Nagroda Bookera 2021: poznaliśmy długą listę nominowanych

LubimyCzytać LubimyCzytać
27.07.2021

Kazuo Ishiguro i Richard Powers to najgłośniejsze nazwiska nominowane do tegorocznej Nagrody Bookera. Kto oprócz nich ma szansę na to prestiżowe wyróżnienie?

Nagroda Bookera 2021: poznaliśmy długą listę nominowanych mat. prasowe Booker Prize

Prestiżowe, gdyż Booker jest jedną z najwazniejszych współczesnych nagród dla pisarzy, przyznawaną za powieść anglojęzyczną z ostatniego roku. Już samo znalezienie się na długiej liście nominowanych do Booker Prize jest wyjątkowym osiągnięciem. Zresztą, wystarczy spojrzeć na listy historycznych zdobywców przyznawanej od 1969 roku nagrody, by zobaczyć tam wielkie nazwiska literatury, takie jak sir William Golding, Salman Rushdie, Margaret Atwood, Hilary Mantel, czy J.M Coetze.

Kazuo Ishiguro Klara i słońceI jak wspomniany już Kazuo Ishiguro, dla którego tegoroczna edycja będzie szansą na drugiego Bookera – pierwszy raz urodzony w Nagasaki laureat Nagrody Nobla w dziedzinie Nobla uhonorowany Bookerem w roku 1989 za „Okruchy dnia”. Nominowany był poza tym trzykrotnie; w 1986 roku za „Malarza światła ułudy”, w 2000 roku za „Kiedy byliśmy sierotami”, a w 2005 roku, jurorzy narody docenili jego powieść „Nie opuszczaj mnie”. W tym roku Kazuo Ishiguro znalazł się na długiej liście Bookera dzięki książce „Klara i Słońce”.

„Klara i słońce” to pierwsza powieść Ishiguro opublikowana po tym, jak w 2017 roku otrzymał Nagrodę Nobla. Świat jest w niej widziany oczami niezwykłej narratorki.

Klara to Sztuczna Przyjaciółka, wprawdzie nie najnowszej generacji, ale posiadająca niezwykłe zdolności poznawcze, pamięć i – co najważniejsze – empatię. Z witryny sklepu obserwuje ulicę, czekając na klienta, który ją stąd zabierze. Kiedy wreszcie los się do niej uśmiecha, jest gotowa jak najlepiej służyć nastolatce, dla której zostaje zakupiona.

Rzeczywistość, którą od naszej dzieli tylko krok… a może nawet mniej.

W książce Ishiguro pobrzmiewają odwieczne pytania o to, co człowieka jako jednostkę czyni istotą wyjątkową. Czy jest coś takiego jak ludzka dusza? Czy jedną osobę można zastąpić drugą? I wreszcie najważniejsze: czym jest miłość?

Równie długa jest lista osiągnięć Richarda Powersa. Amerykański pisarz jest przede wszystkim laureatem Nagrody Pulitzera za opublikowana w 2019 roku „Listowieść”, książkę, będącą również w tym samym roku na liście nominowanych do Bookera. W finale tej drugiej nagrody znalazła się również (w 2014 roku) powieść „Orfeusz”. W 2006 roku książka „The Echo Maker” została uhonorowana nagrodą National Book Award for Fiction.

Na długiej liście nominowanych do tegorocznego Bookera znalazła się jego książka „Bewilderment”. Jej bohaterem jest astrobiolog Theo Byrne, który szuka śladów życia w kosmosie, jednocześnie samotnie wychowując swojego 9-letniego syna Robina.

Damon Galgut The PromiseRównież nazwisko Damona Galguta, powieściopisarza z Republiki Południowej Afryki, może być znane polskim czytelnikom prozy. Znajdziemy je również w annałach Nagrody Bookera. W 2003 roku znalazł się na shortliście nagrody za powieść „Dobry lekarz”, zaś w 2010 – za książkę „W obcym pokoju”. Nominowana w tym roku „The Promise” przedstawia historię białej rodziny mieszkającej na farmie na obrzeżach Pretorii. 

Light Perpetual Francis SpuffordTakże wielokrotnie nagradzany brytyjski pisarz Francis Spufford nie jest postacią w Polsce anonimową. Spufford tworzy zarówno beletrystykę, jak i literaturę faktu. Na polskim rynku ukazały się dotychczas dwie jego powieści historyczne – nagodzona w 2016 roku Costa Book Award książka „Golden Hill”, o której Frances Stonor Saunders z BBC Radio 4 powiedział, że jest to „Najlepsza XVIII-wieczna powieść od XVIII wieku”, jak również „Czerwony dostatek”, mozaikowa opowieść o Zwiążku Radzieckim, w której fakty łączą się z fikcją.

Jury tegorocznej Nagrody Bookera doceniło jego powieść „Light Perpetual”. Tym razem, Spufford przenosi czytelników do XX-wiecznego Londynu, podnoszącego się po wojennej zawierusze w latach 40-tych.

Dluga lista książek nominowanych do Nagrody Bookera 2021:

„Klara i słońce” Kazuo Ishiguro jest jedyną z nominowanych do tegorocznego Bookera książek, która ukazała się już w polskim przekładzie.

Przypomnijmy, że 2 czerwca przyznano Międzynarodową Nagrodę Bookera. Jej laureatem został David Diop, za książkę „At Night All Blood is Black” w przekładzie z języka francuskiego Anny Mocschovakis.

[aj;kk]


komentarze [5]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
awita  - awatar
awita 15.09.2021 20:29
Czytelniczka

Wszystkie książki wydają się być interesujące, ale szczególnie kibicuję:
Richardowi Powersowi, znanemu mi ze świetnej  Listowieści
oraz Damonowi Galgutowi, którego dawno już czytany  Dobry lekarz ma niesamowity duszny, niemalże deliryczny klimat tropików (Południowa Afryka). 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Gryzek  - awatar
Gryzek 29.07.2021 20:32
Czytelnik

Żadnej z tych książek nie czytałem, ale kilka z nich już mam na celowniku i pewnie kupię. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
Lora82  - awatar
Lora82 29.07.2021 09:26
Czytelniczka

Czytałam tylko "Klarę i słońce". Bardzo dobra książka. Niestety nie wiem jak wypada na tle innych nominowanych . 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
traitor  - awatar
traitor 28.07.2021 21:46
Czytelnik

Nic nie znam:)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 27.07.2021 16:01
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam