Milczenie

Tłumaczenie: Izabela Denysenko
Wydawnictwo: Znak
Chimmoku / 沈黙
Ag2S

O Bogu, który pozwala się deptać. XVII wiek. Do Europy docierają niepokojące wieści z odizolowanej od świata Japonii. Choć jeszcze przed kilkoma laty coraz liczniej przybywający z Zachodu misjonarze chrystianizowali ludność Kraju Kwitnącej Wiśni, teraz muszą mierzyć się z prześladowaniami i torturami. Nie wszyscy potrafią znieść zadawane im cierpienia. Niektórzy wyrzekają się Chrystusa. Gdy...

O Bogu, który pozwala się deptać.

Gdy pojawiają się pogłoski o wyparciu się wiary przez ojca Ferreirę, prowincjała, który stanął na czele misji w czasie prześladowań, jezuita Sebastiao Rodrigues wyrusza jego śladem, by zaprzeczyć takim informacjom. To, co zobaczy, każe mu jednak zadać sobie pytanie o własną wiarę.

Oparta na prawdziwych wydarzeniach książka Shusaku Endo to opowieść o Bogu patrzącym w milczeniu na ludzkie cierpienie i ludziach próbujących to milczenie zrozumieć.

Martin Scorsese, zafascynowany powieścią, chciał sfilmować tę historię już 25 lat temu. W końcu mu się to udało. 30 lat po Misji powstało kolejne filmowe arcydzieło mówiące o działalności jezuitów na krańcach świata.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,68225,Milczenie

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,68225,Milczenie

Mikael95 | 2015-08-24
Przeczytana: sierpień 2015

O "Milczeniu" usłyszałem po raz pierwszy, gdy przypadkowo natknąłem się na informację o kręconym przez Martina Scorsese filmie, którego premiera jest zapowiedziana na przyszły rok. Dowiedziałem się, że będzie to ekranizacja książki japońskiego pisarza, a ponieważ fabuła "Milczenia" zapowiadała się interesująco, więc przy najbliższej okazji postanowiłem wypożyczyć tę książkę z biblioteki.

Dwaj misjonarze portugalscy Sebastian Rodrigo i Francisco Garupe przez Goę i Makao docierają do Japonii. Pomaga im Kichijiro, który mieszka w Makao, po tym jak jego łódź zatonęła, a teraz chce wrócić do ojczyzny. Głównym celem jest wspieranie japońskich chrześcijan prześladowanych przez lokalne władze i odnalezienie kapłana Perreiry, ich nauczyciela z lizbońskiego klasztoru. Wieści głoszą, że Perreira dokonał aktu apostazji, został buddystą i przyjął japońskie nazwisko. Wkrótce Sebastian i Franisco zmuszeni są do rozdzielenia się, a Rodrigo zostaje zdradzony przez Kichijiro i trafia do więzienia....

Johnny | 2014-07-29
Przeczytana: 25 lipca 2014

O istnieniu tej książki dowiedziałem się przeglądając filmowe plany Martina Scorsese na najbliższe lata. Obok filmu o Sinatrze, jeden z najlepszych amerykańskich reżyserów, szykuje się do ekranizacji książki Shusaku Endo. Jest to autor ciekawy już samej z racji swojego wyznania.
Otóż ten japoński pisarz był katolikiem, co w kraju, gdzie chrześcijan jest zaledwie 1% wzbudza pewne zainteresowanie. Stąd nie dziwne jest to, że tematy, które porusza krążą wokół chrześcijaństwa.

Akcja książki rozgrywa się w XVII wieku. Na wieść o coraz silniejszych prześladowaniach katolików, wyrusza do Japonii trzech zakonników. Mają szerzyć ewangelie oraz co najważniejsze zapewnić tamtejszej mniejszości katolickiej możliwość korzystania z sakramentów. Prywatnie każdy z nich liczy też, że uda im się odnaleźć ich mentora, który zaginął podczas swojej misji. Mają nadzieję, że władzy nie udało się go złamać i nie odstąpił od swojej wiary i misji.

