Milczenie

Tłumaczenie: Izabela Denysenko
Wydawnictwo: Znak
Chimmoku / 沈黙
Ag2S

O Bogu, który pozwala się deptać. XVII wiek. Do Europy docierają niepokojące wieści z odizolowanej od świata Japonii. Choć jeszcze przed kilkoma laty coraz liczniej przybywający z Zachodu misjonarze chrystianizowali ludność Kraju Kwitnącej Wiśni, teraz muszą mierzyć się z prześladowaniami i torturami. Nie wszyscy potrafią znieść zadawane im cierpienia. Niektórzy wyrzekają się Chrystusa. Gdy...

O Bogu, który pozwala się deptać.

Gdy pojawiają się pogłoski o wyparciu się wiary przez ojca Ferreirę, prowincjała, który stanął na czele misji w czasie prześladowań, jezuita Sebastiao Rodrigues wyrusza jego śladem, by zaprzeczyć takim informacjom. To, co zobaczy, każe mu jednak zadać sobie pytanie o własną wiarę.

Oparta na prawdziwych wydarzeniach książka Shusaku Endo to opowieść o Bogu patrzącym w milczeniu na ludzkie cierpienie i ludziach próbujących to milczenie zrozumieć.

Martin Scorsese, zafascynowany powieścią, chciał sfilmować tę historię już 25 lat temu. W końcu mu się to udało. 30 lat po Misji powstało kolejne filmowe arcydzieło mówiące o działalności jezuitów na krańcach świata.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Piotr | 2017-02-20
Przeczytana: 19 lutego 2017

Lekturę milczenia zakończyłem w pełnym skupieniu. Nie mogę się skupić po tej lekturze. "Milczenie" jest historią nierówną w swojej opowieści. Przez pierwsze listy (w fazie początkowej są to listy) przebrnąłem z wielkim trudem. Jednak potem pojawiły się emocje, które nie dają mi spokoju.

"Milczenie" opowiada historię Jezuitów, którzy w głębokiej konspiracji podążają do Japonii, aby tam nieść Chrystusa katolikom. Wszystko dzieje się w XVII wieku. Chrystianizacja jest surowo zakazana i karana śmiercią w męczarniach. To nie podtrzymuje kapłanów, mało tego, są kierowani ciekawością, co sprawiło, iż jedne z nich jakiś czas wcześniej przeszedł na buddyzm. Sami są przekonani o swojej wielkiej misji i wierzą, że żadne męki nie zmuszą ich do podeptani. Pobyt w Japonii, spotkania z wiernymi i zdrad. Pojawia się postać, która swoimi czynami przypomina Judasza.

"Milczenie" naruszyło moje konstrukcje dotyczące wielu pytań w kwestii wiary i granic, których nie wolno przekraczać. Autor...

Mikael95 | 2015-08-24
Przeczytana: sierpień 2015

O "Milczeniu" usłyszałem po raz pierwszy, gdy przypadkowo natknąłem się na informację o kręconym przez Martina Scorsese filmie, którego premiera jest zapowiedziana na przyszły rok. Dowiedziałem się, że będzie to ekranizacja książki japońskiego pisarza, a ponieważ fabuła "Milczenia" zapowiadała się interesująco, więc przy najbliższej okazji postanowiłem wypożyczyć tę książkę z biblioteki.

Dwaj misjonarze portugalscy Sebastian Rodrigo i Francisco Garupe przez Goę i Makao docierają do Japonii. Pomaga im Kichijiro, który mieszka w Makao, po tym jak jego łódź zatonęła, a teraz chce wrócić do ojczyzny. Głównym celem jest wspieranie japońskich chrześcijan prześladowanych przez lokalne władze i odnalezienie kapłana Perreiry, ich nauczyciela z lizbońskiego klasztoru. Wieści głoszą, że Perreira dokonał aktu apostazji, został buddystą i przyjął japońskie nazwisko. Wkrótce Sebastian i Franisco zmuszeni są do rozdzielenia się, a Rodrigo zostaje zdradzony przez Kichijiro i trafia do więzienia....

geokuba | 2017-02-07
Na półkach: 2017, Z biblioteki, Przeczytane
Przeczytana: 07 lutego 2017

