Powrót do Brideshead

Irena Doleżal-Nowicka.
Brideshead Revisited
978-83-7648-077-0
Agnieszka

"Powrót w Brideshead” nie jest powieścią wojenną, lecz nostalgicznym - i trochę ironicznym - wspomnieniem znakomitego pisarza o szalonym świecie lat dwudziestych, młodości na uniwersytecie w Cambridge, o przyjaźniach, miłościach, a zwłaszcza o dworze w Brideshead, który z perspektywy okopów wydaje się bohaterowi utraconą Arkadią... (empik)

• Rybacy

7,46 (13 ocen i opinii)
A między nami wspomnienia
Gabriela Gargaś

8,66 (29 ocen i opinii)
Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii
Anna Mateja

Mów do mnie
Lisa Scottoline

7,82 (11 ocen i opinii)
Ktoś mnie pokocha. 12 wakacyjnych opowiadań
Cassandra Clare , Libba Bray , Lev Grossman , Veronica Roth , Stephanie Perkins , Jennifer E. Smith , Leigh Bardugo , Francesca Lia Block , Brandy Colbert , Nina LaCour

7 (27 ocen i opinii)
Droga do domu
Yaa Gyasi

8,11 (19 ocen i opinii)
Powrót na Wyspę Potępionych
Melissa de la Cruz

8 (4 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+

Tę książkę cenię za prawdziwie angielski klimat, który czuje się wprost wokół siebie w trakcie czytania. Jest nieco refleksyjna i melancholijna. Angielsko elegancka, pomimo nałogu Sebastiana, który tonie w alkoholowych odmętach. Trudno tu mówić o "akcji". W każdym razie nie toczy się szybko. Odczuwa się nastrój tęsknoty za czymś dawno utraconym. Ot, taki klimacik dla koneserów...

Bardzo przeciętna opowieść, której narratorem jest kapitan Karol Ryder. Falę wspomnień wywołuje w nim miejsce, w którym przychodzi mu stacjonować podczas drugiej wojny światowej.

Majątek w Brideshead kojarzy mu się nieodparcie z czasami młodości oraz trudnym, choć wylewnym przyjacielem Sebastianem, u którego spędził pierwsze studenckie wakacje. Tam poznał jego arystokratyczną rodzinę, nie mając jeszcze wówczas pojęcia, jak bardzo przyszłość zwiąże go z tymi ludźmi.

Właściwie niemal cała akcja dotyczy relacji Karola z najbliższymi Sebastiana. Niestety, historia ta jest opowiedziana zbyt monotonnie. Akcja często się dłuży, autor skupia się bardzo na drobiazgowych opisach sytuacji, niezbyt ciekawych rozmowach i nijakich przeżyciach bohaterów. Od czasu do czasu powiewa w powieści świeżością - szkoda tylko, że tak rzadko.

Bed | 2010-10-11
Na półkach: Klasyka, Przeczytane

Nie da się ukryć najpierw obejrzałam film i szczęśliwie zlał się z książką w jedno :). Leniwe powroty do szczęśliwych czasów to jest to. A może ja mam snobistyczną słabość do angielskiej arystokracji :) Jest też w tej książce tyle niedopowiedzianych uczuć, że budzi to niepokój a akcja czasem ruszy.

lillithu | 2014-10-22
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 22 października 2014

Niepokojąca, smutna i leniwa opowieść o losach grupy osób (w tym rodziny), których losy na przestrzeni wielu lat jakoś ciągle się przeplatały. Narrator będący w zasadzie głównym uczestnikiem wydarzeń to osoba zdecydowanie nieszczęśliwa, zagubiona a przede wszystkim należąca do grona ludzi, którzy to w pewnym wieku uważają że nic w zasadzie im się już nie należy, najlepsze lata życia minęły i można pozwolić wszystkiemu płynąć obojętnym nurtem. Spotkanie pewnej kobiety po latach było chwilowym ożywieniem, ale okazało się kłamstwem i płonną nadzieją, bo w zasadzie to nie do końca szukał jej, ale kogoś innego z dawnych lat. Wyższe sfery pokazane jak zwykle jak grupa pozerów, ludzi którzy robią wszystko tylko na pokaz i po to żeby robić cokolwiek, a w zasadzie są zmęczeni samymi sobą. To naprawdę smutna historia, choć właściwie nic złego się w niej nie dzieje, po prostu taka jest, lekko depresyjna. Polecam, ale nie na ponure, zimowe wieczory ;)

Wszystko co zarzuca się tej książce, dla mnie stało się jej atutem i urzekło mnie. Jej nostalgiczny, melancholijny i niespiesznie pełznący rytm, nastrój dekadencji i przedwojennego niepokoju, buntu wobec wartości i buntu wobec ich braku. Poszukujący bohaterowie, tak różni w swoich wyborach, a jednocześnie tak podobni w swoim zagubieniu. Ogarnął mnie szczery żal nad losem Sebastiana i jego rodziny, bo można o nich wiele powiedzieć, po przeczytaniu tej książki, tylko nie to, że byli, czy choćby bywali, szczęśliwi.

| 2015-04-30

Jedna z moich ulubionych pozycji. Książka z jednej strony impresyjnie piękna, z drugiej zaś - przejmująco smutna; wzbudzająca tęsknotę za dawną rzeczywistością. Zachwyciły mnie zwłaszcza sylwetki bohaterów - jedne z najprawdziwszych i najbardziej ludzkich kreacji literackich. Dzieło przesycone jest atmosferą, którą porównać można do obserwowania ostatnich momentów zachodu słońca.

