An artist of the floating world
literatura piękna
Pirania

Jesieni życia często towarzyszy głęboka refleksja nad przeszłością. Gdy jednak porządek, który współtworzyliśmy, skompromitował się na naszych oczach, ocena własnych postaw i dokonań nabiera szczególnego znaczenia. W takiej właśnie sytuacji znalazł się bohater powieści, emerytowany malarz, gdy po zakończeniu drugiej wojny światowej nastał w Japonii czas gruntownych przewartościowań. Naglony wewnętrzną potrzebą oraz troską o szczęście córki, hołubiony niegdyś artysta wytacza proces samemu sobie, pełniąc w nim rolę sędziego, oskarżyciela i oskarżonego. Ale książka Ishigury to coś więcej niż moralny rozrachunek. To piękna proza, pozostawiająca w pamięci niezatarty ślad.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Malarz_swiata_uludy-p-1460-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Malarz_swiata_uludy-p-1460-.html

Czarny Lis | 2019-07-12
Przeczytana: 05 lipca 2019

Wspaniała proza. Język cudownie gładki, przyjemny, ciepły.

ontheisland | 2019-07-08
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: 08 lipca 2019

Czytając „Malarza świata ułudy”, miałam wrażenie, że autor za bardzo wzorował się na „Głosie Góry”, którą napisał Yasunari Kawabata. Polecam przeczytać najpierw „Głos Góry”, a później zapoznać się z treścią „Malarza świata ułudy".

Niestety w książce „Malarz świata ułudy” brakuje pewnej dozy tajemniczości, która dodawałaby przyjemnej mgiełki świeżości i nieuchwytności powiewu wiatru podczas święta Hanami, kiedy lekko trącone różowe płatki kwiatów opadają z gracją na ziemię. Wszystko w tej książce jest toporne i ciężko się czyta.

Nie polecam.

Ann | 2019-01-07

Oczekiwałam większych emocji, ale tak jak autor streścił na ostatniej stronie książkę, tak nic innego, ciekawszego się nie wydarzyło. ;p

Magrat | 2018-10-17
Na półkach: Przeczytane, ✶Orient✶

Niespieszna lektura wymagająca niespiesznego czytania. Zawiedzie się czytelnik liczący na gwałtowne uczucia i mocne akcenty, otrzyma za to jedna morze subtelności, konwenansów i niuansów, z którymi tak kojarzy nam się Japonia. Czegoś jednak przez tę subtelność w "Malarzu..." zabrakło, choć jednej iskierki, która uczyniłaby książkę bardziej zapamiętywalną.

Katrina | 2018-10-09
Przeczytana: 13 maja 2018

Tuż po II wojnie światowej Masuji Ono, emerytowany japoński malarz, spogląda wstecz na swoje życie. Czemu świat go postrzega dziś w ten sposób? I w jaki sposób powinien wydać swoją młodszą córkę za mąż? W życiu nie pomaga mu ogarnięta kulturalną rewolucją Japonia.

Przez zajęcia na uniwersytecie zostałam zobligowana do sięgnięcia po powieść jakiegoś noblisty z ostatniego dziesięciolecia. Zdecydowałam się na „Malarza świata ułudy” Kazuo Ishiguro, wybierając – szczerze mówiąc – trochę na chybił-trafił. W każdym razie po podjętej decyzji zdecydowałam, że niezależnie od treści przez książkę przebrnę, w ten oto sposób fundując sobie kilka godzin katuszy, w trakcie których chwilami wręcz przysypiałam z nudów.
„Malarz świata ułudy” jest powiem książką absolutnie pozbawioną konkretnej fabuły. Nasz główny bohater, Masuji Ono, jest jednocześnie narratorem całości. Nie prowadzi nas jednak przez swoje przygody, czy choćby życie, a po prostu rozmyśla o tym, co było kiedyś i co jest teraz....

Sojczix | 2018-09-21
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 21 września 2018

To moja pierwsza książka tego pisarza i pamiętam jak odczuwałam zawód po tym jak to on otrzymał Nagrodę Nobla, nie Murakami. Ciężko mi się odnosić do całokształtu jego twórczości, ale jest coś na pewno w jego pisarstwie przyjemniejszego niż u Murakamiego, zarówno jak i dużo bardziej irytującego. Mianowicie Ishiguro pisze mniej "oderwanie" od rzeczywistości i od świata w porównaniu do Murakamiego, gdzie czasem dzieją się totalnie dziwne rzeczy i bohaterowie przyjmują to dość spokojnie. Tutaj świat jest bardziej realny, jednak możliwie, że dla nas europejczyków całkiem niezrozumiały. Niezwykle mocno irytowały mnie relacje rodzinne, zwariowałabym z takimi córkami albo kimś bliskim, kto ma takie zachowania jak córki głównego bohatera, a także zachowanie jego wnuka. Nie wytrzymałabym nerwowo takiego niczego nie mówienia wprost, wszystko naokoło, grzeczne uszczypliwości i kulturalne chamstwo, albo jakieś dziwne nieokrzesane zachowania. Potem zaraz jakaś nagła powściągliwość we wszelkich...