Jest taki rodzaj książek, ktore podczas czytania oddziaływują na nas nie tylko akcją, ale, o dziwo, również i treścią. I nie chodzi mi o takie książki, z których można wyłapywać fajne cytaty. Chodzi mi o to, że czytając nie czujemy, że ktoś to napisał. Wsiąkamy w książkę na całego, zmagamy się z nią, a obrazy wywołane w naszej głowie są dialogiem z naszymi myślami, a nie tylko projekcją telewizyjną.
Taką książką jest "Milczenie" Shusaku Endo.
Miarą książki są nie zawsze tylko odpowiedzi, jakie można z niej uzyskać, ale również i pytania, które zadaje, albo wywołuje. Tutaj każdy znajdzie swoje pytanie, a jeżeli nie znajdzie odpowiedzi, to przynajmniej zacznie jej szukać.
Milczenie Boga. Czy może milczeć coś, czego nie ma? Czy przejawem miłosierdzia i miłości może być jej zaprzeczenie, kiedy tylko w ten sposób możemy uratować bliskich? Bóg milczy bardzo głośno czasami, aż się chce uciekać. Czasami trzeba napisać całą powieść, żeby zadać odpowiednie pytanie. I tak dalej, i tak...

Mr_BC | 2016-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2016

Arcydzieło! i to z Japonii. Endo jest geniuszem pisarskim i basta. Autor mistrzowsko nakreślił portrety psychologiczne swoich postaci, wkładając je w kaźnie japońskich czasów dynastii Edo lubujących się w mordach jak i torturach chrześcijan w kraju kwitnącej wiśni.

Autor wchodzi głęboko w filar duchowy, psychiczny jak i fizyczny młodego misjonarza, zadając w jego myślach to samo pytanie, którzy stawia wielu... gdzie był Bóg jak zabili niewinne dziecko? gdzie był Bóg podczas Holocaustu? i w końcu... gdzie był Bóg wtedy... w tej dalekiej Japonii?

Książka chwyta mocno za serce i nie puszcza aż do samego końca. Po lekturze historia pozostaje długo w myślach.

Zapewne szykuje się reedycja po zapowiadanej premierze filmowej tego dzieła w tym roku. Mam tylko wątpliwość czy Scorsese mistrz kina zepsutego będzie miał na tyle duchowości, by przedstawić mądrze tą wielką, duchową historię... oby.

Johnny | 2014-07-29
Przeczytana: 25 lipca 2014

O istnieniu tej książki dowiedziałem się przeglądając filmowe plany Martina Scorsese na najbliższe lata. Obok filmu o Sinatrze, jeden z najlepszych amerykańskich reżyserów, szykuje się do ekranizacji książki Shusaku Endo. Jest to autor ciekawy już samej z racji swojego wyznania.
Otóż ten japoński pisarz był katolikiem, co w kraju, gdzie chrześcijan jest zaledwie 1% wzbudza pewne zainteresowanie. Stąd nie dziwne jest to, że tematy, które porusza krążą wokół chrześcijaństwa.

Akcja książki rozgrywa się w XVII wieku. Na wieść o coraz silniejszych prześladowaniach katolików, wyrusza do Japonii trzech zakonników. Mają szerzyć ewangelie oraz co najważniejsze zapewnić tamtejszej mniejszości katolickiej możliwość korzystania z sakramentów. Prywatnie każdy z nich liczy też, że uda im się odnaleźć ich mentora, który zaginął podczas swojej misji. Mają nadzieję, że władzy nie udało się go złamać i nie odstąpił od swojej wiary i misji.

Jest to bardzo ponura i gęsta od cierpienia książka....

ira | 2015-09-18
Na półkach: 2015, Przeczytane

Intrygująca powieść.
Przede wszystkim dotyczy okresu/tematu, którego nie znałam wcześniej - już samo to obudziło moją ciekawość. Następnie dotyka głęboko spraw duchowych, które lubię sobie czasem rozważać. Podczas lektury "Milczenia" ślizgałam się od jednej strony konfliktu ku drugiej, z zaskoczeniem przyjmując niektóre argumenty, zachowania, fakty.
Polecam, bo to książka, dla której opis "zmusza do myślenia" to nie tylko tandetny chwyt marketingowy.

ArtZ72 | 2017-01-25
Przeczytana: 2017 rok

Na początek postawmy pytanie: Jak wyglądałaby Japonia (ok. 0,4% katolików i 0,6% innych chrześcijan), gdyby została schrystianizowana na sposób katolicki? Gdyby udało się to w niewielkim zakresie, wciąż mogłaby zachować swoją tożsamość. Nota bene, odsetek katolików w sąsiedniej Korei Pd. wynosi ok. 8% i Korea pozostaje Koreą. A jak wyglądałaby Japonia, gdyby udało się ją "skatoliczyć" w takim stopniu, jak np. Filipiny (81% katolików) czy kraje Ameryki Łacińskiej (ok. 90% katolików), gdzie miejscowe kulty zostały spacyfikowane lub wchłonięte przez kościół rzymski? No cóż, zapewne wyglądałaby tak, jak tamte kraje. Do dziś te byłe kolonie nie mogą się pozbierać ze wstrząsu jakim był ten podbój, i z kolonialno-feudalnej spuścizny. Wiele wskazuje na to, że władcy Japonii wzięli pod uwagę niebezpieczeństwo takiego obrotu sprawy. Dodajmy, że katolicyzm podważał wiele reguł rządzących japońskim społeczeństwem. To musiało negatywnie wpłynąć na postrzeganie go przez władze. W rezultacie kraj...

