Dziewczynka z listy Schindlera: oczami dziecka

Wydawnictwo: NAP
indigolight

Proponujemy czytelnikom książkę szczególną - zapis przeżyć dziewczynki, której przyszło dorastać w okrutnych czasach zagłady. Zamożna zasymilowana rodzina Müllerów z niespełna dziesięcioletnią Stellą i czternastoletnim Adamem w 1940 roku zamknięta została w krakowskim getcie, którego mury otaczały wrogi, obcy świat, szczególnie obcy i ponury dla dziecka. Jeszcze bardziej obcy i złowrogi...

Zamożna zasymilowana rodzina Müllerów z niespełna dziesięcioletnią Stellą i czternastoletnim Adamem w 1940 roku zamknięta została w krakowskim getcie, którego mury otaczały wrogi, obcy świat, szczególnie obcy i ponury dla dziecka. Jeszcze bardziej obcy i złowrogi okazał się świat wyznaczonego zasiekami z drutu kolczastego obozu w Płaszowie, a potem jeszcze gorszy w Brzezince. Müllerowie ocaleli dzięki staraniom Oskara Schindlera, Niemca w mundurze NSDAP, postaci, która w momencie pisania tej książki była w Polsce mało znana.

Ta książka jest wstrząsającą opowieścią o zderzeniu beztroskiego, szczęśliwego dzieciństwa z nieludzkim światem wojny, brunatnych mundurów, getta, obozów, o dojrzewaniu w cieniu śmierci.

Wydarzenia znaczące i błahe epizody, wrażenia i obserwacje przedstawiła Autorka w ujmująco szczery sposób, a przy tym z dużym talentem literackim. Głęboka wrażliwość, dziecięca naiwność, a jednocześnie przedwczesna dojrzałość i bagaż tragicznych doświadczeń sprawiły, że jej relacja jest więcej niż dokumentem i z pewnością głęboko zapadnie w pamięć Czytelników.

źródło opisu: okładka

Sargento_Garcia | 2013-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2013

Książka zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Wstrząsająca relacja lat wojny i okupacji a w szczególności życia żydów przedstawiona z punktu widzenia dziecka. Stella ma 12 lat więc z jednej strony jest jeszcze dzieckiem a z drugiej osobą która już zaczyna rozumieć i analizować otaczający ja świat. Czytając książkę możemy zaobserwować jak mocno zmienia się delikatna psychika dziecka i jak otaczający horror odciska swoje trwałe piętno na życiu i losach bohaterki.

Polecam koniecznie w połączeniu z "Listą Schindlera" Thomasa Keneally-ego

Muminka | 2014-04-02
Przeczytana: 01 kwietnia 2014

"Wszyscy będziemy musieli zaczynać życie od nowa, a ty bardziej.
-Czemu bardziej?
-My, dorośli, już byliśmy jakoś ukształtowani, ty rosłaś w piekle, a teraz będziesz się uczyła życia."

Lata temu zrobiły na mnie wrażenie dwie książki o Holokauście z punktu widzenia zwyczajnych ludzi, czyli "Pianista" i "Lista Schindlera". Potem zapoznałam się z wspomnieniami Krystyny Chilger, czyli "Dziewczynki w zielonym sweterku". Jednak to opis niedoli wojennej przedstawiony przez Stellę Muller zrobił na mnie wstrząsające wrażenie. Przede wszystkim, w odróżnieniu do Krysi, Stella była już właściwie podlotkiem, a jej inteligencja pozwalała na bezkompromisowe rozliczenie się z traumatycznymi przeżyciami. Wyrósłszy z wieku dziecięcego, mogła z łatwością dostrzec więcej niuansów i dylematów mniejszości żydowskiej w przededniu wojny, zwracała też uwagę na antyżydowskie zachowanie wielu Polaków, choć sama się za Polkę uznawała. Dramat jej rodziny polegał na dualizmie, matka miała "aryjski"...

magda2805 | 2014-02-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Holocaust
Przeczytana: 07 lutego 2014

Książka mnie zachwyciła, zrobiła na mnie niesamowite wrażenie. Stellę poznajemy jako dwunastoletnią dziewczynkę, trochę rozpieszczoną, krnąbrną, pyskatą. Często dziwimy się jej zachowaniu ale też temu jak rozumuje, przeraża nas jej postawa i nieposłuszeństwo wobec starszych. Z drugiej zaś strony zaskarbia sobie naszą sympatie, towarzyszymy jej przez całe okropieństwo Wojny, getto w Krakowie, obóz w Płaszowie, Brzezince. Patrzymy jak wojna wyglądała oczami dziecka i jaki ogromne piętno odcisnęła na życiu i psychice Stelli. Poznajemy to bardzo dokładnie gdyż autorka nie kończy swoich wspomnień wraz z zakończeniem Wojny a kontynuuje je przez większość swojego dorosłego życia. Gorąco polecam.

Monika | 2014-10-14
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone

Książka jako jedna z pierwszych wstrząsnęła mną i moim światopoglądem. Gdy ja czytałam kończyłam szkołę średnią, byłam "dorosła" znałam historię a czasy II wojny szczególnie mnie interesowały. "Dziewczynka..." trafiła w moje ręce przypadkiem ale wciągnęła od samego początku, płakałam czytając kolejne losy bohaterki.

Matylda | 2010-10-26

Czytałam wieki temu i teraz w dorosłym życiu strasznie chciałam tę książkę odnaleźć, tak silnie zapisała się w moich wspomnieniach - niestety bez nazwiska autorki - dzięki temu portalowi - znalazłam. Na pewno wrócę do tej książki.

martini | 2013-04-03
Na półkach: Przeczytane, Z wojną w tle
Przeczytana: 13 kwietnia 2012

Jedna z najbardziej;poruszających książek o wojnie jaką czytałam.

Milena | 2012-12-11
Przeczytana: 2010 rok

Wstrząsająca, zrobiła na mnie ogromne wrażenie.

izulka | 2012-10-09

Ciałabym bardzo przeczytać a nigdzie nie mogę znaleźć

Katarzyna | 2011-04-21
Przeczytana: październik 2010

Polecam, warto poznać historie żydowskie.

mellaga | 2016-11-25
Przeczytana: 2005 rok