Dałem głos ubogim

Wydawnictwo: Znak
Dyskusja, Rozważania
Arek

„Istnieje polskie przysłowie: Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu. Sprawdziło się ono w przypadku Ryszarda – zarówno Jego pierwsza podróż przed 50 laty, jak i ta ostatnia wiodły przez Rzym. […] W październiku 2006 roku ponownie odwiedził Włochy. Wtedy właśnie spotkał się z młodzieżą w Bolzano i to było – jak mówił – jedno z najwspanialszych spotkań w jego życiu”. Ze Wstępu Alicji Kapuścińskiej...

Ze Wstępu Alicji Kapuścińskiej

Książka ta jest m.in. zapisem ostatniego spotkania Ryszarda Kapuścińskiego ze studentami Uniwersytetu w Bolzano. Czytelnik odnajdzie w niej niepowtarzalną atmosferę rozmowy z autorem Hebanu i Imperium. Książka zwiera także jego wykład pt. Zrozumieć Innego, by ocalić świat i znakomitą biografię pióra dwóch włoskich dziennikarzy.

Monika | 2014-09-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 19 września 2014

Pan Ryszard Kapuściński był dla mnie przede wszystkim wielkim Polakiem, wspaniałym podróżnikiem i zwyczajnie dobrym człowiekiem. Jego podejście do spotykanych w podróżach ludzi budzi mój ogromny szacunek.
Polecam książkę wszystkim fanom Autora.

Krzysiek | 2014-11-10

Jest w niej zawarte wile mądrości i wzruszeń.Dobrze wspominam tą książkę, chociaż czytana dosyć dawno.Polecam mojego ulubionego autora.

| 2016-03-22
Przeczytana: 2008 rok

Książka ta jest zapisem ostatniego spotkania Ryszarda Kapuścińskiego z uczniami i studentami z włoskiego miasta Bolzano, w którym mieszkał niegdyś Bronisław Malinowski (ten od "Życia seksualnego dzikich"). Czytelnik odnajdzie w niej niepowtarzalną atmosferę bliskiej rozmowy a autorem "Podróży z Herodotem", a także jego wykład na Uniwersytecie Trydenckim oraz wiele refleksji dotyczących autora "Cesarza" skreślonych piórami jego tłumacz i przyjaciół.

ZaczytanaMajka | 2015-02-12
Przeczytana: 31 stycznia 2015

Ryszard Kapuściński, autor mojego życia. Będę to powtarzała zawsze, ilekroć sięgnę po jego kolejną książkę. Dałem głos ubogim to książka, która jest m.in zapisem ostatniego spotkania Ryszarda Kapuścińskiego ze studentami Uniwersytetu w Bolzano. To kolejna książka, którą odebrałam bardzo osobiście i miałam wrażenie, że uczestniczę w tych wykładach. Naprawdę wyjątkowa relacja z ostatniego spotkania wielkiego reportażysty z młodzieżą. Zazdroszczę im, że mogli spotkać się z nim za jego życia. To musiało być wspaniałe przeżycie i nauka. Ryszard Kapuściński zawsze pokładał wielkie nadzieje w młodzieży. Uwielbiał z nią rozmawiać i stawiał na przyszłość, która będzie ich udziałem. Ponieważ oni zmienią świat.

Książka Dałem głos ubogim to podsumowanie myśli wobec Innego (Ten inny). Ukazanie tego na czym powinien skupić się dobry dziennikarz, aby pracował nad swoim warsztatem. By można było powiedzieć, że uprawia on wysokie dziennikarstwo, zdefiniowane przez Kapuścińskiego. Zaczytując się w...

Darek Jaroń | 2014-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2014

Problem tej książki jest taki, że jak się zna twórczość RK i czytało kilka opracowań na jego temat, to niewiele w niej nowego. Może poza samym rozdziałem z pytaniami młodzieży. Ja mam fioła na punkcie RK, więc przeczytałem, ale mniej fanatycznym jednostkom polecam Jego książki, a nie książki o Nim, ewentualnie "Nie ogarniam świata" - zapis świetnych rozmów Witolda Beresia i Krzysztofa Burnetko z RK.

Ananke | 2012-03-24
Przeczytana: 18 marca 2012

Cytaty:
1. "Jeżeli nie będziesz szanował innych, wszystkie drzwi zostaną przed Tobą zamknięte".
2. "Trzeba jednak pamiętać, że żyje nas sześć i pół miliarda ludzi różnych ras, religii, przekonań, interesów i ta straszna masa ludzka nie ma żadnego centralnego rządu, żadnej jednej religii, jednego języka. Jest wielką tajemnicą świata, dlaczego ci wszyscy ludzie żyją we względnym pokoju".
3. "Świat mimo wszystkich konfliktów i punktów zapalnych, jak te w Iraku, Iranie, Libanie czy Afganistanie, jest światem pokoju".
4. "Kultura masowa nie wyrabia niestety w człowieku dobrego smaku. W większości jest to bowiem kultura kiczu, czyli fałszywego, łatwego, błyskotliwego piękna".
5. "Istnieją osoby otwarte, natychmiast gotowe do podania ręki drugiemu".
6. "Powrót z frontu do domu to najbardziej odczuwalny syndrom zakończonej wojny".
7. "Wiele wojen w Afryce toczy się be świadków, w skrytości, w miejscach niedostępnych, w ciszy, bez wiedzy świata, albo po prostu przez świat zapomnianych".
8....

Kubik | 2011-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2011

Książka wyjątkowa, bo jest relacją ostatniego spotkania wielkiego mistrza z młodzieżą, z którą tak lubił rozmawiać, przebywać, którą tak szanował, i w której widział wspaniałą przyszłość i pokładał ogromne nadzieje. Jest to podsumowanie, kwintesencja myśli Kapuścińskiego wobec Innego, pokazanie na czym powinien skupić się dobry dziennikarz i jak pracować. Kolejny dowód na to, jak wyjątkowym człowiekiem był Kapuściński. Książkę absolutnie polecam.

Im więcej czytam i jego książek, i o nim, tym bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że w swojej ojczyźnie nie otrzymywał dostatecznej ilości uwagi, zbyt mało korzystano z jego mądrości. Książki pokazują, jaką pozycją cieszył się na świecie, z jaką uwagą go słuchano. Mimo wielu sprzedanych książek i rzeszy wiernych czytelników, nie do końca Go w Polsce docenialiśmy.

książek: 1918
Vinga | 2016-11-26