DarkStar | 2017-02-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Kindle
Przeczytana: 08 lutego 2017

Książka chyba dość osobista i trochę ryzykowna (Japończyk wchodzi do głowy Portugalczyka), ale całkiem przekonująca. Powiedziałbym, że jest kameralna - liniowa i krótka. Opowiada bardziej o religii i uczuciach z tym związanych, niż o feudalnej Japonii - to tak żeby ktoś nie był zaskoczony. Japonia stanowi tło i nie jest ono zbyt szczegółowe. Na pierwszy plan wybija się chrześcijaństwo i prześladowanie jego wyznawców w epoce Edo. Autor stawia pytania teologiczne, które i ja nieraz stawiałem, ale nie daje odpowiedzi. Podobał mi się zabieg polegający na przyrównaniu perypetii padre Rodgriguesa do Męki Pańskiej - poprzez pewne analogie i to jak swoją drogę widział ten człowiek. Teraz jestem gotowy na obejrzenie filmu - spodziewam się, że książka lepiej się spisze na poziomie emocjonalnym, a film powinien ją dobrze uzupełnić kulturowo (bo będzie widać tę Japonię).

EmaxDomina | 2013-09-26
Przeczytana: kwiecień 2009

Przejmująca książka o chrystianizacji Japonii w XVII wieku. Zderzenie kultur, które nie wiadomo do końca, czy są dla siebie zrozumiałe i są sobie nawzajem potrzebne. Początkowe współczucie dla misjonarzy z upływem czytania zamienia się w irytację z powodu tego, że byli tak bezmyslni w swojej pokorze i głupim przekonaniu o swojej racji, a potem zamienia się w akceptację poglądu na tę sprawę jaki reprezentują Japończycy. Akceptację nie tylko ich poglądów ale i metod (drastycznych). Nasze przekonanie że niesiemy cywilizację jest nie do zniesienia.

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-06
Przeczytana: maj 2008

„Milczenie”, była już bliższa intelektualnemu wyzwaniu. Endo porusza w niej trudny problem obecności chrześcijaństwa na Wyspach Japońskich. Grupa fanatycznych misjonarzy przybywa do Japonii i w ukryciu przed władzami- ich religia jest nielegalna- podejmują się dzieła chrystianizacji. Nie mogę zarzucić im braku heroizmu czy prawdziwej, silnej wiary- pomijając, że idea nakłaniania kogoś do przyjęcia wiary w tego czy innego boga jest dla mnie co najmniej irracjonalna- jednak nie to budzi moje zainteresowanie. Powieść jest… niejednoznaczna. Z jednej strony ukazuje okrucieństwo japońskich władza, z całą bezwzględnością tępiących oznaki kultu, z drugiej- ukazuje fanatyzm i zaciętość chrześcijan, krzewiących wiarę, która niszczy rdzenną kulturę. Ta dwoistość jest doskonałym wyjściem do rozważań innej natury: przede wszystkim, kto ponosi moralną odpowiedzialność za cierpienia torturowanych chłopów? Oni sami, według chrześcijaństwa obdarzeni wolną wolą, czy ci, którzy ich do tej religii...

Ekranizacje

„300 lat milczenia” inspiracją dla Scorsese

Fascynujący reportaż i nieznana, wstrząsająca historia. 24 lutego ukazuje się książka „300 lat milczenia: W poszukiwaniu ukrytych japońskich chrześcijan” Johna Dougilla, który niczym detektyw docierał do potomków chrześcijan ukrywających się na wyspach Amakusa, Goto i Ikitsuki. Ludzi, którzy przez stulecia musieli ukrywać swoją wiarę. Na podstawie książki powstał film „Milczenie” Scorsese.

Literacki przewodnik po nominacjach do Oscarów

Jak co roku o tej porze świat filmów został zelektryzowany przez nominacje do Oscarów, czyli jednych z ważniejszych nagród filmowych. Kilka spóśród nominowanych tytułów powstało w oparciu o książki. Sprawdźcie jakie!