Jest to bardzo ponura i gęsta od cierpienia książka....

ira | 2015-09-18
Na półkach: 2015, Przeczytane

Intrygująca powieść.
Przede wszystkim dotyczy okresu/tematu, którego nie znałam wcześniej - już samo to obudziło moją ciekawość. Następnie dotyka głęboko spraw duchowych, które lubię sobie czasem rozważać. Podczas lektury "Milczenia" ślizgałam się od jednej strony konfliktu ku drugiej, z zaskoczeniem przyjmując niektóre argumenty, zachowania, fakty.
Polecam, bo to książka, dla której opis "zmusza do myślenia" to nie tylko tandetny chwyt marketingowy.

Mr_BC | 2016-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2016

Arcydzieło! i to z Japonii. Endo jest geniuszem pisarskim i basta. Autor mistrzowsko nakreślił portrety psychologiczne swoich postaci, wkładając je w kaźnie japońskich czasów dynastii Edo lubujących się w mordach jak i torturach chrześcijan w kraju kwitnącej wiśni.

Autor wchodzi głęboko w filar duchowy, psychiczny jak i fizyczny młodego misjonarza, zadając w jego myślach to samo pytanie, którzy stawia wielu... gdzie był Bóg jak zabili niewinne dziecko? gdzie był Bóg podczas Holocaustu? i w końcu... gdzie był Bóg wtedy... w tej dalekiej Japonii?

Książka chwyta mocno za serce i nie puszcza aż do samego końca. Po lekturze historia pozostaje długo w myślach.

Zapewne szykuje się reedycja po zapowiadanej premierze filmowej tego dzieła w tym roku. Mam tylko wątpliwość czy Scorsese mistrz kina zepsutego będzie miał na tyle duchowości, by przedstawić mądrze tą wielką, duchową historię... oby.

EmaxDomina | 2013-09-26
Przeczytana: kwiecień 2009

Przejmująca książka o chrystianizacji Japonii w XVII wieku. Zderzenie kultur, które nie wiadomo do końca, czy są dla siebie zrozumiałe i są sobie nawzajem potrzebne. Początkowe współczucie dla misjonarzy z upływem czytania zamienia się w irytację z powodu tego, że byli tak bezmyslni w swojej pokorze i głupim przekonaniu o swojej racji, a potem zamienia się w akceptację poglądu na tę sprawę jaki reprezentują Japończycy. Akceptację nie tylko ich poglądów ale i metod (drastycznych). Nasze przekonanie że niesiemy cywilizację jest nie do zniesienia.

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-06
Przeczytana: maj 2008

„Milczenie”, była już bliższa intelektualnemu wyzwaniu. Endo porusza w niej trudny problem obecności chrześcijaństwa na Wyspach Japońskich. Grupa fanatycznych misjonarzy przybywa do Japonii i w ukryciu przed władzami- ich religia jest nielegalna- podejmują się dzieła chrystianizacji. Nie mogę zarzucić im braku heroizmu czy prawdziwej, silnej wiary- pomijając, że idea nakłaniania kogoś do przyjęcia wiary w tego czy innego boga jest dla mnie co najmniej irracjonalna- jednak nie to budzi moje zainteresowanie. Powieść jest… niejednoznaczna. Z jednej strony ukazuje okrucieństwo japońskich władza, z całą bezwzględnością tępiących oznaki kultu, z drugiej- ukazuje fanatyzm i zaciętość chrześcijan, krzewiących wiarę, która niszczy rdzenną kulturę. Ta dwoistość jest doskonałym wyjściem do rozważań innej natury: przede wszystkim, kto ponosi moralną odpowiedzialność za cierpienia torturowanych chłopów? Oni sami, według chrześcijaństwa obdarzeni wolną wolą, czy ci, którzy ich do tej religii...

