Milczenie

Okładka książki Milczenie Shūsaku Endō
Okładka książki Milczenie
Shūsaku Endō Wydawnictwo: Znak Ekranizacje: Milczenie (2017) powieść historyczna
powieść historyczna
Barbara Słomka, Izabela Denysenko
Ekranizacje:
Milczenie (2017)
Izabela Denysenko Japonia chrześcijaństwo zderzenie kultur literatura japońska

ta powieść wywarła na mnie duże wrażenie. Już dawno nie czytałem tak infantylnie napisanej lub przetłumaczonej książki. Pełna nielogicznych opisów śmieszy, w sytuacji kiedy traktuje o dramatycznych zdarzeniach. Warto wiedzieć coś niecoś o ekspansji chrześcijaństwa na tak wyjątkowe terytorium jakim była i jest Japonia, w kontekście aneksji sąsiednich Filipin przez Hiszpanów. Nie tłumaczy to oczywiście okrucieństwa i nie zmienia moje opinii o słabości tej pozycji.

Totalnie mnie pochłonęła. Jedna z tych co daje do myślenia.
Chyba każdego z nas naszły kiedyś podobne myśli... dlaczego ja? Czemu widzisz i nic nie robisz...
Pytanie... wierzyć i umrzeć wierząc? Czy nie wierzyć i żyć dalej będąc wytykanym ale nadal żyć..?

Totalnie mnie pochłonęła. Jedna z tych co daje do myślenia.

Na pewno była to inna książka z do tej pory przeczytanych, z Japonii. Ciekawe naszkicowanie Japonii w okolicy XV i XVI wieku. Wiele czerpania z Biblii i życia Jezusa. Bardzo dobre porównania, tylko trochę zawiodłem się zakończeniem. Całkowicie je rozumiem, ale jednak coś mi tu nie pasowało. Rozumiem jednak, że jest to książka na faktach (w książce nawet jest dopisane, jako "fakt autentyczny", serio!).

Dobrze się mówi, póki sami nie znajdziemy się w trudnej sytuacji. Nietypowa, ciężka, ale pouczającą powieść o sensie cierpienia i głupocie zła, które nie zawsze udaje się pokonać.

Zderzenie kultur i religii w XVII wiecznym klimacie Dalekiego Wschodu, gdzie surowa egzotyka miesza się z patriarchalnymi regułami.
Shūsaku Endō podchodzi do tematu z szacunkiem i powagą, których próżno by oczekiwać od pisarzy z Zachodu. Na uwagę zasługują tu przede wszystkim teologiczne potyczki padre z naczelnikiem oraz oszczędne sceny wymyślnych tortur. Japonia ma bowiem w tej drugiej kwestii długie i bogate tradycje, czego dowodziła regularnie, zwłaszcza w czasie wojen. Epistolarna, a może raczej apokryficzna narracja uzupełnia natomiast powolutku realizm powieści, która utartą drogą zmierza do spodziewanego finału.
Bóg tymczasem milczy, ale milczał już dwa tysiące lat temu. „Taki był zwykły sposób jego porozumiewania się z ludźmi” – jak to ujął w „Unicestwianiu” Houellbecq.
Odpowiedzi na fundamentalne pytania pozostają oczywiście wciąż kwestią wiary. Endō – katolik – jednoznacznie ich nie udziela. Warto jednak szukać wskazówek między wierszami.
Zmieniły się naturalnie metody, ale Japończycy nadal kultywują nieprzejednane i podejrzliwe podejście wobec obcego wyznania. Odczuwają to dziś muzułmanie – w myśl zasady, jeśli coś może być szkodliwe dla kraju, lepiej prewencyjnie to wykluczyć. I właśnie taka postawa również w „Milczeniu” została dość umiejętnie naszkicowana.
Może nie wybitna, ale na pewno wartościowa i poruszająca lektura.

Polecam. Książka co prawda nie "poraża" głębią, jak się spodziewałam, ale fabuła interesująca i godna uwagi.

Ja przeczytałam tę książkę na raz, uważając ją za przyjemną lekturę, natomiast moja mama męczy ją narzekając, że w niej nic się nie dzieje :D Dla tych, którzy lubią wartką akcję z trupem na pierwszej stronie to faktycznie mogą być flaki z olejem.

