Callisto

Wydawnictwo: Albatros

Odell Deefus, niezbyt rozgarnięty młodzieniec z amerykańskiej prowincji, jest mocno zdegustowany niskopłatną, a niebezpieczną pracą w elewatorze zbożowym. Skuszony premią, jaką armia od czasu rozpętania wojny w Iraku, wypłaca każdemu rekrutowi, postanawia zaciągnąć się do wojska. Oczyma wyobraźni widzi się w roli zbawcy zaprowadzającego demokratyczny ład tam, gdzie królują chaos i anarchia. Ordery, zaszczyty i awanse również są mile widziane... Spakowawszy najcenniejsze drobiazgi, w tym powieść Roczniak oraz flachę rumu, wyrusza w podróż do najbliższego punktu werbunkowego.

Renia | 2010-05-16
Przeczytana: 2008 rok

Callisto autorstwa tajemniczego Australijczyka, Torstena Krola, zdecydowanie wyróżnia się na księgarskiej półce. Kurczak z zawiązanymi oczami na okładce jest intrygujący
i przykuwający uwagę. Wiadomo od razu, że zwyczajna książka to nie jest, z pewnością niesie z sobą niebanalne treści.
Cóż, może nie do końca. Callisto przedstawia świat widziany oczyma młodego i niezbyt pojętnego Amerykanina, który zupełnie przypadkiem wplątuje się w aferę związaną
z morderstwem, narkotykami i terroryzmem, w samym sercu małego miasteczka gdzieś w Kansas. Książka jest nie tyle czarną komedią, co kąśliwą i zjadliwą satyrą na amerykańską rzeczywistość, w której władze manipulują inwigilowanymi obywatelami, obywatele z kolei próbują manipulować swoimi sąsiadami, dla których to na przykład homoseksualizm jest większym wstydem i grzechem niż wysadzanie w powietrze szkół i szpitali.
Główny bohater, niczym Forrest Gump, powodowany najczystszymi intencjami i niezbyt wielkim rozumkiem wplątuje się w wielką...

Melba | 2013-06-23

Książka przesłuchana w wersji audio milion razy :)) GENIALNY Krzysztof Globisz w roli narratora plus prowincjonalna Ameryka widziana oczami małomiasteczkowego głupola to duet doskonały :)Słucha (czyta) się całość z prawdziwą przyjemnością, wybuchając co chwila śmiechem. Rzadko kiedy zdarza mi się popłakać ze śmiechu czytając, a tu (przy pierwszym czytaniu) tak właśnie było.
Dwie książki (w wersji audio) są zawsze w mojej torebce: pierwsza to "Mistrz i Małgorzata", drugą jest właśnie "Callisto".

kaw_end_nap | 2014-06-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2013

Przedstawia prostą historię człowieka, który znalazł się w niewłaściwym miejscu o niewłaściwym czasie. Z nutką czarnego humoru czyta się ją lekko ale czasem z zapartym tchem. Można się przy niej uśmiać ale i skłania do lekkich refleksji. Na popołudnie w hamaku albo w podróży sprawdzi się na pewno.

Nikto | 2013-11-16
Na półkach: Rok - 2012, Przeczytane
Przeczytana: 18 grudnia 2012

Ubawiłam się setnie ,chociaż książka porusza naprawdę poważne tematy .Zabójstwo ,co prawda nie umyślne ,ale jednak ,kłamstwo ,handel narkotykami w szeregach ludzi w mundurach itp .A interpretacja pana Globisza REWELACYJNA :)

ReaderX | 2013-04-16

Bardzo ciekawa i zabawna książka. Ameryka w krzywym zwierciadle. Słyszałem to hasło już nie raz ale tak dobrego a przy tym humorystycznego podejścia do "amerykańskich" stereotypów i uprzedzeń już dawno nie czytałem. Oczywiście do książki i tematyki trzeba zachować pewien dystans ale co ciekawe nie przeszkadza on w dobrej zabawie. Czytając tą książkę nie raz głośno się zaśmiałem widząc jak główny bohater zmaga się z otaczającą go rzeczywistością. Jednak gdzieś tam z tyłu głowy świtała mi taka mała refleksja - to przecież współczesna Ameryka, współczesny świat ze swoimi absurdami, stereotypami, skrajnościami, głupotą. Akcja chociaż została umiejscowiona na "amerykańskiej ziemi" to czytelnik musi przyznać sam przed sobą iż wiele z pokazanych sytuacji można bez problemu znaleźć w naszym 'europejskim' otoczeniu.(Zaskoczenie?)
Książka jest naprawdę dobra ale nie tylko dlatego, że nie męczy czytelnika, jest dobra bo - tak poprostu - dobrze się ją czyta. Dlaczego przyznałem więc jej...

christineee | 2011-07-18
Przeczytana: lipiec 2011

Książka przezabawna, chwilami rozbawia do łez. według mnie niesamowite wyczucie czarnego humoru:) Delikatnie daje do myślenia ale i łatwa w odbiorze zarazem. Polecam gorąco

myself | 2012-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2012

Świetna książka. Napisana sprawnie i ciekawie. Warsztat językowy autora zwięzły i przystępny. Polecam.

Agnieszka | 2015-02-14
Przeczytana: 17 lutego 2014

Bardzo dobra książka. Wysłuchałam audiobooka w wykonaniu Pana Krzysztofa Globisza. Rewelacyjna interpretacja.
Jest to historia pełna humoru ale i grozy, opowieść o tym, że człowieka może spotkać coś zupełnie nieoczekiwanego i niewyobrażalnego właściwie tylko przez absurdalny zbieg okoliczności. Skutki tego splotu zdarzeń są przerażające, kara okrutna. Naprawdę polecam.

Ewa | 2012-11-15
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 15 listopada 2012

No i znowu REWELACJA! Świetnie napisana, totalnie pochłaniająca czytelnika książka. Moim zdaniem nieco bardziej przewidywalna niż "Biali bogowie", chociaż i tak trudno odgadnąć jak potoczą się dalsze losy głównego bohatera. Wartka, trzymająca w napięciu akcja oraz dająca do myślenia treść powodują zupełne oderwanie od rzeczywistości.

Panie Krol, proszę o więcej!

ArtP | 2014-09-11
Przeczytana: 10 września 2014

Zabawna książka, zabawnie napisana przez co czyta się ją szybko i lekko.
Sama fabuła też nie męczy; chętnie obejrzałbym film (o ile jest,,).
Perypetie bohatera napisane przejrzyście, nie za dużo osób co nie gmatwa historii.
Ocena jako dobra moim zdaniem w pełni sprawiedliwa ale na pewno polecam bo dawno nie podśmiewałem się czytając jakąś książkę.