Wyzwanie czytelnicze LC

Malarz świata ułudy

Wydawnictwo: Albatros
6,62 (316 ocen i 21 opinii) Zobacz oceny
10
10
9
17
8
45
7
97
6
85
5
48
4
7
3
7
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
An Artist of the Floating World
data wydania
ISBN
9788373598768
liczba stron
302
słowa kluczowe
literatura japońska, Ishiguro
język
polski
dodał

Rok 1948. Zniszczona Japonia przeżywa czas gruntownych przewartościowań. Z ruin powstaje nowy świat i porządek rzeczy. Emerytowany malarz Masuji Ono, który całe dnie poświęca prozaicznym czynnościom – pielęgnacji ogrodu, naprawie domu, opiece nad wnukami – nie potrafi uwolnić sie od przeszłości. Kierowany wewnętrzną potrzebą wytacza sam sobie proces, w którym wytacza sam sobie proces, w...

Rok 1948. Zniszczona Japonia przeżywa czas gruntownych przewartościowań. Z ruin powstaje nowy świat i porządek rzeczy.

Emerytowany malarz Masuji Ono, który całe dnie poświęca prozaicznym czynnościom – pielęgnacji ogrodu, naprawie domu, opiece nad wnukami – nie potrafi uwolnić sie od przeszłości. Kierowany wewnętrzną potrzebą wytacza sam sobie proces, w którym wytacza sam sobie proces, w którym jest jednocześnie oskarżycielem, oskarżonym i sędzią. Porządek, który niegdyś współtworzył i wspierał, został zburzony. Japoński imperializm poniósł druzgocąca klęskę. Masuji musi na nowo określić samego siebie i relacje z dwoma córkami, Setsuko i Noriko, dokonać moralnego rozrachunku z dotychczasowym życiem.

 

źródło opisu: Albatros, 2010

źródło okładki: www.wydawnictwoalbatros.com

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (1102)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 807
romeo | 2018-01-04
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 04 stycznia 2018

Spokojna, utrzymana w nostalgicznym, wspomnieniowym klimacie powieść ubiegłorocznego noblisty. I nie będę ukrywał, że jej lektura nie dostarczyła mi zbyt wielu emocjonujących wrażeń. Książkę czytało mi się lekko i przyjemnie, ale bez uniesień. Nie tylko z uwagi na nieśpieszną narrację, ale i brak jakichś artystycznych czy myślowych konceptów, które mogłyby mnie porwać. Obraz powojennej Japonii( a to miała przedstawiać książka według informacji na tylnej okładce) ukazany jest tu z subiektywnej perspektywy bohatera i pierwszoosobowego narratora emerytowanego malarza Masuji Ono . Zresztą znaczną część książki zajmuje retrospekcja, częste powroty bohatera do lat przedwojennych. I tam właśnie istniał ten tytułowy "świat ułudy", nie jak znów mylnie podano na okładce w okresie powojennym. By przedstawić jakąś epokę żywiej i wyraźniej pisarz musiałby stworzyć jakiś społeczno-obyczajowy
fresk sporządzony z wielu punktów widzenia, nie z jednoosobowej perspektywy. Dlatego ta książka ...

książek: 3289
filozof | 2018-02-26
Na półkach: Przeczytane

Japonia po wojnie,zniszczona ale i dumna/Kraj samurajów.
Co to książki,to wybasczcie .Ale dla mnie to książka dobra,ale nic po za tym.
Czasem nic się nie dzieje,taka sobie czasem.
Gdyby nie pisało,że to Noblista.To bym nie wiedział.
Ale co tam ja się znam na książkach ?

książek: 930
adb | 2017-11-23
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 23 listopada 2017

"Malarz świata ułudy" Kazuo Ishiguro jest książką utrzymaną w tonacji wspomnieniowo-rozliczeniowej. Narrację, prowadzoną w 1.osobie, autor powierzył emerytowanemu malarzowi z Nagasaki - Masuji Ono. Akcja powieści toczy się w latach 1948-1950, jednak wspomnienia malarza sięgają czasów jego dzieciństwa, młodości i okresu poprzedzającego wojnę. Nastrojowa, niespiesznie prowadzona narracja jest rozliczeniem ze światem, który odszedł i to odszedł w niesławie.
[...]
Spoza biograficznej opowieści dyskretnie wyłania się panorama społeczna i obraz panujących w Japonii stosunków. Normy i zwyczaje różnią się od europejskich, czy ogólniej od zwyczajów świata zachodniego, są zaskakujące, fascynujące, a bywa, że i przerażające.
Zrujnowany w czasie wojny dom, w którym żyje Ono jest symbolem wojny i upadku dawnych wartości, które ten dom reprezentuje. [...] Masuji Ono żyje jednak w na wpół zrujnowanej posiadłości i stara się uchronić ją przed całkowitą zagładą. Kultywuje tradycje i z trudnością...

