Grand Avenue

Wydawnictwo: Książnica
Grand Avenue
marzenia, przyjaźń, koszmar
Jola_St

Autorka dramatycznych i chwytających za serce powieści tym razem stworzyła fascynującą historię o czterech niezwykłych kobietach, o przyjaźni, rodzinie, miłości i morderstwie... Patrząc w przeszłość, mogło się wydawać, że cztery przyjaciółki żyją jak w raju: udane małżeństwa, dzieci i kariery zawodowe. Przez całe lata Chris, Barbara, Susan i Vicki dzieliły się wszystkim i stawiały czoło...

Patrząc w przeszłość, mogło się wydawać, że cztery przyjaciółki żyją jak w raju: udane małżeństwa, dzieci i kariery zawodowe. Przez całe lata Chris, Barbara, Susan i Vicki dzieliły się wszystkim i stawiały czoło wyzwaniom rzucanym im przez życie i miłość. Dziś jedna z nich siedzi samotnie i zastanawia się nad tym, gdzie popełniły błąd i dlaczego marzenia zmieniły się w koszmary, przyjaźń zbladła, a szczęśliwe życie rozsypało się w proch.
Joy Fielding odkrywa przed czytelnikiem mroczne sekrety istniejące nawet między bardzo bliskimi sobie ludźmi i potęgę bezinteresownej miłości, która nie zna żadnych granic.

Marlena | 2013-08-24
Przeczytana: 23 sierpnia 2013

To nie jest książka z happy endem... Na koniec się rozczuliłam i poleciały łzy... Bardzo dobrze opisane 23 lata przyjaźni; czterech tak różnych i tak ciekawych kobiet. Największy błąd (jak dla mnie)- prolog jest spoilerem i zdradza że 2 z 4 przyjaciółek nie żyją. Zaskakująca 2-ga połowa książki... Bardzo ciekawa fabuła. Polecam.

Mika220 | 2014-09-18

Kolejna książka jednej z moich ulubionych pisarek. To właśnie Joy Fielding w swoich książkach sprawia, że czuję się jakbym każdą z tych postaci znała osobiście i razem z nimi przeżywała zarówno szczęśliwe chwile ich życia jak i rodzinne dramaty. Tę książkę dorwałam w bibliotece. Mały format, ładna dla oczu okładka, fabuła no i nazwisko Joy Fielding, którą jak piszę uwielbiam gwarantowało mi kilka godzin wspaniałej lektury. No i tak właśnie było, dla mnie jest to wręcz najlepsza książka autorki. Poruszyła mnie niesamowicie, wciągnęła maksymalnie, że czytałam, czytałam, będąc po prostu w tamtym świecie. Bohaterki są dla mnie jak żywe, ze swoimi problemami i cechami charakteru nakreślone dokładnie, po prostu z dużą precyzją. Autorka zaczyna od dnia, gdy się poznały. Miały już wtedy mężów i małe dzieci. Tak zaczęła się ich przyjaźń, a gdy książka się kończy to mijają od tej chwili 23 lata.

Mają wgląd w dużą część życia tych kobiet, poznajemy ich dramaty, a ich jest sporo. Dla mnie...

Melancholia | 2012-03-30
Na półkach: Z biblioteki, Przeczytane
Przeczytana: 30 marca 2012

... Siedzi samotnie w zaciemnionym pokoju i ogląda film, własnoręcznie nakręcony prawie ćwierć wieku temu. Na nagraniu widać cztery młode radosne kobiety i ich, już mniej radosne, dzieci. Bohaterka ogląda i zastanawia się co pozostało z tej radości i co stało się z tymi kobietami...

Tytuł książki jest mylący. "Grand Avenue" sugeruje przepych nowojorskiej Piątej Alei i klimat rodem z "Seksu w wielkim mieście". Tymczasem, trzymając się serialowej metaforyki, czytelnik otrzymuje raczej "Gotowe na wszystko", tylko bardziej mroczne i dramatyczne.
Wspomniane nagranie pokazuje cztery mieszkające na jednej ulicy (Grand Avenue właśnie) przyjaciółki: Susan, Vicky, Chris i Barbarę. Już na pierwszych stronach dowiadujemy się, że jedna z przyjaciółek przestanie nią być, a dwie odejdą z tego świata, z czego jedna zostanie brutalnie zamordowana. Odpowiedź na pytanie KTÓRA? nie jest tak istotna jak, jakże charakterystyczne dla autorki, pytanie DLACZEGO?

Na kartach powieści przeplatają się cztery...