Aleksnder Bolik | 2015-05-25

Człowiek i Bóg. Niekończąca się opowieść znajdywania i gubienia. Gra w chowanego. Książka Shūsaku Endō precyzyjnie dokumentuje ten dramat człowieka, zauważa kolejne etapy rozumienia i nierozumienia. Dla wszystkich, których Bóg niepokoi, dla których wiara jest tylko "klaskaniem w łapki" i radosnym podśpiewywaniem. Autor wyróżnia się niesamowitą wrażliwością, rozumie człowieka, jego złudzenia. Konfrontuje to z ŻYCIEM, które jest wyzwaniem. Kiedy zdaje się, że łapiemy Pana Boga za nogi, a On znowu gdzieś się wymyka, milczy. To milczenie przygniata, doprowadza do rozpaczy. Znajdujemy tylko ciszę i ciemność. Tylko tyle potrafimy wydobyć z samych siebie. Do chwili aż zabłyśnie Światło. Treść powieści najlepiej oddają słowa Psalmu 77:
Twoja droga wiodła przez wody, †
Twoja ścieżka przez wodne obszary *
i nie znać było Twych śladów.
Wiodłeś Twój lud jak trzodę *
ręką Mojżesza i Aarona.

GFX | 2013-08-24

Cała opowieść wyjaśnia w jaki sposób główny bohater wreszcie odnajduje odpowiedź na swoje odwieczne pytanie. Chciałem tylko zaznaczyć, że czytając czułem się słabszy w wierze od tego padre, a jednak wyprzedzałem go wiedzą na temat jego własnej religii. Od początku myślałem, że to jasne, dlaczego Bóg zachowuje swoiste "milczenie", bo co to by była za wiara, gdyby każdy z wiernych otrzymywałby boskie wsparcie? Każdy by opowiedział się za tą religią, nie zważając w ogóle uwagi na takie czynniki jak "skok wiary", czy poświęcenie. Jednak tylko to zdawało mi się naprawdę przeszkadzać, a całość śledziłem z zapartym tchem i naprawdę przeżywałem.

Mr_BC | 2017-01-12
Przeczytana: 22 lutego 2016

Arcydzieło! Endo jest geniuszem i basta. Autor mistrzowsko nakreślił portrety psychologiczne swoich postaci, wkładając je w kaźnie japońskich czasów dynastii Edo lubujących się w mordach i torturach chrześcijan w kraju kwitnącej wiśni.

Autor przedstawia filar duchowy, psychiczny jak i fizyczny młodego misjonarza, zadając w jego myślach podobne pytanie, którzy stawia wielu... gdzie był Bóg jak zabili niewinne dziecko? gdzie był Bóg podczas Holocaustu? i w końcu... gdzie był Bóg wtedy... w dalekiej Japonii?

Książka chwyta mocno za serce i nie puszcza, aż do samego końca. Po lekturze historia pozostaje długo w myślach.

asymon | 2013-10-25
Przeczytana: 25 marca 2011

Książka cieniutka, ale z tych, które siedzą w człowieku jeszcze długo po zakończeniu lektury.

Ekranizacje

Obejrzyjcie zwiastun nowego filmu Scorsese

17 lutego przypada premiera głośnego filmu Martina Scorsese. Tym razem twórca „Wilka z Wall Street” nakręcił ekranizację książki japońskiego autora, Shusaku Endo, „Milczenie”. To oparta na prawdziwych wydarzeniach opowieść o Bogu patrzącym w milczeniu na ludzkie cierpienie i próbie zrozumienia tego milczenia.

Książki, które (wreszcie) doczekają się ekranizacji

Są takie książki, do których wytwórnie filmowe zakupiły prawa jeszcze przed ich ukazaniem się na rynku. A są też takie, które pomimo czytelniczego sukcesu i szczególnej malowniczości przez wiele lat czekały na to, aby ktoś z branży filmowej się nimi zainteresował. Przedstawiamy listę tytułów, które w bliższej lub dalszej przyszłości będzie można zobaczyć na małym i dużym ekranie.