książek: 890
Elżbieta | 2017-11-26
Na półkach: Przeczytane, Nobliści
Przeczytana: 26 listopada 2017

Cóż mogę napisać po przeczytaniu tej książki tegorocznego noblisty,jak nie to,że była to lektura naprawdę wysokich lotów. Chociaż w trakcie miałam momenty zwątpienia, czy aby wyciszona spokojną,harmonijną narracją właściwie rozumiem jej sens. A pod koniec pomawiałam się wręcz o przegapienie czegoś o wiele bardziej ważnego, co pisarz chciał w niej przekazać niż to,że ułudą jest większość tego czym żyjemy i co zdaje się nam być dla nas w jakimś momencie życia ważne,ale po upływie czasu okazuje się być nietrwałe i ulotne. Niby nic odkrywczego,ale jak niebanalnie napisane

książek: 629
Hana | 2017-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2017

Samobójstwo dla zadośćuczynienia jest tak obce naszej kulturze, że trudno nam je pojąć. Po II wojnie światowej w Japonii wiele było takich samobójstw z odpowiedzialności za los Japonii. Miały one zaświadczać o honorze. Hmmm. Przeszłość rodziców wpływała na losy dzieci, szczególnie panien na wydaniu. Znany świat stanął na głowie a. Masuji Ono nie czuje się niczemu winny. Jest już stary. Złagodniał. Czas spędza w ogrodzie na wspominaniu pięknych czasów młodości. Powoli toczy się opowieść malarza. Nie wypada krytykować noblisty. Dlatego milczę.

książek: 3778

Narracja powierzona jest Masuji Ono, obecnie emerytowany malarz, pogrążający się w rozmyślaniach. Z jednej strony jego życie upływa na prozie codziennych spraw, a z drugiej jest rozrachunkiem z dawnym porządkiem. Co musi nastąpić, by nauczyć się żyć w nowej rzeczywistości i odnaleźć się w zwykłych sytuacjach z bliskimi. Tu egzystencja zatacza koło.
Przyznam, iż myślałam, że książka w dużej mierze będzie mówić o czasach wojennych, a Ishiguro robi zaledwie skromne odniesienia w tamtym kierunku. Zresztą, tak już jest w przypadku tego autora, iż nie mówi o sprawach wprost, a wikła bohaterów pomiędzy ich rozmyślania i odniesienia do przeszłości, a obecny stan rzeczy. Ukazując postać w dzisiejszym wymiarze możemy wędrować z nią na przestrzeni lat, do których nas dopuszcza. Nie będziemy doświadczać przez to pełnego obrazu wydarzeń, a jedynie ich fragmentaryczności oraz odczucia, jakie towarzyszą przy tym stronie opowiadającej.
Powolnie rozgrywająca się fabuła idealnie komponuje się z...

książek: 70
Mavia2033 | 2018-02-26
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 26 lutego 2018

Ta powieść jest,jak dawna japońska miniatura - delikatna, leciutka a zarazem wszystko w niej na swoim miejscu...
Tytuł znakomicie oddaje sytuację, w jakiej znalazł się główny bohater - malarz Ono. Gorzej - sam się do niej doprowadził. I chyba nie za bardzo jest z tym pogodzony, choć pomaga mu japońska powściągliwość w okazywaniu uczuć. Także wobec siebie. Otóż , po latach chwały i sławy okazuje się, ze był malarzem świata ułudy, nic nie wartym, pustym służącym ozdobie jedynie. Czy to los artystów? - zdaje się pytać.
Nie tylko my mamy trudną historię, jak się okazuje, nie tylko u nas są przewroty zmieniające niemal z dnia na dzień świat, w którym żyjemy i który wydawał się tak trwały, niezniszczalny. W mocno zhierarchizowanej społecznie Japonii tym trudniej o przestawienie się na jakieś nowe tory.
Z tym mierzy się Ono, znakomity w swoim czasie malarz. Tylko, że ten czas akurat minął. Emerytowany artysta, który porzucił na zawsze pędzle, schował już nieprzystające do nowych czasów...

książek: 1426
almos | 2016-02-15
Przeczytana: 13 lutego 2016

Książka japońsko-angielskiego pisarza mówi o starym malarzu, który dokonuje bilansu swego życia. W czasie drugiej wojny i przed popełnił trochę złych czynów, niby się z nich rozlicza, ale nie do końca. Wszelkie rozważania moralne przygniecione są tutaj konwencją i ceremonią właściwą Japonii, dlatego to dla mnie niedostępna nieco proza, przyznaję, że wysmakowana ale jakaś chłodna, zbyt ceremonialna.

