Mężczyzna w brązowym garniturze

Okładka książki Mężczyzna w brązowym garniturze Agatha Christie
Okładka książki Mężczyzna w brązowym garniturze
Agatha Christie Wydawnictwo: Hachette Polska Seria: Agatha Christie: Kolekcja Kryminałów kryminał, sensacja, thriller
Agatha Christie: Kolekcja Kryminałów
Man in the brown suit
Hachette Polska
2014-12-18
1975-01-01
2008-05-06
9788327151919

1988 ocen

2087

Jeden z najlepszych kryminałów Agathy Christie,w którym nie ma ani Herkulesa ani panny Marple,a śledztwo prowadzi młoda pełna werwy dziewczyna Anna,która jest świadkiem tajemniczej śmierci w metrze.Trop zaprowadzi ją na statek płynący do południowej Afryki,a sama bohaterka uwikła się w przygody,które nieomal przypłaci życiem.Polecam gorąco!!

Powoli zaczynam rozumieć fenomen Agathy Christie, ale tak powoli, powolutku. W "Mężczyźnie w brązowym garniturze" ujęła mnie cała otoczka podróży i przygód i zaczyna do mnie docierać, że właśnie takie połączenie gatunków stawia autorkę wyżej niż autorów typowych kryminałów. Akcenty te maskują w dużej mierze te wszystkie nielogiczne głupotki i tanie sensacyjne chwyty na które mam tak poważne uczulenie.

Ujęła mnie także Anna, główna bohaterka powieści. Ciekawska, pełna życia, wyrazista ta dziewczyna, to na pewno:) Poznaje innych ciekawych osobników, wchodzi w nimi w dynamiczne reakcje, czasami popełnia głupotki, ale tak dobrze pasujące do jej charakteru, że tylko dodaje to całej historii smaczku.

Moim skromnym zdaniem, powieści w których Agatha Christie nie trzymała się tak sztywno konwencji ówczesnych kryminałów(w przeciwieństwie do serii o Herkulesie Poirot) zdecydowanie bardziej uwydatniają kreatywność i polot pisarki.

Na wstępie poznajemy Annę - sierotkę z temperamentem , która skojarzyła mi się z Anią z Zielonego Wzgórza. Szybko porzuciłam to skojarzenie , bo zaczął się opis spraw niezwyczajnych , jak morderstwo, podróż statkiem do Afryki , poznanie grona interesujących ludzi , z których każdy ukrywa swoją tożsamość [ poznajemy min. przystojnego i tajemniczego pułkownika Race , pojawiającego się też w innych książkach pisarki]. W tle- kradzione brylanty i romanse.
Zainteresowało mnie , na jakim etapie życia była wtedy pisarka- od 10 lat była żoną Archibalda Christie. Początkowo było to bardzo silne uczucie- Agatha zerwała dla Archiego zaręczyny . Musiała być kochliwą panienką bo były to już trzecie zerwane przez nią zaręczyny. Mimo początkowej gorącej miłości , małżeństwo skończyło się rozwodem.
To mnie właśnie zaciekawiło - czy te wszystkie pary , które autorka pod koniec różnych powieści, w dramatycznych okolicznościach , łączy ze sobą , będą żyły długo i szczęśliwie?
Tego się nie dowiemy , ale jeśli ktoś lubi pomyślne zakończenia - nie ma to jak Agatha Christie.

Świetna książka, zdecydowanie godna nazwiska Christie. Ciekawy kryminał z myślę trochę nieoczekiwanym rozwiązaniem. Mi bardzo przypadła do gustu, akcja toczy się żwawo i nie ma zastojów. Jako fanką Agathy bardzo polecam, może niekoniecznie na pierwszą książką od niej, ale myślę, że nawet w takim wypadku warto przeczytać!

Ciekawa i dobrze mi się czytało, ale nie przypadł mi do gustu wątek miłosny

Ciekawa i dobrze mi się czytało, ale nie przypadł mi do gustu wątek miłosny

Mała ucieczka A. Christie od panny Marple i H. Poirota.
Wciąż zamotany, udany kryminał.

Mała ucieczka A. Christie od panny Marple i H. Poirota.
Wciąż zamotany, udany kryminał.

Bardzo dobry kryminał z zaskakującymi zwrotami akcji , ciekawą historią i do tego bardzo przyjemnie napisany. Duży plus za postaci, które wywołują w człowieku pozytywne emocje lub wręcz przeciwne...pani Christie jak zwykle zaserwowała czytelnikom wciągającą opowieść, która umili wieczór. Polecam!

Lekki, szybko czytający się kryminał. Rzeczywiście czasem można pogubić się z postaciami i ich nazwiskami, ale sama historia jest wciągająca, ciekawie opisana i do tego poznajemy ją z różnych perspektyw. Mi się to czytało wybornie.

Mężczyzna w brązowym garniturze (ang. The Man In The Brown Suit lub Mystery Of The Mill House) – powieść kryminalna Agathy Christie, wydana po raz pierwszy w 1924 roku. Występuje w niej pułkownik Race.

ciekawa intryga, książka pięknie osadzona w Afryce, ale wątek miłosny po prostu mleh.

• Agatha Christie
  • Kryminał