Kot wśród gołębi

Cykl: Herkules Poirot (tom 34)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Cat among the Pigeons
powieść, morderstwo, wywiad
dona

Inne wydania

W pawilonie sportowym ekskluzywnej szkoły dla dziewcząt zostaje zamordowana nauczycielka gimnastyki. Wkrótce potem w tym samym miejscu ginie następna osoba. Ktoś najwyrażniej szuka czegoś w szafkach ze sprzętem sportowym. Sprawą zajmuje się wywiad wojskowy, podejrzewa się bowiem, że tym czymś, czego poszukuje zbrodniarz, są klejnoty szejka pewnego islamskiego państwa, który zginął w podejrzanych okolicznościach. A jego kuzynka i niedoszła małżonka jest uczennicą szkoły w Meadowbank... Klejnoty odnajduje czternastoletnia Julia i bardzo rozsądnie zwraca się o pomoc do Herkulesa Poirota. Tymczasem pada następny trup, a księżniczka Shaista zostaje porwana...

Jak to zwykle u Agathy Christie bywa, książka ma specyficzny klimat, który bardzo cenię i raz na jakiś czas po prostu muszę przeczytać coś tej autorki (wiadomo, czasami człowiek musi inaczej się udusi ;)).

Tym razem akcja dzieje się w szkole dla panien, jednak żadnych dziewczęcych chichów w niej nie ma, za to znajdzie się kilka trupów.
Poirot wkracza do akcji dość późno, przez chwilę się zaczęłam zastanawiać czy w ogóle się pojawi, na szczęście przybywa z odsieczą i rozwiązuje gładko całą intrygę.
Historia jak zwykle zagmatwana, a zakończenie daje pstryczek w nos.

Może i nie jest to jedna z lepszych książek Agathy, ale mimo wszystko trzyma poziom i czyta się ją całkiem przyjemnie.

chrispu | 2014-11-24

Bardzo lekko napisany kryminał. Do pochłonięcia w 1 -2 dni. Z dużą ilością dialogów, niewielką (jak na tę pisarkę) ilością bohaterów i pobocznych, rozpraszających wątków. I co jest fajne - uważny czytelnik może sam rozwiązać zagadkę - sporo jest przydatnych informacji. Dodatkowo zaskoczony zostałem, czytając, humorem autorki. Tego się tu nie spodziewałem. Tak więc, jak zbierze się to wszystko w całość - wychodzi z tego przyjemna w odbiorze książka, bez jakichś nudnych dłużyzn (no może z wyjątkiem pierwszych kilku stron - lecz kto powiedział, że trup ma być już w pierwszym akapicie), z akcją posuwającą się dość szybko naprzód.
Oczywiście osoby, które najpierw oglądały serial nakręcony na podstawie książek, zabawę będą miały w pewnym sensie mniejszą ale z drugiej strony jest frajda z porównywania (a w serialu to było tak..).
Mnie osobiście to nie przeszkadzało, a wręcz uprzyjemniało lekturę (postacie z książki przybierały konkretne, znane z serialu twarze).

nadzieja1925 | 2016-03-08
Na półkach: Rok 2016, Przeczytane
Przeczytana: 08 marca 2016

„Kot wśród gołębi, to właśnie takie wrażenie. My wszystkie jesteśmy gołębiami, a między nami jest kot. My jednak nie potrafimy go dostrzec.”
„MORDERSTWO W SZKOLE DLA DZIEWCZĄT” – głosi okładka. Ekskluzywna szkoła, stała się nagle powszednim miejscem do zabijania nauczycielek. A po pierwszym zabójstwie – nic nie wiadomo na temat osoby zabitej, mordercy, motywów itp. W trakcie kolejnych rzezi następuje dopiero przełom w śledztwie... choć może źle to ubrała w słowa. Pewna mądra dziewczynka bawi się w małego detektywa i odkrywa motyw, reszta należy do sławnego pana Poirota.
„Nie widzieć złam nie słyszeć zła, nie myśleć o niczym złym.”
Proponuję zacząć czytać od wydarzeń po morderstwie. Początek dłuży się niemiłosiernie, a bez tych kilkudziesięciu stron książka byłaby lepsza. Jestem również rozczarowana, że Herkules Poirot pojawił się dopiero na sam koniec książki, gdyż był najlepszą postacią w całej książce. I ostatnim zażaleniem, którego musicie wysłuchać jest zarzut! Tyle słyszałam o...

wiejskifilozof | 2016-07-06

Jak na książkę z Poirotem,to była taka sobie.
Pewnie nie każdy się zgodzi z moją opinią.
Ale,w wielu momentach czytania troszkę się nudziłem.
Może pomysł był dobry,zabójstwa nauczycielek,nawiązanie do czasów wojny.
Ale,ja to książkę nie zaliczam do udanych.
Niestety,ale troszkę się rozczarowałem.

Paweł | 2015-05-10
Przeczytana: 10 maja 2015

W tej książce ma się do czynienia z niebanalną fabułą. Wydarzenia, które przedstawia Christie sięgają nie tylko miejsca, gdzie rozgrywa się główna akcja. Wiele wątków sprawia, że akcja toczy się w szybki sposób i do końca nie jest się pewnym co tak naprawdę będzie kumulacją ,,wybuchu" akcji. Christie przedstawiła ciekawą historię szkoły dla dziewczynek, bliski wpływ Wschodu na rozgrywane wydarzenia i wielu ciekawych bohaterów. Nagle to wszystko łączy się w pewną całosć i wynikają z tego dziwne morderstwa, których nikt się nie spodziewał. Gdy każdy jest bezradny to komisarz prowadzący sprawę morderstw w późniejszej współpracy z Poirotem wynajdują prawdziwe wytłumaczenie. Kolejny raz Agata Christie pokazała co to znaczy spokojne budowanie akcji z dreszczykiem emocji. Polecam.

