Archangel

Wydawnictwo: Arrow Books
Rosja, Stalin

Before political journalist Robert Harris turned to fiction and resurrected Hitler for his best selling novel Fatherland, he also wrote a hugely entertaining account of the farce surrounding the publication of the hoax Hitler diaries. Archangel, with the obvious exception of substituting Hitler for that other 20th-century ogre Josef Stalin, can be seen as something of a combination of these previous projects. The novel opens in present-day Russia where a louche Oxford academic, Christopher "Fluke" Kelso, is attending a conference on the newly available Stalin archives. Kelso quickly becomes embroiled in a quest for some of Uncle Joe's still secret papers--and also a quest to make his own academic reputation--but soon uncovers more than he bargains for. The ghosts of the old authoritarian past exert a peculiar and all too powerful tug on Yeltsin's fragile capitalist democracy and as Kelso is drawn ever nearer to the secret that lies in the remote White Sea port of Archangel so the tragedies of the past become hideously more plausible in the present. Harris is historically sound, politically astute and his acute insight into the apparatus of state repression and minds of despots is unnerving. But most of all he tells a terrific yarn and Archangel sees him on top form. This is his best yet.--Nick Wroe --This text refers to an out of print or unavailable edition of this title.

źródło opisu: https://www.amazon.co.uk/Archangel-Robert-Harris/dp/0099527936

bnch | 2015-04-22
Przeczytana: 21 kwietnia 2015

Dobrze napisany thriller para-historyczny. Główny bohater - dr Kelso, sowietolog, przyjeżdża na sympozjum do Moskwy i dowiaduje się o tajemniczym notatniku Stalina, który ma rzekomo zawierać rewelacje. Nie jest to na pewno thriller w stylu amerykańskim, czy brownowskim - mało tu wystrzelonych kul, niewiele trupów, brak spisku światowego, itd. Natomiast Harris tworzy intrygę względnie wiarygodną, pokazującą złożoność świata postsowieckiego i tego, jaki Stalin wywarł na niego wpływ. Do tego jest to solidnie napisane, brak tu infantylizmu, który często odstręcza od takiej literatury. To pisarstwo jakoś tam pokrewne prozie le Carre'go. W mojej opinii bardzo dobra książka, choć niekoniecznie dla tych, którzy szukają w thrillerze politycznym wielkich fajerwerków.

Arkalion | 2018-03-06
Przeczytana: 06 marca 2018

Oczekiwałem czegoś więcej po tej książce.Połowa powieści znakomita.Sam pomysł dobry.Niestety autor nie potrafił wymyślić sensownego zakończenia i wyszło mu coś bardzo nieprawdopodobnego typu,że syn Stalina wręcz wierna kopia ojca mieszka w Tajdze i np morduje podróżnych i żyje paranojami Józefa Stalina z lat 30 tych.Oczekiwałem jakieś tajemnicy:gry NKWD z politbiurem,Berji z Malenkowem co miałby odniesienia do współczesnej Rosji.A tak mamy przeciętną książkę sensacyjną w realiach współczesnej Rosji.

wiejskifilozof | 2012-10-10

Czyta się dobrze , ciekawy obraz współczesnej Rosji z jej tęsknotą do czasów radzieckich .Barwni bohaterowie i ciekawe zwroty akcji .

Gosikowa | 2013-10-06
Przeczytana: 08 września 2013

Pomysł z gatunku moich ulubionych - tajemnica z przeszłości. Oto angielski historyk, specjalista od Stalina, w trakcie naukowego sympozjum w Moskwie, zostaje wplątany w sprawę tajemniczego dziennika wodza narodu, który został rzekomo ukradziony w trakcie agonii przywódcy. Nasz bohater staje więc w obliczu szansy na odnalezienie prywatnych zapisków człowieka, któremu poświęcił całe swoje zawodowe życie...
Najlepsza część książki – środkowa. Początek nieco się dłuży, koniec jest banalny. Jestem zła na Harrisa, że popsuł tak dobry pomysł.

GroszeQ | 2017-08-13

Moja czwarta książka tego autora i w dalszym ciągu utrzymuję zdanie o Harrisie że jest to bardzo zdolny autor w budowaniu historii mocno osadzonych w realiach historycznych, doskonale oddający "ducha czasów" o których pisze. Taki trochę Ken Follett którego bardzo również lubię
Świetna książka sensacyjna którą czyta się z zapartym tchem

Zyrafu | 2017-07-18
Przeczytana: 13 lipca 2017

Lubię Roberta Harrisa, pierwszą jego powieścią jaką przeczytałem dawno temu był „Vaterland” (podobała mi się), niedawno przeczytałem „Autora widmo” (podobał mi się) no i „Trylogię rzymską”, którą uważam za jego opus magnum.

„Archangielsk” jest znów czymś na kształt „political fiction” i dotyczy w jakimś stopniu uśpionych demonów XX wieku, przede wszystkim stalinizmu, ale też w jakimś aspekcie nacjonalizmu i faszyzmu. Ta „fiction” nie jest tak daleko posunięta, jak w „Vaterland” (gdzie, przypomnę, mieliśmy wizję Europy, w której III Rzesza wygrywa wojnę), ale jednak.

Angielski historyk Fluke Kelso przyjeżdża na konferencję do Moskwy. Niespodziewanie zgłasza się do niego stary Rosjanin, który, jak się okazuje, był w latach 50-tych ochroniarzem Berii; był też świadkiem ostatnich godzin życia Stalina. Głównym elementem jego opowieści jest stary zeszyt należący do Stalina, z którym dyktator nie rozstawał się w ostatnich miesiącach życia. Co w nim zapisywał? Co się z nim stało? Czy...

CUD-NATURY | 2018-02-12

Wciągająca powieść na zasadzie "co-by-było-gdyby". Dobrze się czyta, choć zakończenie nie zaskakuje. Mimo to chętnie zapoznam się z innymi książkami autora.

Krzysztof | 2012-07-01
Przeczytana: 2010 rok

Najsłabsza książka Harrisa jaką czytałem. Styl jak zawsze dobry, ciekawy obraz Rosji po rozpadzie Związku Radzieckiego, do tego całkiem wciągające śledztwo dotyczące mrocznych czasów stalinizmu... Brak jednak prawdziwej niespodzianki, wszystko jest zbyt przewidywalne, jakby wycięte z szablonu.

Tomasz | 2013-02-02
Przeczytana: 2010 rok

wiem, że mi się podobała ale dawno czytałem

profundal | 2014-07-13

Ja tam nie wiem, jak dla mnie rewelacja.