Kurtyna

Tłumaczenie: Anna Szeryńska
Cykl: Herkules Poirot (tom 39)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Courtain
powieść, śmierć, zagadka
dona

Akcja powieści "Kurtyna", wydanej w 1975 roku, już po śmierci autorki, zamyka cykl książek o genialnym małym Belgu, który zawsze powtarzał, że "nie popiera zbrodni". Opada kurtyna, która poszła w górę w 1920 roku, kiedy ukazała się po raz pierwszy "Tajemnicza historia w Styles": Herkules Poirot rozwiązując swą ostatnią zagadkę i tym razem sam wymierza sprawiedliwość; umiera, pokonany wiekiem i...

Opada kurtyna, która poszła w górę w 1920 roku, kiedy ukazała się po raz pierwszy "Tajemnicza historia w Styles": Herkules Poirot rozwiązując swą ostatnią zagadkę i tym razem sam wymierza sprawiedliwość; umiera, pokonany wiekiem i chorobą, ale jak zwykle zwycięski. Mon ami - to są jego ostatnie słowa, zwrócone do przyjaciela, kapitana Hastingsa, wiernego kronikarza jego dokonań.

Dominika | 2017-10-15
Przeczytana: 15 października 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Kurtyna" - już sam tytuł sugeruje jakiś koniec, w tym przypadku jest to ostatni tom o Herkulesie Poirocie, detektywie którego polubiło wielu czytelników na świecie. Jak ktoś nie czytał jego przygód, to albo kojarzy go z seriali i filmów czy ze słyszenia albo po prostu nie zna. W książkach z biegiem kolejnych wydań, lat Poirot był coraz starszy, mniej znany w środowisku angielskim, ale jego duża popularność jako postać literacka i telewizyjna z pewnością dałaby mu sporo radości. :D

Od razu zaznaczam, że poniżej będą spoilery. Nie chciałabym nikomu popsuć przyjemności czytania, ale czuję potrzebę napisania swoich wrażeń, przemyśleń. Poirot zawsze mówił, że nie popiera morderstwa, prawie nie ponosił porażek w swoim zawodzie, był pewny siebie. W ostatniej swojej sprawie musiał zmierzyć się z najtrudniejszym przeciwnikiem, Iksem. W Styles. Tam zaczęła się i skończyła wspólna przygoda Poirota z Hastingsem. I moja z tymi postaciami. Mimo chorób i starości Herkules zachowuje przytomność...

Piroman | 2017-12-03

Kurtyna opadła: i dla Poirota i dla Mistrzyni (umarła niecały rok po wydaniu powieści). Książka zapętlona, pełna gierek, niuansów, w tradycyjnej dla Christie scenerii dworu w Styles. Opowieść o rzeczach istotnych: przemijaniu, starości, eutanazji, małżeństwie, rozwodach. Akcja może nie jest wartka, ale końcówka wynagradza czytelnikowi oczekiwanie. Nie czuje się zupełnie 85 lat Agathy Christie. Daj Boże w takim stanie umysłu dożyć podobnego wieku. Wydaje się tak samo nieprawdopodobne, jak akcja Kurtyny. Ale przecież życie to jest teatr, maski coraz inne się zakłada, kto wie na co nas jeszcze będzie stać zanim opadnie kurtyna?

Ta powieść kryminalna jest zwieńczeniem twórczości Agathy Christie. Do połowy książki poznajemy naszych bohaterów potencjalnych przestępców i wielu z nich można podejrzewać, ale jak zwykle prawdziwego najtrudniej. Opisy pogody, jak również atmosfera jaką tworzy autorka powoduje że mamy wrażenie jakby coś strasznego miało się stać, a także to jest powrót do Styles tu Poznajemy Herculesa Poirot i tu go żegnamy. I w tej powieści, mistrzyni bardzo dużo od nas wymaga, gdyż niebywale trudne jest odgadnięcie sprawcy morderstw i ich prób. Gdy w dołączonym liście Herculesa dowiadujemy się gdzie tkwi prawda, klapki z oczu nam spadają. Wszystkie dotychczasowe wydarzenia stają logiczne, wszystko jest wytłumaczone, a ja zachwycam się nie tylko kunsztem literackim ale także jaką intrygę potrafiła wymyślić ta mistrzyni kryminału. Oczywiście odradzam czytania zapisków Herculesa przedwcześnie, wtedy czytanie traci sens.