Agatha Christie jest wg mnie najlepszą pisarką, jeśli chodzi o powieści kryminalne. A Herkules Poirot to najgenialniejsza postać detektywistyczna jaką poznałam! "Kot wśród gołębi" bardzo, ale to bardzo mi się podobał, Super, że akcja działa się w szkole - jakoś klimaty, z których niedawno wyszłam, przypadają mi wybitnie do gustu. Do tego historia jak z najlepszego filmu sensacyjnego - poszukiwania klejnotów, porwania, morderstwa. Zdecydowanie polecam tą książkę!

Inez | 2015-08-10
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam

„Cała historia przypomina kłębek splątanej włóczki. (…) Trzeba wziąć ten kłębek i wyciągnąć potrzebny kolor, kolor mordercy”.
Posługując się tą metaforą, trzeba przyznać, że Agatha Christie na splątywaniu kłębków z literackiej włóczki słowa zna się jak mało kto! W niewielkiej objętościowo powieści potrafi pomieścić nieprzebraną ilość tajemniczych wątków. Mamy tu m. in. sfeminizowane środowisko angielskiej szkoły dla panien, zazdrość i oddanie pracy, tajemniczego ogrodnika, orientalny Ramat i jego szejka, przedstawicieli angielskiego wywiadu, zaginione kamienie szlachetne, porwanie, ukrywaną ciążę, podwójne tożsamości i przede wszystkim… zagadkowe morderstwa.

Ponownie akcja zostaje umieszczona w hermetycznym, odseparowanym miejscu – w prestiżowej i elitarnej szkole w Meadowbank. W środku nocy w nowo otwartym pawilonie sportowym zostaje zamordowana świeżo zatrudniona gimnastyczka, Grace Springer. Niemalże żaden z bohaterów nie ma alibi; nikt z obecnych tej nocy na terenie placówki...

Lucy Skywalker | 2014-06-05
Przeczytana: 02 czerwca 2014

Moje wrażenie po pierwszych kilku stronach- Matko Boska, Christie po raz kolejny pakuje się w powieść szpiegowską. Brr!!!

Po przekartkowaniu następnych- Matko Boska, ależ nudy, kiedy coś zacznie się dziać?
A po bardzo interesującym rozwiązaniu akcji- Matko Boska, czemu cała książka nie była taka, jak to zakończenie?

Polecać nie polecam, ale kto się wkręcił w Agathę już dawniej, zdania o niej nie zmieni i krzywdy sobie nie zrobi.

Versinn | 2015-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2015

W bardzo cenionej brytyjskiej szkole dla dziewcząt Meadowbank atmosfera staje się coraz bardziej napięta. Wszystko za sprawą popełnionego morderstwa, które wzbudza niemałe zainteresowanie zarówno personelu, dorastających uczennic jak i zatroskanych rodziców. Sprawa jest wyjątkowo zawiła, brakuje motywów, a pikanterii dodaje fakt, że ofiara odeszła na łono Abrahama w zupełnie niepozornym miejscu - sali gimnastycznej.
Początkowo akcja ciągnie się się dość opieszale. Na zbrodnię trzeba trochę poczekać, na ulubionego detektywa-dandysa prawie 2/3 książki. Rekompensuje to jednak błyskotliwe zakończenie, klimat powieści i właśnie ta dynamika, która dołącza do czytelnika wraz z ostatnimi stronami.
Podsumowując - kto sięgnie po "Kota wśród gołębi" nie powinien się rozczarować. Fani autorki z pewnością będą usatysfakcjonowani tą pozycją.
PS: Udało mi się rozwiązać zagadkę razem z Poirotem. Ależ się czuję uskrzydlony! :D

MałaPisareczka | 2014-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2014

Na kolejne schrupanie literatury mojej ulubionej autorki wybrałam "Kota wśród gołębi" - historii kryminalnej mającej swoje miejsce w szkole dla dziewcząt. Nazwijmy ten wybór swoistym pożegnaniem roku szkolnego.

W najlepszej szkoły dla dziewcząt w Anglii zostaje zamordowana nielubiana nauczycielka gimnastyki, pani Springer. Kobieta wścibska, która znała wszystkie wstydliwe tajemnice innych. Niedługo po tym wydarzeniu zostają odkryte kolejne zwłoki... a później jeszcze jedne. Czarny cień padł na ekskluzywną placówkę - czy ma to jakiś związek z zaginionymi klejnotami księcia Rabatu?

Na te wszystkie pytania odpowie czytelnikowi sławny Herkules Poirot, belgijski detektyw. Tajemnic jest wiele, a wszystko jest tak zawiłe, że łatwo o pomyłkę.

Niestety z bólem serca muszę przyznać, że nieco zawiodłam się na "Kocie wśród gołębi". Jak do tej pory (a mam na swoim koncie 9 książek Christie) jest to najgorsza powieść "Królowej".

Powieść obfituje w mnogość zagadek oraz podpuch. Czytelnik...