Anna | 2016-07-12

W zakończenie nie byłam w stanie uwierzyć. Zamurowało mnie. Książkę słuchałam z kasety. Cofałam kilka razy, jakby to coś mogło zmienić.
Joy Fielding to mistrzyni zaskakujących zakończeń. GORĄCO POLECAM!

Ewa | 2010-09-05
Przeczytana: 2009 rok

Kolejna, rewelacyjna pozycja Joy Fielding. Poruszająca do głębi lektura, pokazująca siłę kobiecej przyjaźni, wystawionej na trudne i bolesne próby. Warto przeczytać.

eva40 | 2013-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2013

Cztery kobiety, cztery historie ich życia połączone przyjaźnią. Ale czy wszystko skończyło się dobrze...nie...
Ta pozycja Fielding nie należy do lekkiej lektury ale myślę ,że to z premedytacją tak rozwlekłe opisy spowalniają akcje by zbyt szybko nie poznać jaki koniec szykowała nam autorka.
W moje ręce trafił format z małą czcionką i to też nie dało mi komfortu czytania ale ocena jest wg mnie dobra.

Przeczytana: 23 września 2012

Wzruszająca historia czterech kobiet, które w kwiecie młodości, będąc młodymi matkami, widzą przed sobą nieskazitelne lata szczęścia. Życie obchodzi się z nimi jednak brutalnie. Autorka pokazuje każde małżeństwo w świetle nieudanych związków, w których dominuje zdrada, egoizm, jak również przemoc fizyczna. Ich małe aniołki, wyrastają na zbuntowane nastolatki, i "potwory". Czym zasłużyły sobie na taki los? Czy w ogóle istnieje odpowiedź na to pytanie?
Do fabuły należy jednak moim zdaniem zachować pewien dystans. Patrząc przez pryzmat powieści, można by uznać, że na świecie nie ma szczęśliwych związków.
Polecam

Kasiag | 2016-03-01
Przeczytana: 22 lutego 2016

Zdecydowanie najlepsza książka tej autorki, z tych które miałam okazję przeczytać.
Historia czterech przyjaciółek wciąga, budzi wiele emocji i prowokuje do przemyśleń.
Zdecydowanie polecam!

kismetka | 2014-06-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 03 czerwca 2014

Bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie ta książka. Spodziewałam się lekkiego czytadełka, niezbyt ambitnego, a okazało się, że wyszła z tego całkiem niezła powieść.

Książka jest niezwykle poruszająca, emocjonalna, przepełniona emocjami złymi i dobrymi, które bardzo żywo odczuwałam podczas lektury. Były sceny wywołujące uśmiech na mojej twarzy, były takie, w których naprawdę złościłam się na bohaterów. Bardzo wciągająca. Po początkowych "rozkręcających" się stronach, wciągnęłam się w historię bardzo, nie mogłam doczekać się tego, co będzie dalej i jak zakończy się historia każdej z bohaterek. Nie było różowo, ale cóż - takie jest życie.

Mylący był dla mnie tytuł książki - Grand Avenue wskazywał mi raczej na przepych dużego amerykańskiego miasta, a tak naprawdę w powieści tego nie było. Miałam skojarzenia z "Gotowymi na wszystko" :) (choć znam je tylko troszkę), tylko w wersji mniej sielankowej. Zdecydowanie więcej było tu dramatyzmu i "prawdziwego" życia.

Zastanawia mnie...

dorka | 2011-07-13
Na półkach: Przeczytane, 2011, Joy Fielding
Przeczytana: 13 lipca 2011

Kolejna wyśmienita książka Fielding, choć, moim zdaniem, najbardziej mroczna. Trzyma w napięciu do ostatnich stron.
Nie zaczyna się optymistycznie. Mimo, że opowiada historię czterech przyjaciółek z jednej ulicy, już na początku dowiadujemy się, że przyjaźń nie przetrwa, a jedna z nich zostanie zamordowana. Czytałam więc ją w ciągłym napięciu, że stanie się coś złego. Od początku zadawałam sobie pytania: Kto będzie mordercą? Która z przyjaciółek zginie?
Opowieść jest wielowątkowa. Porusza wiele trudnych tematów: problemy małżeńskie i z dziećmi, a także kłamstwo, przemoc, zdradę, gwałt, morderstwo … Jak dla mnie to dużo, jak na jedną powieść.
Jednak jest to książka, po którą warto sięgnąć. Mimo mrocznego charakteru, nie sposób się od niej oderwać.