Callisto

Wydawnictwo: Albatros

Odell Deefus, niezbyt rozgarnięty młodzieniec z amerykańskiej prowincji, jest mocno zdegustowany niskopłatną, a niebezpieczną pracą w elewatorze zbożowym. Skuszony premią, jaką armia od czasu rozpętania wojny w Iraku, wypłaca każdemu rekrutowi, postanawia zaciągnąć się do wojska. Oczyma wyobraźni widzi się w roli zbawcy zaprowadzającego demokratyczny ład tam, gdzie królują chaos i anarchia. Ordery, zaszczyty i awanse również są mile widziane... Spakowawszy najcenniejsze drobiazgi, w tym powieść Roczniak oraz flachę rumu, wyrusza w podróż do najbliższego punktu werbunkowego.

Siostra_Kopciuszka | 2017-05-04

Ubawiłam się setnie , chociaż książka porusza naprawdę poważne tematy . Zabójstwo , co prawda nie umyślne , ale jednak , kłamstwo , handel narkotykami w szeregach ludzi w mundurach , wojna w Iraku itp . Jest to tak zwana powieść '' z wojną w tle '' . Z wojną bez wojny . Jak to możliwe ? Ano tak że Odell Deefus postanawia zaciągnąć się do wojska . Ponieważ armia obiecuje dużą kasę , co dla marnie zarabiającego w elewatorze zbożowym , prowincjusza jest nie lada gratką . Spakowawszy więc butelkę alkoholu , oraz ukochaną książkę '' Roczniak '' , wyrusza spełnić swoje marzenie . Niestety , skutkiem różnych dziwnych przypadków , nie dociera tam gdzie chciał . Z racji problemów z samochodem , zmuszony jest zatrzymać się w tytułowym miasteczku Callisto . No i tu tak naprawdę wszystko się zaczyna . Wprawdzie on do Arabów nie dotarł , ale oni do niego owszem w postaci przemykających galopem tu i ówdzie po książce wzmianek i przywoływań . Przyznaję że to sztuka napisać książkę o czymś czego...

Renia | 2010-05-16
Przeczytana: 2008 rok

Callisto autorstwa tajemniczego Australijczyka, Torstena Krola, zdecydowanie wyróżnia się na księgarskiej półce. Kurczak z zawiązanymi oczami na okładce jest intrygujący
i przykuwający uwagę. Wiadomo od razu, że zwyczajna książka to nie jest, z pewnością niesie z sobą niebanalne treści.
Cóż, może nie do końca. Callisto przedstawia świat widziany oczyma młodego i niezbyt pojętnego Amerykanina, który zupełnie przypadkiem wplątuje się w aferę związaną
z morderstwem, narkotykami i terroryzmem, w samym sercu małego miasteczka gdzieś w Kansas. Książka jest nie tyle czarną komedią, co kąśliwą i zjadliwą satyrą na amerykańską rzeczywistość, w której władze manipulują inwigilowanymi obywatelami, obywatele z kolei próbują manipulować swoimi sąsiadami, dla których to na przykład homoseksualizm jest większym wstydem i grzechem niż wysadzanie w powietrze szkół i szpitali.
Główny bohater, niczym Forrest Gump, powodowany najczystszymi intencjami i niezbyt wielkim rozumkiem wplątuje się w wielką...

Melba | 2013-06-23

Książka przesłuchana w wersji audio milion razy :)) GENIALNY Krzysztof Globisz w roli narratora plus prowincjonalna Ameryka widziana oczami małomiasteczkowego głupola to duet doskonały :)Słucha (czyta) się całość z prawdziwą przyjemnością, wybuchając co chwila śmiechem. Rzadko kiedy zdarza mi się popłakać ze śmiechu czytając, a tu (przy pierwszym czytaniu) tak właśnie było.
Dwie książki (w wersji audio) są zawsze w mojej torebce: pierwsza to "Mistrz i Małgorzata", drugą jest właśnie "Callisto".

