Święty szlak

Tłumaczenie: Stefan Baranowski
Wydawnictwo: vis-a-vis/Etiuda
The Holy Road
historyczna

święty szlak to książka, którą czyta się jednym tchem. Bohaterowie stają się bliscy i w napięciu śledzimy ich codzienne życie, w które wkrada się coraz więcej niepokoju.

źródło opisu: opis własny

Michał Stanek | 2017-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2017

Jesień Komanczów

Dalszy ciąg powieści "Tańczący z Wilkami" powstał 11 lat po premierze jej słynnej ekranizacji. Ten sam okres czasu dzieli obie fabuły, z czego prosty wniosek, że w Świętym szlaku mamy rok 1874. To właściwie ostatnie chwile istnienia wolnych Komanczów. W powieści znajdziemy więc zarówno słynną drugą bitwę pod Adobe Walls, jak i następującą po niej wojnę nad Rzeką Czerwoną, której kulminacją była tragiczna w przebiegu i skutkach bitwa w kanionie Palo Duro. W tym czasie miała też miejsce wizyta wodzów kilku plemion indiańskich (m.in. Komanczów, Czejenów i Arapahów) w Waszyngtonie, u prezydenta Ulissesa Granta. Wszystkie te wydarzenia znalazły swoje miejsce w powieści, choć są udziałem postaci fikcyjnych.

Jedną z nich jest rzecz jasna były porucznik kawalerii John Dunbar, obecnie Tańczący z Wilkami, choć tym razem nie znajduje się on w centrum uwagi. Jego perypetie (porwanie żony wraz z córką córką i ich poszukiwanie) stanowią luźne przetworzenie losów Cynthii Ann...

alice1985 | 2012-07-09
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 09 lipca 2012

Książka na prawdę godna polecenia. Ciężko się od niej oderwać, czyta się jednym tchem. Niestety jak to bywa z historiami o Indianach zakończenie smutne.

hincol44 | 2016-10-16

Na pewno autor potrafi grać na emocjach. Pod tym względem pozycja rewelacyjna. Jednak tło historyczne, mieszanie faktów poraża. Wykorzystywanie autentycznych wydarzeń, jednak nie w tym miejscu i nie z tymi postaciami, kompletna porażka....A szkoda... Facet kompletnie nie przygotowany do napisania książki z takim tłem historycznym, które tak mocno wykorzystuje i wplata w życie bohaterów. Jednak, jeśli to pominąć ciężko się od niej oderwać.

zbyszek | 2017-09-06
Przeczytana: 05 czerwca 2016