"Brideshead Revisited" to pełna nostalgii elegia o świecie, który przestał już istnieć.

jabajbaj | 2014-05-27
Przeczytana: 25 maja 2014

Przeczytawszy długo się zastanawiałam o czym właściwie była ta książka, a dokładniej co sprawiło, że została ona uznana za klasykę literatury angielskiej. I muszę przyznać, że nadal tego nie odkryłam, aczkolwiek samą powieść czytało mi się całkiem dobrze... tak gdzieś do połowy. Opisy studenckich czasów, pierwsze spotkania z rodziną Sebastiana, jednosześnie senna i zwariowana atmosfera panująca w jego domu - czyż dla osoby zafascynowanej starą Anglią i angielską kulturą mogłoby być coś lepszego? Okazuje się, że jednak tak. Mimo tego jednak pod koniec poczułam taką samą nostalgię, jak główny bohater, więc chyba jednak pod pewnymi względami musi być to powieść udana.

PaniZima | 2012-08-26

Przeczytałam książkę po obejrzeniu filmu, więc to nie to samo.
Wymowa filmu wydawała mi się niejasna, ale jak mi się wydaje po lekturze ma on inny sens, niż sama książka.
Główny bohater jest rzeczywiście bardzo mdły i nijaki, mieszkańcy Brideshead są znacznie ciekawsi, pewne niedopowiedzenia nadają im powabu, są postaciami z innego (dosłownie i w przenośni) świata. Poza tym czytając książkę widziałam wszystko w barwnych scenografiach z filmu, co dodawało książce uroku.
Najciekawszym zagadnieniem w powieści jest stosunek do religii katolickiej, której zasady są często związane z motywami zachowań rodziny z Brideshead. W książce zasady te wpajane przez dominującą matkę mają - wydaje się - destrukcyjny wpływ na losy młodego pokolenia, ale nie jest to jednoznaczne, film wydaje mi się całkowicie laicki.

Dociekliwy_Kotek | 2011-06-15
Przeczytana: czerwiec 2011

Początkowo dziwiłam się, czemu opinie tutaj były takie niskie: cóż, początek książki jest obiecujący, nie drażnią nawet drobiazgi, które pod koniec potrafią zmęczyć - niejasność tekstu, oderwane od głównego wątku dialogi, żadnego wyjaśnienia motywacji bohaterów. Może autor założył, że wszystko będzie wynikać z fabuły - niestety, nie wynika.
Właściwie nie wiem, o czym jest ta powieść: o beztroskiej młodości nie, bo za szybko się kończy, biograficzna też nie za bardzo, bo za dużo w niej fikcji, na krytykę katolicyzmu/każdej fanatycznej postawy za mało w niej przekonania, na psychologiczną za płytka, na romans za mało w niej miłości.
Od połowy zaczyna się ciągnąć niesamowicie i niestety moja opinia leciała w dół za każdą kolejną stroną - skończyłam z obowiązku bardziej niż dla przyjemności.

Izabela | 2010-09-22

Muszę przyznac, że to co najbardziej w tej książce mi się podobało to atmosfera stworzona przez autora. Ja dosłownie czułam zapach cygar, whisky, ciepło ognia z kominka w jednym z domów studenckich w Oxfordzie. Sami bohaterowie troszeczkę irytujący, ich zachowania dla mnie niezrozumiałe jednak każdy na swój sposób intersujący i zupełnie inny. Największą wadą tej książki jest to że momentami niemiłosiernie się wlecze. Ale taki już urok klasyki.

Słynne literackie domostwa

Choć największą uwagę poświęcamy postaciom, scenerie, w których się one poruszają, odgrywają nieraz nie mniej ważną rolę w książkach. Wielkie posiadłości, zrujnowane zamki, niepokojące chatki pod lasem – dziś odwiedzamy te najbardziej znane z literackich domów.

Ojcowie i synowie pisarze

Jaki ojciec, taki syn – w przypadku pisarzy pociąga to za sobą nieraz dodatkowe konsekwencje. Syn podąża w ślady ojca i również zaczyna pisać książki. Jakie są tego skutki dla ich relacji? Dziś o duetach pisarzy, których łączą więzy krwi.