ReaderX | 2013-04-16

Bardzo ciekawa i zabawna książka. Ameryka w krzywym zwierciadle. Słyszałem to hasło już nie raz ale tak dobrego a przy tym humorystycznego podejścia do "amerykańskich" stereotypów i uprzedzeń już dawno nie czytałem. Oczywiście do książki i tematyki trzeba zachować pewien dystans ale co ciekawe nie przeszkadza on w dobrej zabawie. Czytając tą książkę nie raz głośno się zaśmiałem widząc jak główny bohater zmaga się z otaczającą go rzeczywistością. Jednak gdzieś tam z tyłu głowy świtała mi taka mała refleksja - to przecież współczesna Ameryka, współczesny świat ze swoimi absurdami, stereotypami, skrajnościami, głupotą. Akcja chociaż została umiejscowiona na "amerykańskiej ziemi" to czytelnik musi przyznać sam przed sobą iż wiele z pokazanych sytuacji można bez problemu znaleźć w naszym 'europejskim' otoczeniu.(Zaskoczenie?)
Książka jest naprawdę dobra ale nie tylko dlatego, że nie męczy czytelnika, jest dobra bo - tak poprostu - dobrze się ją czyta. Dlaczego przyznałem więc jej...

kaw_end_nap | 2014-06-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2013

Przedstawia prostą historię człowieka, który znalazł się w niewłaściwym miejscu o niewłaściwym czasie. Z nutką czarnego humoru czyta się ją lekko ale czasem z zapartym tchem. Można się przy niej uśmiać ale i skłania do lekkich refleksji. Na popołudnie w hamaku albo w podróży sprawdzi się na pewno.

castagna | 2017-06-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 20 czerwca 2017

książkę dorwałam w koszu w jakimś supermarkecie za 6,99 zł, przyciągnęło mnie zdanie z tyłu okładki: "Czarna komedia o ciemnych stronach współczesnej Ameryki", tajemnicza fotografia autora (lub jej właśnie brak) oraz porównanie do "Forresta Gumpa" i "Życia Pi", długo się nie zastanawiałam i wzięłam w ciemno!

nie żałuję, książkę pochłonęłam, bardzo szybko i przyjemnie się czyta, absurd goni absurd przeplatając się z "czarnym humorem", lektura idealna na odpoczynek i dobrą rozrywkę, ja się przy niej świetnie bawiłam i jeśli ktoś lubi taką niezobowiązującą literaturę, to jak najbardziej polecam - sądzę, że się nie zawiedzie

wchodząc na lubimyczytać zaskoczyło mnie to, że książka nie jest zbyt popularna, a szkoda, bo zdecydowanie zasługuje na uwagę

ciekawostką jest, że tajemniczy autor, Australijczyk, o którym nic nie wiadomo, bo pan Krol ze swoim wydawcą kontaktuje się wyłącznie mejlowo, może być... Stephenem Kingiem! :O

(książka aktualnie dostępna jest w Świecie Książki za 9,99...

christineee | 2011-07-18
Przeczytana: lipiec 2011

Książka przezabawna, chwilami rozbawia do łez. według mnie niesamowite wyczucie czarnego humoru:) Delikatnie daje do myślenia ale i łatwa w odbiorze zarazem. Polecam gorąco

Jarosław Czub | 2016-05-11
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki
Przeczytana: kwiecień 2015

Re we la cja. Torsten Krol (Stephen King?) popełnił rzecz znakomitą, a Krzysztof Globisz wzniósł się na wyżyny.

Agnieszka | 2015-02-14
Przeczytana: 17 lutego 2014

Bardzo dobra książka. Wysłuchałam audiobooka w wykonaniu Pana Krzysztofa Globisza. Rewelacyjna interpretacja.
Jest to historia pełna humoru ale i grozy, opowieść o tym, że człowieka może spotkać coś zupełnie nieoczekiwanego i niewyobrażalnego właściwie tylko przez absurdalny zbieg okoliczności. Skutki tego splotu zdarzeń są przerażające, kara okrutna. Naprawdę polecam.

Ewa | 2012-11-15
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 15 listopada 2012

No i znowu REWELACJA! Świetnie napisana, totalnie pochłaniająca czytelnika książka. Moim zdaniem nieco bardziej przewidywalna niż "Biali bogowie", chociaż i tak trudno odgadnąć jak potoczą się dalsze losy głównego bohatera. Wartka, trzymająca w napięciu akcja oraz dająca do myślenia treść powodują zupełne oderwanie od rzeczywistości.

Panie Krol, proszę o więcej!