Rogi | 2018-09-10
Przeczytana: 10 września 2018

"Malarz świata ułudy" jest tak podobny do "Okruchów dnia", że zasadne byłoby przeprowadzenie tutaj analizy porównawczej; powieści te powstały jedna po drugiej w odstępie trzech lat, w obu zastosowano tzw. niewiarygodnego narratora, obie są silnie umocowane w kontekście historycznym, obie przedstawiają zmieniające się społeczeństwa, wreszcie obie opowiadają o starszych mężczyznach bez reszty pochłoniętych swym zawodem/powołaniem i przewartościowujących - choć tylko po części świadomie - swoje życie. Kluczowa dla czytelnika będzie zaś informacja, że obie są nieprzyzwoicie dobre; Ishiguro pisze z tak bezlitosną precyzją, że każda strona, każdy akapit i każde zdanie mają swoją rolę w dokładnie zaplanowanej narracji. Co ciekawe, choć "Malarz świata ułudy" nie tętni akcją, zaskakująco skutecznie trzymał mnie w napięciu - a to dlatego, że opowieść snuta przez Ono jest w pewnym sensie zagadką do rozwiązania.

Wona | 2018-09-08
Przeczytana: 08 września 2018

Okres tuż po II wojnie światowej, Japonia, która odegrała swą niepochlebną rolę w azjatyckim teatrze zbrodni i artysta malarz - emeryt, który ma już czas na rozmyślanie i rozpamiętywanie ważnych chwil swojego życia. Na pomoc w budowaniu samodzielności dorosłych córek, na chlubienie się dorobkiem życia jako wielki Sensei, otoczony szacunkiem licznych uczniów, na zabawę z wnukiem. I na nieuchronne rozliczenie dawnych decyzji i błędów. Konfrontacja jakże pochlebnego o sobie mniemania i wracające wspomnienia, które ujawniają ciemne strony i krzywdy wyrządzone innym, w tym ulubionemu uczniowi.
Pytania nie wprost o wzięcie odpowiedzialności za te momenty, kiedy opowiedzieliśmy się po jednej stronie - przeciw innym. O zwroty historii, które z bohaterów robią kanalie. O wpływanie na innych, w dobrej wierze albo koniunkturalnie, wraz z wiejącym sztandarem, ale pod przykrywką dobrych intencji. Jak oceniamy się sami - a jak oceni nas następne pokolenie? Do tego, to jest Japonia, gdzie...

annawojtek | 2018-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2018

Książka, która opowiada o świecie, którego większość z nas nie zna. Opowieść bardzo niespieszna. Podążamy za myślami głównego bohatera, starego malarza Ono. Interesująca lektura.

KenGoKang | 2018-04-15
Na półkach: Przeczytane, Legimi
Przeczytana: 15 kwietnia 2018

Jeszcze zanim poznałam prozę Kazuo Ishiguro, miałam niejasne przeczucie, że nie przypadnie mi ona do gustu. “Malarz świata ułudy” jest drugim tytułem, zaraz po “Pejzażu w kolorze sepii”, który pokazał, że owe mgliste przeświadczenia nie zawsze się potwierdzają. W tym momencie trudno mi nawet stwierdzić, jakie były przesłanki, stojące za moimi uprzedzeniami.

Subtelności. To niewątpliwie coś, co najbardziej urzeka mnie w prozie Noblisty. Gdybym miała porównać jego dzieło do malarstwa (a takie analogie nasuwają mi się niemal za każdym razem, gdy wracam do kart powieści), zwróciłabym uwagę, jak dyskretnie i delikatnie zarysowane są poszczególne postacie oraz obraz Japonii, odbudowującej się po II Wojnie Światowej. Narracja jest powolna, senna, dla niektórych pewnie nużąca. Co chwila jednak pojawiają się pęknięcia w tej spokojnej wizji świata. Na moment uświadamiamy sobie istnienie ludzkich dramatów, konfliktów międzypokoleniowych, lęków powojennych.

Głównym bohaterem “Malarza świata...