Powieść wyśmienita 10/10

Stworek_vel_Oka | 2015-09-25
Przeczytana: 24 września 2015

"Bo widzi pan, ludzie na ogół boją się wyroku. Wolą wiadomości uspokajające. Po lekarzu spodziewają się słów otuchy i nadziei. Wolą łagodny syropek od gorzkiej prawdy. I to syropek podawany małymi porcjami. W końcu zdarzają się czasem cuda."

Wielki powrót do Styles pięćdziesiąt pięć lat później. Tu, gdzie wszystko się rozpoczęło, kończy się, zabierając z kart powieści cząstkę Artura Hastingsa. Ale to nie jest smutny, depresyjny finał, to pełna energii, barwna i dowcipna opowieść o spotkaniu przyjaciół po latach (który może zszarzeli i fizycznie oklapli, jednak ich umysły dalej są wielkie), o ostatnim wspólnym śledztwie i kubku słodkiej czekolady, która w towarzystwie małego Belga zawsze będzie smakowała najlepiej.

Hastings, nasz narrator (trochę kulawy pod względem opisów postaci, co sam otwarcie przyznaje), wdowiec, ojciec czwórki dzieci, przybywa na zaproszenie swojego starego przyjaciela, poczciwego Herkulesa Poirota, do dawnej posiadłości państwa Cavendish, która obecnie jest...

Najpierw miałam zamiar przeczytać "Kurtynę" po wszystkich powieściach z Poirotem. Ale po kilku już historiach z tym cudownym detektywem zżyłam się z nim całkowicie i uwielbiałam jego nieidealny charakter, ale za to niezawodne metody. Wiedziałam więc, że nie zniosę jego śmierci, jeśli już nie będę mogła przeczytać jakiejś nowej opowieści z nim - nie chciałam się z nim żegnać. Postanowiłam więc teraz przeczytać "Kurtynę" - kiedy jeszcze nie dane mi było poznać wszystkich wspaniałych wyczynów Poirota.

Książka po prostu mnie rozwaliła na łopatki, bo takiej zbrodni się nie spodziewałam! Taka najbardziej nieprawdopodobna i nietypowa od morderstw, do których przywykłam w powieściach Agathy Christie - zapewne autorka chciała tę najbardziej wyjątkową zbrodnię zostawić dla tak wybitnego detektywa na piękny finał. A ja już nawet specjalnie nie szukałam mordercy, bo jeszcze nigdy mi się nie udało odgadnąć - Christie jest mistrzynią w swoim fachu! Oczywiście popłakałam się czytając pośmiertny...

Weronika | 2018-05-09
Przeczytana: 09 maja 2018

W tej książce na zawsze i nieodwracalnie żegnamy się z Herkulesem Poirotem. :(
Akcja dzieje się dokładnie tam, gdzie poznajemy belgijskiego detektywa po raz pierwszy, w Styles St. Mary, z tym że kilkadziesiąt lat później.
Herkules jest stary i schorowany, ale jego mózg nadal pracuje bez zarzutu.
Jak zwykle w książkach Agaty - mnogość postaci i ludzkich charakterów zebranych w jednym miejscu (pensjonat), ich codzienne życie i nagle ktoś nie żyje. Samobójstwo? Morderstwo?
Jak przewiduje Poirot, sprawa śmierci przypomina pięć innych pozornie nie powiązanych ze sobą morderstw i jak słusznie przypuszcza - stoi za nimi jedna i ta sama osoba.
Rozwiązanie jak zwykle zaskakuje.
Jeżeli chodzi o znajomość ludzkiej psychiki i ukrytych motywów ludzkich zachowań, Agata jest nieśmiertelna :)

A_R_O | 2014-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2014

Pierwsza moja przeczytana pozycja twórczości pisarki, która okazuje się być ostatnią wydaną.