Shūsaku Endō przedstawia chrześcijaństwo wystawione na próbę w warunkach ostrego ostracyzmu i zadaje jako Japończyk i katolik ważne i trudne pytania o naturę wiary oraz jej siłę w obliczu represji.
Po przeczytaniu książki zostałem fanem tego autora i poszukuję kolejnych jego dzieł.

„Eli, Eli, lema sabachthani?” /Boże, Boże, czemuś mnie opuścił?/
Mt.27,46.

Shūsaku Endō, nieżyjący już znakomity japoński pisarz, zwany też czasami japońskim Grahamem Greenem, w swoich powieściach poruszał problemy etyczno – religijne widziane z perspektywy katolika żyjącego w społeczeństwie buddyjskim. Będąc obcym we własnym kraju był obcy również w chrześcijańskiej Europie /przebywał we Francji na początku lat 50-tych gdzie studiował/ nie mogąc pogodzić wschodniego i zachodniego stylu życia i ich wykluczających się nawzajem filozofii.

Jedną ze swoich najgłośniejszych powieści – „Milczenie”, wydał w 1966 roku. Oparta na autentycznych wydarzeniach, zmieniona przez autora dla potrzeb narracji i dramatyzmu, opowiada o jezuicie Sebastiáo Rodríguesie, który wraz ze swoimi współbraćmi Francisco Garrpem oraz Juanem de Santa Marią wyrusza do XVII-wiecznej Japonii, aby odszukać swojego dawnego mistrza, ojca Ferreirę. Według niesprawdzonych informacji misjonarz miał wyprzeć się swojej chrześcijańskiej wiary. Do wybrzeży Japonii dociera ostatecznie dwójka z nich – Garrpe i Rodrigues. Jezuici, pełni gorliwego zapału oraz wierząc w „ufność Bożą”, nie spodziewają się, że stoją przed najtrudniejszym zadaniem w swoim młodym kapłańskim życiu. Ich wiara zostaje poddana dramatycznej próbie.

Zaskakującym wydaje się, iż autor, Japończyk, prowadzi swoją opowieść z perspektywy portugalskiego jezuity Sebastiáo Rodríguesa a więc cudzoziemca, co biorąc pod uwagę różnice kulturowe i wyobcowanie Shūsaku Endō, o którym sam często wspominał, wydawało się przedsięwzięciem dość karkołomnym, ale z którym poradził sobie genialnie.

Bo powieść dotyka rzeczy niemal fundamentalnych dla chrześcijaństwa: wiary i jej dogmatów. Autor zastanawia się czy bezwzględne trzymanie się dogmatów w obliczu bezmiaru okrucieństwa i cierpień wiernych jest właściwe, gdzie znajdują się granice ustępstw i co jest właściwą miarą poświęcenia w imię wiary. Rozważania o istocie Boga i pobrzmiewające wątpliwości autora co do uniwersalności chrześcijaństwa – czy zachodnie chrześcijaństwo jest tożsame ze wschodnim?

I to co w powieści wybrzmiewa najgłośniej – milczenie. Milczenie Boga i jego obojętność na cierpienia i modlitwy, co w końcu prowadzi do pytania o sens wiary i istnienie Boga.

Cyt.:
„A gdyby jednak /to oczywiście nieprawdopodobne, ale gdyby jednak/ nie było Boga? - wyszeptał obcy głos w głębi mojego serca.”
Shūsaku Endō, „Milczenie”

Powieść powstała niemal 60 lat temu i przy jej lekturze należy o tym pamiętać. Zmieniły się perspektywy postrzegania wiary i chrześcijaństwa, Europa przestała być już dawno ostoją katolicyzmu, ale prawdy i wątpliwości o których pisał Endō pozostały.

Pełna dramatyzmu, znakomita. Zmuszająca do refleksji.

„Eli, Eli, lema sabachthani?” /Boże, Boże, czemuś mnie opuścił?/
Mt.27,46.

Książka przeczytana w jeden dzień, co nie zdarza się na co dzień. Wciągnęła mnie i pochłonęła w całości. Historia chrześcijaństwa w Japonii w okresie prześladowań, ale to także opowieść o samym Chrystusie - Chrystusie, który przeżywał mękę i jego apostole, wyrzekającym się wiary w Niego. To opowieść o słabościach ludzi, o tym, że każdy z nas posiada słabości, które ujawniają się prędzej czy później.

• Literatura japońska
  • Japonia