Miłosierdzie gminy. Mendel Gdański

Wydawnictwo: Greg
miłosierdzie, gminy, mendel, Konopnicka

Dwie nowele jednej z najwybitniejszych pisarzy i pisarek pozytywizmu w Polsce - Marii Konopnickiej.

Dodi | 2014-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2014

Muszę przyznać, że ,,Mendel Gdański", to jedna z niewielu lektur, która w jakimś tam stopniu mi się spodobała. Historia poruszająca, ukazująca okrucieństwo jednych ludzi wobec drugich. Smutna, jednakże bardzo prawdziwa.
Plusem jest dla mnie również to, iż jest to nowela (krótka i szybko się czyta).

Marta | 2015-12-11
Na półkach: 2015 rok, Lektury, Przeczytane
Przeczytana: 11 grudnia 2015

Obie nowele pokazują okrucieństwo ludzi.
W ,,Miłosierdziu gminy'' mamy do czynienia z ludźmi pozbawionymi człowieczeństwa, egoistami bez grama miłości, chęci szczerej pomocy, nawet litości dla drugiego człowieka. Społeczeństwo kieruje się jedynie zyskiem, jedyną wartością w życiu są pieniądze. Żal mi Kuntza,stary, schorowany człowiek, na którym jakiś idiota (inaczej nie umiem nazwać bohaterów tej noweli) jeszcze chciał zarobić. Bardzo zabolała mnie postawa syna biednego starca.
,,Mendel Gdański'' pokazuje natomiast sytuację Żydów w Warszawie w XIXw. Postać zegarmistrza jest symbolem niechęci Polaków do Żydów, powtarza on ciągle tylko obiegowe argumenty obrazujące nieuzasadnioną nienawiść do nich (,,Żyd zawsze pozostanie Żydem''). Mendel, mimo życzliwych ludzi (sąsiadki, która przynosiła mu jedzenie czy studenta, który stanął w jego obronie) bardzo rozczarował się mieszkańcami Warszawy, stracił miłość do ukochanej ojczyzny.
Nowelki krótkie, ale niestety prawdziwe i z dobitnym...

Dunya | 2014-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2014

Oj, dawno żadna pozycja mnie tak nie wzburzyła!

"Miłosierdzie gminy" ukazuje pozornie zwyczajne, przyzwoite oraz spokojne społeczeństwo, którego członkowie, jednak okazują się być bezdusznymi potworami; wynaturzonymi i wyzbytymi ze wszelkiego współczucia, życzliwości, łaski, smutku zrozumienia czy choćby tej odrobiny litości.
Autorka przedstawia tutaj jak "ludzie" pozbawieni moralności, bezwzględni i chciwi zatracają się w pogoni za zyskiem i korzyściami.
To aż zaskakujące, jak wielką nienawiść można poczuć względem gminy, która swoim okrucieństwem, jak i bezmyślnością upokarza starego człowieka, traktuje go jak przedmiot.
A w dodatku, zachowanie mieszkańców tłumaczone jest "miłosierdziem" wobec słabych, chorych i biednych oraz chrześcijańskimi uczuciami, co jest całkowitym zaprzeczeniem tego, co wyprawiają.
O ile w innych nowelach tytuły czasem są ironiczne, o tyle tytuł "Miłosierdzie gminy" jest ostrą satyrą. Gmina jest miejscem pozbawionym jakiegokolwiek miłosierdzia.

P.S....

Angela21 | 2014-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2014

Obie nowele poruszają ważne problemy. O miłosierdziu gminy wypowiadałam się już wcześniej, więc tutaj chciałabym teraz bardziej skupić się na "Mendel Gdański". Chyba nigdy nie zrozumiem do końca dlaczego Żydzi byli tak tępieni i zabijani. To jakby zabijać przez stereotypu. A co jakby nas Polaków zabijali przez stereotyp, że Polacy to pijacy i złodzieje? Nawet sobie tego nie wyobrażam. Przecież to nie dzieci wina, że urodzili się Żydami, a byli tacy sami jak my. Mendel ma tutaj rację, że niczym nie różni się od innych ludzi. Zabijanie Żydów w tamtych czasach jest dla mnie niezrozumiane, nie pojmuje tego, jest dla mnie także wielką tragedią, bo oni byli ludźmi takimi samymi jakimi my jesteśmy dzisiaj. Byli tacy sami jak nasi przodkowie.

MaPaKi | 2012-06-21
Przeczytana: 20 czerwca 2012

Przygnębiająca dlatego, że pokazuje ludzkie okrucieństwo.

Antysemityzm w opowieści "Mendel Gdański" potępiony jak rzadko - autorka ukazuje nieuzasadnioną niczym, głupią, durną wręcz niechęć do Żydów.

Wartościowe, choć - tak to jest z wieloma twórcami - trochę zbyt rozwlekłe.

Aiwlys | 2013-02-11
Przeczytana: maj 2011

Mendel Gdański jest krótką i nawet znośną lekturą.
Miłosierdzie gminy ukazuje niewolnictwo ukryte pod metką "miłosierdzia". Przygnębiająca lektura, bo ukazująca prawdę.

LadyCherry | 2011-07-17

Nowele jak to nowele, szybko się czyta ale zawsze odpowiada mi moralizatorski wydźwięk tego gatunku literackiego.

Moniusia1022 | 2016-01-19
Przeczytana: grudzień 2015

Nowela to chyba dla większości osób ulubiony typ lektury ( o ile takowy może istnieć), bo mało treści + niewiele poświęconego czasu na czytanie = dobra ocena oraz nowa wiedza skłaniająca do przemyśleń.
"Mendel Gdański" to historia żyda, który czuł się w pełni polakiem. Dzięki takim postaciom przestaje się zauważać granice między narodowościami, pochodzeniem, wyznaniami...nie należy oceniać ludzi po okładce, bo Ci, którzy wydają nam się najlepsi, bo są nam podobni, w rzeczywistości mogą okazać się nieistotnymi częściami naszego życia.
Bez bliższego poznania nie należy nikogo oceniać. I choć najłatwiej tak napisać, a trudniej wcielić w życie to widząc osobę o innym pochodzeniu warto dokładniej się przyjrzeć, czy rzeczywiście jest odmienna, zła... Nie można karać pojedynczych jednostek, za czyny ogółu.

Marynia | 2012-05-09
Na półkach: Przeczytane, Lektury
Przeczytana: 09 maja 2012

skłaniająca do refleksji nad antysemityzmem w Polsce nowela Konopnickiej w dobitny sposób pokazuje podzielenie klasowe XIX wiecznej Polski. Myślę że warto poznać historię starego introligatora Mendla Gdańskiego i zastanowić się jak my dziś postrzegamy Żydów.

Insane | 2016-11-27
Na półkach: Książki, Posiadam, Przeczytane