Tony Takitani

Wydawnictwo: Muza
Tony Takitani
Samotność, Miłość
Arek

Tony Takitani to zasmucający bohater. Matka zmarła tuż po jego narodzinach, ojciec nie miał czasu się nim zajmować, ponieważ był zawsze w trasie ze swoim zespołem. Tony zawsze był sam. Jadł sam, spał sam, pracował sam. Iskierka nadziei, że ten stan rzeczy się zmieni, zamigotała w momencie, gdy spotkał Eiko.

Anne_Joy | 2015-05-07
Na półkach: Przeczytane, Z opinią
Przeczytana: 07 maja 2015

Naprawdę piękne opowiadanie Murakamiego dotyczące przede wszystkim samotności. Nie da się ukryć, że istnieje w człowieku coś takiego jak naturalny lęk przed samotnością, a przyjęcie jej i pogodzenie się z nią jest wielką sztuką. Tytułowy bohater opowiadania, Tony Takitani, za młodu skazany na samotność, również w dorosłym życiu nie ucieknie przed swym samotnym losem. Co go czeka? Jak się zachowa? I co zrozumie? Warto zapoznać się z jego losami, gdyż Murakami stworzył naprawdę przejmującą, a do tego mądrą, refleksyjną i klimatyczną historię. I tak wiele treści zawarł na tak niewielu stronach. Przyznam, że wciągnęłam się bez reszty i dla mnie ta opowieść mogłaby trwać bez końca. Teraz pozostaje mi tylko obejrzeć film. Gorąco polecam Wam Murakamiego!

Moja ocena: 5/6 lub 7/10

mozartiwieloryb | 2010-08-29
Przeczytana: 09 sierpnia 2010

Opowiadanie o samotności, miłości i zabójczym uzależnieniu.

Krótkie, ale piękne. Proste, ale przejmujące.
W Tonym jest taki ogromny spokój.
Cichość.

Czytając, można dystansować się do świata.

Gabryella | 2014-01-23
Na półkach: Dramat, Przeczytane
Przeczytana: 23 stycznia 2014

Krótkie i przyjemne w czytaniu. Przekaz jasny i wyrażony dosłownie. Mimo tylko 30 stron można łatwo się wciągnąć w opowieść.

Jale | 2016-09-17
Przeczytana: 16 września 2016

Mądra, smutna opowieść, z doskonale sportretowanymi bohaterami, którzy nie potrafią poradzić sobie z przerastającymi ich pasjami - nie tylko utrudniającymi życie codziennie, ale i niszczącymi uczucia. Szkoda, że taka krótka, i szkoda, że trochę nijako zamknięta...

missAdeline91 | 2014-06-28

Krótkie, ale treściwe opowiadanie Murakamiego. Opowiada o pasji, samotności i stracie bliskiej osoby. Prosta, melancholijna dobra książka w sam raz, aby wsłuchać się w siebie i wyciszyć.

Karolina | 2011-02-26
Przeczytana: 25 lutego 2011

Strach przed samotnością, przed stratą drugiego człowieka, przed wspomnieniami, które wywołują ból... Bardzo przyjemne opowiadanie - dość smutne, ale przyjemne.

Oliwia | 2011-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2011

W sumie zabawna sprawa z tą książeczką ;)
Przeglądając książki Murakamiego trafiłam i na to cudo.
30 stron zachęciło mnie do poszukania tego w internecie i znalazła się wersja angielskojęzyczna.

Czyta się bardzo szybko, ale chyba i tak gdzieś coś tam w mojej głowie czeka na przeczytanie Tony'ego po polsku [zbiór opowiadań Ślepa wierzba i śpiąca kobieta].

I ciekawe jak z 30 stron dało się zrobić ponad godzinny film...

| 2011-01-27
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Przejmująca opowieść. Wydaje się być prozaiczną, lecz, co charakterystyczne dla Murakamiego, stanowi przekaz głębokiej melancholii. Bez zbędnego ubierania uczuć w patetyczne słowa.

Mańka | 2010-04-23
Przeczytana: 2008 rok

Jeśli ktoś lubi, krótkie melancholie - tak jak ja. Swoiste studium samotności...

jud123 | 2014-01-23
Na półkach: Przeczytane, Azja Wschodnia
Przeczytana: 01 października 2013

Niby nic specjalnego, a zmusza do chwili zadumy. Niestety tylko chwili.