Zmierzch, Zapomnienie

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Bieda, Kradzież, Śmierć
klasyka
Arek

Zmierzch opisuje ludzi ubogich w całej ich prostocie, naturalistycznie, odczłowiecza ich, wkłada w nich pierwotną naturę. Temat opowiadania jest wstrząsający, oto biedny chłop Obala kradnie deski na trumnę dla swojego syna zmarłego z głodu.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

kasiamaja | 2014-05-11
Przeczytana: 11 maja 2014

Relewacja! Krótkie, dobitne, dające do myślenia opowiadania. Opisy przyrody, cały naturalizm w nich zawarty, liryzm, ogrom środków stylistycznych - wszystko, po prostu wszystko mnie zachwyciło. I oczywiście problematyka sama w sobie, poważna i odsłaniająca negatywne skutki pozytywistycznych haseł tak wielce lubianych przez pewną grupę ludzi.
Żeromski pokazał wyraźnie jak owe hasła wyglądają w praktyce i że nie zawsze jest tak jak się powszechnie głosi i jak jest zapisane.

Po "Ludziach bezdomnych", "Syzyfowych pracach" i teraz opowiadaniach o których tu piszę, zaczynam naprawdę cenic Żeromskiego. W jego utworach jest coś takiego, że po prostu chce się je czytac.
Opowiadania świetne, zachęcam Was do czytania :)

rbj | 2014-12-16
Przeczytana: 16 grudnia 2014

Ciężko się przez to brnie. Naprawdę ciężko. Męczące są naturalistyczne opisy, akcji praktycznie brak. Zapomnienie można opowiedzieć w 10 zdaniach, Zmierzch w 4...

marson2009 | 2016-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2016