Powieść jest zwieńczeniem historii o detektywie - Herkulesie Poirot. Wydana już po śmierci Agathy Christie.
Akcja książki dzieje się w miasteczku Styles. Dokładniej w pensjonacie, który jest tym samym miejscem, w którym rozgrywała się fabuła pierwszej powieści o detektywie.
Głównym bohaterem obok Belga Herkulesa Poirot jest Artur Hastings. To właśnie jego losy śledzimy od pierwszej strony. Obaj Panowie są starymi przyjaciółmi, którzy poznali się właśnie w tym miejscu.
Głównym motorem napędowym powieści jest to, że detektyw, próbuje rozwiązać sprawę kilku morderstw, które nie są ze sobą powiązane. Jest również przekonany o tym, że morderca znajduję się w pensjonacie i szykuję się do kolejnego zabójstwa. Hastings został wezwany przez Poirota do pomocy. Ponieważ Belg jest u kresu swojego życia i jest sparaliżowany. Artur ma być jego okiem i uchem.
Książkę czytało mi się przyjemnie, szybko i...

Kalissa | 2014-02-13
Przeczytana: 2013 rok

To jedyny kryminał Agathy Christie - z którego zakończeniem, po prostu, nie umiem się pogodzić.

W powieści zawarto znakomitą ocenę dramatu Szekspira "Otello", a zwłaszcza znakomicie ukazano Jagona jako "mordercę doskonałego". Ogromnie cenię autorkę za jej spojrzenie na ten dramat. Kiedy czytam "Otella" - inaczej widzę też Desdemonę i Kasjusza!

To piękny, nieco nostalgiczny i zaskakujący kryminał. Dobrze jest przeczytać go na samym końcu przygody z kryminałami Agathy Christie.

Przy_kawie_z_ksiazka | 2018-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2018

Dotknięty artretyzmem, stary i schorowany Poirot odpoczywa w wiejskiej posiadłości w Styles w hrabstwie Essex w Anglii. Listownie wzywa do siebie swojego wiernego przyjaciela Hastingsa, który po szybkim przybyciu przekonuje się, że pobyt Poirota w Styles nie wynika tylko z chęci poprawienia zdrowia. Mały Belg tropi bowiem niezwykłego zbrodniarza, który podróżuje po całej wyspie i zostawia za sobą śmierć i cierpienie. Podejrzewa, że przebywa on w tym samym pensjonacie i poluje na kolejną ofiarę. Poirot zna jego nazwisko, nie wie tylko, kto tym razem ma umrzeć. Jego choroba postępuje, przez to nie może sam rozwiązać tej zagadki. Hastings ma zastąpić jego oczy i uszy. Czy uda się rozwiązać zagadkę nim dojdzie do tragedii?

Agatha Christie po raz kolejny pozwala nam wejść do jej poukładanego świata. Poirot poruszający się już na wózku inwalidzkim nie stracił swojej bystrości umysłu, arogancji, cynizmu i ciętego języka. Dopóki szare komórki działają, musi tropić mordercę. Hastings jak...

Natalia | 2013-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2013

Książka "Kurtyna" jest ostatnią powieścią Agathy Christie z udziałem Herkulesa Poirot. Ostatni raz przeczytamy o wspaniałym detektywie, który rozwiąże ostatnią już w życiu zagadkę...

Jeśli chodzi o samą książkę to mam mieszane uczucia co do niej. Oczywiście nie mogę powiedzieć, że się zawiodłam czytając ją, bo tak nie jest, ale chyba jednak spodziewałam się czegoś lepszego...