Grand Avenue

Okładka książki Grand Avenue Joy Fielding
Okładka książki Grand Avenue
Joy Fielding Wydawnictwo: Książnica Seria: Książnica kieszonkowa literatura piękna
Książnica kieszonkowa
Grand Avenue
Książnica
2003-01-01
2003-01-01
Małgorzata Żbikowska
marzenia przyjaźń koszmar

Dziwna książka. Najpierw cisnęły mi się na usta słowa "widać, że baba pisała" (wiem to okropne, sama jestem płci żeńskiej, ale niektóre zdania były tak skonstruowane, że po prostu odczuwało się, że w książce mogą się znajdować słabe wtręty romansidła). Później irytowała mnie patologia w związkach, ale ani się obejrzałam a się totalnie wciągłam i z zapartym tchem czekałam na rozwój sytuacji. Miło się zaskoczyłam.

Bohaterki, każda inna ale łączy ich jedna cecha uzależnienie od mężczyzny. Nie potrafią być szczęśliwe, myśleć o sobie. Winne wychowanie i po raz pierwszy pomyślałam sobie, że plusem komuny był propagowany, choć nieświadomie feminizm. Hasła KOBIETY NA TRAKTORY. Kobiety mogące znaleźć zatrudnienie prawie na każdym stanowisku. W stanach kobiety miały być dobrymi żonami i matkami. Po tej lekturze nie dziwię się, że kobiety w latach 80 i 90 łykały prozac jak tic-tac

Czy jesteśmy w stanie naprawdę poznać drugiego człowieka? Człowieka, którego znamy przez lata, spotykamy w różnych sytuacjach. z którym dzielimy się swoimi kłopotami i radościami... Joy Fielding daje odpowiedź przeczącą. I zgadzam się z nią. Czasami okazuje się, że nie znamy nawet samych siebie, a inni to wielka zagadka. Każda z bohaterek książki próbuje te zagadki rozwikłać. Czasem im się udaje, a czasem nie. Bo życie zawsze potrafi zaskoczyć. Dlatego trzeba szeroko otworzyć oczy i czerpać z ciekawością, otwierać kolejne drzwi, poznawać, poznawać i poznawać. Siebie i innych.

"Młodzi nie musza być piękni. Wystarczy, że są młodzi."

"Młodzi nie musza być piękni. Wystarczy, że są młodzi."

Do zapoznania się z książką skusił mnie zapis o morderstwie na okładce:) Kwestia ta pojawiła się właściwie pod koniec książki, ale nie oznacza to braku emocji podczas czytania. Autorka opisuje perypetie 4 przyjaciółek, ich wzloty i upadki, problemy w pracy i w miłości, radości i smutki związane z macierzyństwem. Książka porusza też niezwykle ważkie tematy jak przemoc w rodzinie, molestowanie seksualne w pracy czy nieszczęśliwe pożycie małżeńskie. Mnie książka wzruszyła i zachęciła do dalszego zapoznania się z twórczością

niełatwa historia o czterech przyjaciółkach o dość skomplikowanym życiu.
napisana w sposób szybko rozwijających się wydarzeń, jednocześnie z głębokim spojrzeniem wewnątrz duszy bohaterek. jak dla mnie to książka była zaskoczeniem - oczekiwałam łatwego czytadełka na parę wieczorów, ale dotknęła tylu kontrowersyjnych tematów, że chyba na długo zostaną mi w pamięci niektóre sceny.

niełatwa historia o czterech przyjaciółkach o dość skomplikowanym życiu.

W zakończenie nie byłam w stanie uwierzyć. Zamurowało mnie. Książkę słuchałam z kasety. Cofałam kilka razy, jakby to coś mogło zmienić.
Joy Fielding to mistrzyni zaskakujących zakończeń. GORĄCO POLECAM!

Joy Fielding to mistrzyni zaskakujących zakończeń. GORĄCO POLECAM!

Moja początkowa niechęć do tej książki z uwagi na dość małą czcionkę i nieciekawą treść zamieniła się w chwile, kiedy nie mogłam się od niej oderwać, więc zaskoczenie było bardzo miłe. To historia czterech przyjaciółek, które jak się okazuje tak do końca nie mają szczęśliwego życia, ale właśnie to, że nie zawsze w ich życiu jest miło i przyjemnie najbardziej mnie zaciekawiło, bo gdyby były tylko szczęśliwe, to ich historie nie byłyby tak ciekawe. Cieszę się, że jej nie odłożyłam, bo taką miałam chęć, gdy zaczęłam ją czytać.

Nic szczególnego. Taki serial ;)

Nic szczególnego. Taki serial ;)

Ta książka przypomniała mi, dlaczego kocham czytać. Zupełnie niespodziewanie - ze względu na tematykę - a jednak. Polecam.

• 2011
  • Przeczytane w 2013