Archangielsk

Tłumaczenie: Andrzej Szulc
Wydawnictwo: Książnica
Archangel

W Moskwie trwa międzynarodowe sympozjum historyczne poświęcone dostępowi do radzieckich archiwów. Pewnego wieczoru brytyjski historyk Fleku Kelso spotyka się z Gruzinem Papu Rapawą, byłym ochroniarzem Stalina, obecnym przy śmierci dyktatora. Mężczyzna wyznaje, iż wie o istnieniu notatnika Stalina. Prywatne papiery zabrał z kremlowskiego sejfu ławrientij Beria. Kelso nie pozostaje obojętny na sensacyjne wieści. Tropiąc wydarzenia sprzed pół wieku, trafia do do portu Archangielsk.

bnch | 2015-04-22
Przeczytana: 21 kwietnia 2015

Dobrze napisany thriller para-historyczny. Główny bohater - dr Kelso, sowietolog, przyjeżdża na sympozjum do Moskwy i dowiaduje się o tajemniczym notatniku Stalina, który ma rzekomo zawierać rewelacje. Nie jest to na pewno thriller w stylu amerykańskim, czy brownowskim - mało tu wystrzelonych kul, niewiele trupów, brak spisku światowego, itd. Natomiast Harris tworzy intrygę względnie wiarygodną, pokazującą złożoność świata postsowieckiego i tego, jaki Stalin wywarł na niego wpływ. Do tego jest to solidnie napisane, brak tu infantylizmu, który często odstręcza od takiej literatury. To pisarstwo jakoś tam pokrewne prozie le Carre'go. W mojej opinii bardzo dobra książka, choć niekoniecznie dla tych, którzy szukają w thrillerze politycznym wielkich fajerwerków.

wiejskifilozof | 2012-10-10

Czyta się dobrze , ciekawy obraz współczesnej Rosji z jej tęsknotą do czasów radzieckich .Barwni bohaterowie i ciekawe zwroty akcji .

Gosikowa | 2013-10-06
Przeczytana: 08 września 2013

Pomysł z gatunku moich ulubionych - tajemnica z przeszłości. Oto angielski historyk, specjalista od Stalina, w trakcie naukowego sympozjum w Moskwie, zostaje wplątany w sprawę tajemniczego dziennika wodza narodu, który został rzekomo ukradziony w trakcie agonii przywódcy. Nasz bohater staje więc w obliczu szansy na odnalezienie prywatnych zapisków człowieka, któremu poświęcił całe swoje zawodowe życie...
Najlepsza część książki – środkowa. Początek nieco się dłuży, koniec jest banalny. Jestem zła na Harrisa, że popsuł tak dobry pomysł.

Krzysztof | 2012-07-01
Przeczytana: 2010 rok

Najsłabsza książka Harrisa jaką czytałem. Styl jak zawsze dobry, ciekawy obraz Rosji po rozpadzie Związku Radzieckiego, do tego całkiem wciągające śledztwo dotyczące mrocznych czasów stalinizmu... Brak jednak prawdziwej niespodzianki, wszystko jest zbyt przewidywalne, jakby wycięte z szablonu.

Tomasz | 2013-02-02
Przeczytana: 2010 rok

wiem, że mi się podobała ale dawno czytałem

profundal | 2014-07-13

Ja tam nie wiem, jak dla mnie rewelacja.

Guzikowianka | 2013-01-03
Na półkach: Przeczytane, Do sprzedania