Dziewczynka z listy Schindlera: lata powojenne

Książka opowiada powojenną historię życia jednej z Ocalonych z Holokaustu - Stelli Muller, która została ocalona dzięki słynnej liście Schindlera. Autorka przedstawia swoje koleje życie w sposób ciekawy, wciągający i łatwym językiem, dzięki któremu książkę czyta się szybko i z ciekawością . Nie ma niepotrzebnych dłużyzn. Autorka miała barwne życie i potrafi je przedstawić w interesujący sposób. Na kartach książki często wraca do traum związanych z gettem i obozami koncentracyjnymi, więc nawet jeśli ktoś nie czytał pierwszej części ("Oczami dziecka") jest w stanie wiele dowiedzieć się także i o życiu wojennym autorki. Jest to zapis życia, zapis traum, które pozostają w człowieku na zawsze. Na marginesie opowiada także mimochodem o losach swoich ocalałych znajomych i pozostałych członków rodziny. Bardzo ciekawa lektura dla osób interesujących się tą tematyką. Dodatkowo pokazuje od strony psychologicznej spustoszenia jakie na całe lata spowodowała wojna i pobyty w obozach. Polecam.

Kontynuacja "Oczami dziecka", obejmujące powojenne losy Stelli. Na początku ciekawa, dużo faktów historycznych, opisy Krakowa po 1945 r. Niestety z biegiem czytania książka staje się coraz bardziej nijaka. No i ta irytująca bohaterka ze swoim borderline. Ja rozumiem, że przeżyła niewyobrażalną traumę, ale takich dzieci pokłosia wojennego było mnóstwo. Chociażby Roma Ligocka i Roman Polański, którzy wyrośli na ludzi w miarę dojrzałych. Stella natomiast zachowuje się jakby ona jedna jedyna przeżyła obozy, przeżyła piekło nad piekłami (ok, bito ją, poniżano i żyła w ciągłym strachu, ale to i tak pieszczoty w porównaniu z np ofiarami eksperymentów medycznych) i reaguje dość egocentrycznie. Podejmuje decyzje życiowe godne 15latki jeśli chodzi o relacje damsko-męskie. Uparcie wykłóca się z najbliższymi i zawsze wszystko wie najlepiej. Mimo wszystko pod koniec lektury czytając o jej poczuciu osamotnienia i późniejszych tragediach rodzinnych, gorąco jej współczułam. Tym niemniej pierwsza część nieporównanie ciekawsza.

Dodaj cytat z książki Dziewczynka z listy Schindlera: lata powojenne