Dziwna to książka, toczy się w bardzo niespiesznym rytmie, ważne w niej japońskie symbole i rytuały, mało mi prawdę mówiąc znane. Niby traktuje o odpowiedzialności za postępowanie w czasie wojny, ale temat jest ledwie zarysowany. Oto główny bohater, znany niegdyś malarz, obecnie na emeryturze, ma kłopoty z wydaniem córki za mąż, bo sprawdzanie jego rodziny przez rodzinę pana młodego (typowa praktyka w Japonii w tamtych latach) kończy się zerwaniem zaręczyn, tak naprawdę nie wiadomo z jakiego powodu. Prawdopodobnie nasz bohater prowadził mało chlubną działalność w czasie II wojny (rzecz...

książek: 286
PaniZima | 2013-09-29
Na półkach: Przeczytane, Warto było, 2013
Przeczytana: 29 września 2013

Malarz Masuji Ono pragnie wydać za mąż swoją córkę, a problemy ze znalezieniem narzeczonego skłaniają go do refleksji nad swoją pozycją społeczną. Ono tworzył w czasie wojny zaangażowane prace jako zwolennik cesarza, po wojnie zauważa zmiany w sposobie myślenia nie tylko młodych ludzi i próbuje rozliczyć swoją przeszłość.
Książki Ishiguro są w piękny sposób egzotyczne. Wczytuję się w rozmowy ojca z córkami czy z wnuczkiem i to wszystko jest dla mnie takie ujmująco japońskie choć też bardzo autentyczne z europejskiego punktu widzenia. Jest w jego stylu niespieszność i nienachalność. To książka do smakowania.
Ishiguro pokazuje zachodzące po wojnie w Japonii zmiany, zmiany w sposobie myślenia, w relacjach między ludźmi, w funkcjonowaniu rodziny. Natomiast samo zakończenie czy rozliczenie z przeszłością wypadło blado i nieprzekonująco, jak dla mnie zbyt miękko.

książek: 707
Suza | 2014-07-25
Przeczytana: 15 lipca 2014

http://krople-szczescia.blogspot.com/2014/07/k-ishiguro-malarz-swiata-uudy.html

Z twórczością Kazuo Ishiguro po raz pierwszy spotkałam się przy okazji "Pejzażu w kolorze sepii". I choć w tej chwili już dość niewiele z tej powieści pamiętam, pozostała chęć, by zapoznać się z innymi dziełami autora. Zwłaszcza z "Malarzem świata ułudy". A to wszystko z prostego i jednocześnie dość banalnego powodu - tytułu, który urzekł mnie już od pierwszej chwili.

Ceniony malarz, obecnie już emerytowany, opowiada nam historię swojego życia. Snując swą opowieść, jednocześnie krąży gdzieś wokoło, raz po raz zbaczając z obranego tematu. Przybliża nam sytuację powojennej Japonii, radości i troski swojej, teraz już niepełnej, rodziny - córki martwiące się o jego melancholijny nastrój, stres związany z wydaniem młodszej z nich za mąż, spotkania z wnukiem i wiele więcej. Nieustannie przytacza też historie z przeszłości przedstawia swoje przypuszczenia, powoli, jakby od niechcenia kreśląc obraz...

zobacz kolejne z 1092 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Literacki Nobel dla Kazuo Ishiguro!

Akademia Szwedzka przemówiła! W tym roku Nagroda Nobla w kategorii Literatura powędrowała do brytyjskiego pisarza Kazuo Ishiguro. Doceniono go za „powieści o ogromnej emocjonalnej sile, w których ukazuje, że nasze poczucie związku ze światem jest iluzoryczne”.


więcej
10 współczesnych pisarzy-scenarzystów

Przenoszenie literackich dzieł na ekrany ma niemal tak długą tradycję jak samo kino. Równie stary związek łączy pisarzy z zawodem scenarzysty. Niemal od początku autorzy książek pracowali w przemyśle filmowym. Przedstawiamy 10 współcześnie żyjących pisarzy, którzy przynajmniej raz współpracowali przy pisaniu scenariusza filmowego.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd