i angielską kulturą mogłoby być coś lepszego? Okazuje się, że jednak tak. Mimo tego jednak pod koniec poczułam taką samą nostalgię, jak główny bohater, więc chyba jednak pod pewnymi względami musi być to powieść udana.

Izabela | 2010-09-22

Muszę przyznac, że to co najbardziej w tej książce mi się podobało to atmosfera stworzona przez autora. Ja dosłownie czułam zapach cygar, whisky, ciepło ognia z kominka w jednym z domów studenckich w Oxfordzie. Sami bohaterowie troszeczkę irytujący, ich zachowania dla mnie niezrozumiałe jednak każdy na swój sposób intersujący i zupełnie inny. Największą wadą tej książki jest to że momentami niemiłosiernie się wlecze. Ale taki już urok klasyki.

Sirocco | 2010-08-01
Przeczytana: 29 lipca 2010

Interesująca historia, wyraziści bohaterowie, autor też nie pozbawiony talentu... więc czemu to się tak ciągnie, jak flaki z olejem?

Trochę się zawiodłam.

PaniZima | 2012-08-26

Przeczytałam książkę po obejrzeniu filmu, więc to nie to samo.
Wymowa filmu wydawała mi się niejasna, ale jak mi się wydaje po lekturze ma on inny sens, niż sama książka.
Główny bohater jest rzeczywiście bardzo mdły i nijaki, mieszkańcy Brideshead są znacznie ciekawsi, pewne niedopowiedzenia nadają im powabu, są postaciami z innego (dosłownie i w przenośni) świata. Poza tym czytając książkę widziałam wszystko w barwnych scenografiach z filmu, co dodawało książce uroku.
Najciekawszym zagadnieniem w powieści jest stosunek do religii katolickiej, której zasady są często związane z motywami zachowań rodziny z Brideshead. W książce zasady te wpajane przez dominującą matkę mają - wydaje się - destrukcyjny wpływ na losy młodego pokolenia, ale nie jest to jednoznaczne, film wydaje mi się całkowicie laicki.

Dociekliwy | 2011-06-15
Przeczytana: czerwiec 2011

Początkowo dziwiłam się, czemu opinie tutaj były takie niskie: cóż, początek książki jest obiecujący, nie drażnią nawet drobiazgi, które pod koniec potrafią zmęczyć - niejasność tekstu, oderwane od głównego wątku dialogi, żadnego wyjaśnienia motywacji bohaterów. Może autor założył, że wszystko będzie wynikać z fabuły - niestety, nie wynika.
Właściwie nie wiem, o czym jest ta powieść: o beztroskiej młodości nie, bo za szybko się kończy, biograficzna też nie za bardzo, bo za dużo w niej fikcji, na krytykę katolicyzmu/każdej fanatycznej postawy za mało w niej przekonania, na psychologiczną za płytka, na romans za mało w niej miłości.
Od połowy zaczyna się ciągnąć niesamowicie i niestety moja opinia leciała w dół za każdą kolejną stroną - skończyłam z obowiązku bardziej niż dla przyjemności.

Sophie | 2013-08-06

Myślałam, że z książką zdołam ulecieć. Zdążyłam się ledwo odbić od powierzchni... Wróciłam nieco rozczarowana, z poczuciem niedosytu, bo przyjaźń dwóch głównych bohaterów jest nie tyle niedopowiedziana, co po prostu niedokończona. Losy wszystkich, którzy stali się częścią akcji są bardzo skomplikowane, wikłają się coraz bardziej z każdym dniem, a ja nie mam nadziei, że ich problemy się rozwiążą...

Montgomerry | 2010-04-16
Na półkach: Klasyka, Przeczytane

Głównym bohaterem jest malarz Charles Ryder, kapitan w okresie II wojny światowej, który z racji nowego przeniesienia żołnierzy do posiadłości Brideshead, wspomina swoje lata młodzieńcze i więzy z tutejszą rodziną Marchmain-Flyte. Akcja zamyka się w latach 1923-1944. Prolog i epilog to właśnie lata wojny. Charles powraca do swojej silnej przyjaźni z Sebastianem, który urzekał ponadpłciową pięknością, ekscentrycznym trybem życia, strojem różniącym się od standardowego reszty studentów. Na całej uczelni znany był jego pluszowy niedźwiadek – Alojzy, z którym rozmawiał. Niestety, już w okresie studiów Sebastian, niemogący się pogodzić z zakłamaniem katolickiej rodziny, zaczyna nadużywać wina i szybko wpada w alkoholizm. Nałóg przesądzi o jego dalszych losach. Lord Marchmain opuścił swoją rodzinę dla kochanki Cary i żył w Wenecji, a lady Marchmain cnotliwie na rodowych włościach Brideshead. Karol poznaje również rodzeństwo Sebastiana: Bridesheada, Julię i Kordelię. Jedynie Julia i Sebastian...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto