Dałem głos ubogim

Znak
2008-01-21
2008-01-21
Dyskusja Rozważania

Fajny Kapuściński, mimo że jako człowiek dość średnia postać no i sporo też wymyślał, co było słabą sprawą.

Znalazłem karton z książkami w piwnicy, a tam kolejne książki które przeczytałem.

Przeczytałem trochę książek w młodości :) .

To książka z mojej półki "różności", wrzucam tu te setki książek które przeczytałem w życiu w latach 2000-2019

Przeczytałem trochę książek w młodości :) .

Poza pytaniami studentów i odpowiedziami Ryśka można resztę opisów pominąć. Nie wnosi nic nowego dla czytelników jego twórczości,jak kilka osób wcześniej wspomniało.
Książkę zostawiłem w pociągu na stoliku, może ktoś sobie umili podróż... 😉

Książkę zostawiłem w pociągu na stoliku, może ktoś sobie umili podróż... 😉

Tak krótka a tyle mądrych słów i przemyśleń oraz rad dla nas w sobie zawiera.

Tak krótka a tyle mądrych słów i przemyśleń oraz rad dla nas w sobie zawiera.

Wydany pośmiertnie zlepek przeróżnych form, który można usprawiedliwić jedynie chęcią złożenia hołdu "cesarzowi reportażu". Czysta idolatria, tylko nie wiadomo, kto miałby być czytelnikiem. Bo tych co nie znali twórczości Kapuścińskiego to nie zainteresuje, a tym, którzy choć pobieżnie z nią się spotkali nic nowego to nie przynosi.

Szczególnie obecnie, po bestsellerze Domosławskiego (na LC 1232 ocen i 142 opinie) omawiana pozycja prezentuje się nader skromnie.

"De mortuis aut bene aut nihil", więc nie należy prowokować pamięci wygładzonym życiorysem, bo zbyt rażąco nie pasuje do rzeczywistości znanej mojemu pokoleniu. Więc pomińmy te nieszczęsne panegiryki, tym bardziej, że jestem bezpośrednio po 6 książkach z cyklu "Lapidarium", a skupmy się na 26 stronach rozmowy autora z młodzieżą.

Przeczytałem, bardzo miłe spotkanie świetnie przygotowanej młodzieży z ulubionym pisarzem, i tylko tyle czy aż tyle, a całość „nil novi sub sole”, więc pozostaje mnie przyłączyć się do hołdu wobec ulubionego, również przeze mnie, pisarza i nie zważając na brak jakichkolwiek rewelacji, uznać pozycje za cenną ze względu na okoliczności i postawić gwiazdek 7/10

6/10 - niezła. To bardziej książka o Kapuścińskim, a nie Kapuścińskiego. Zapis jego wykładów we Włoszech u schyłku życia, opinie przyjaciół i współpracowników, na końcu krótka biografia. Warto przeczytać, choć po lekturze głównych pozycji autora nie znajdziemy tu wiele nowego.

Ryszard Kapuściński, autor mojego życia. Będę to powtarzała zawsze, ilekroć sięgnę po jego kolejną książkę. Dałem głos ubogim to książka, która jest m.in zapisem ostatniego spotkania Ryszarda Kapuścińskiego ze studentami Uniwersytetu w Bolzano. To kolejna książka, którą odebrałam bardzo osobiście i miałam wrażenie, że uczestniczę w tych wykładach. Naprawdę wyjątkowa relacja z ostatniego spotkania wielkiego reportażysty z młodzieżą. Zazdroszczę im, że mogli spotkać się z nim za jego życia. To musiało być wspaniałe przeżycie i nauka. Ryszard Kapuściński zawsze pokładał wielkie nadzieje w młodzieży. Uwielbiał z nią rozmawiać i stawiał na przyszłość, która będzie ich udziałem. Ponieważ oni zmienią świat.

Książka Dałem głos ubogim to podsumowanie myśli wobec Innego (Ten inny). Ukazanie tego na czym powinien skupić się dobry dziennikarz, aby pracował nad swoim warsztatem. By można było powiedzieć, że uprawia on wysokie dziennikarstwo, zdefiniowane przez Kapuścińskiego. Zaczytując się w jego tekstach mam nieodparte wrażenie, że był naprawdę wspaniałym człowiekiem, który wpisał swój zawód w życie. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że znajdą się tacy, którzy uważają inaczej, ponieważ w ojczyźnie Ryszard Kapuściński nie był aż tak bardzo ceniony. Jednak dla mnie to autor mojego życia i cieszę się niezmiernie, że trafiłam na jego książki i zdecydowałam się na czytanie. To naprawdę przyjemne historie oraz problematyka, która w dzisiejszym świecie warta jest poznania.

Jest w niej zawarte wile mądrości i wzruszeń.Dobrze wspominam tą książkę, chociaż czytana dosyć dawno.Polecam mojego ulubionego autora.

2041

Pan Ryszard Kapuściński był dla mnie przede wszystkim wielkim Polakiem, wspaniałym podróżnikiem i zwyczajnie dobrym człowiekiem. Jego podejście do spotykanych w podróżach ludzi budzi mój ogromny szacunek.
Polecam książkę wszystkim fanom Autora.

Polecam książkę wszystkim fanom Autora.

Problem tej książki jest taki, że jak się zna twórczość RK i czytało kilka opracowań na jego temat, to niewiele w niej nowego. Może poza samym rozdziałem z pytaniami młodzieży. Ja mam fioła na punkcie RK, więc przeczytałem, ale mniej fanatycznym jednostkom polecam Jego książki, a nie książki o Nim, ewentualnie "Nie ogarniam świata" - zapis świetnych rozmów Witolda Beresia i Krzysztofa Burnetko z RK.

Cytaty:
1. "Jeżeli nie będziesz szanował innych, wszystkie drzwi zostaną przed Tobą zamknięte".
2. "Trzeba jednak pamiętać, że żyje nas sześć i pół miliarda ludzi różnych ras, religii, przekonań, interesów i ta straszna masa ludzka nie ma żadnego centralnego rządu, żadnej jednej religii, jednego języka. Jest wielką tajemnicą świata, dlaczego ci wszyscy ludzie żyją we względnym pokoju".
3. "Świat mimo wszystkich konfliktów i punktów zapalnych, jak te w Iraku, Iranie, Libanie czy Afganistanie, jest światem pokoju".
4. "Kultura masowa nie wyrabia niestety w człowieku dobrego smaku. W większości jest to bowiem kultura kiczu, czyli fałszywego, łatwego, błyskotliwego piękna".
5. "Istnieją osoby otwarte, natychmiast gotowe do podania ręki drugiemu".
6. "Powrót z frontu do domu to najbardziej odczuwalny syndrom zakończonej wojny".
7. "Wiele wojen w Afryce toczy się be świadków, w skrytości, w miejscach niedostępnych, w ciszy, bez wiedzy świata, albo po prostu przez świat zapomnianych".
8. "Ludzie, którzy piszą historię, zbyt dużo uwagi poświęcają tzw. głośnym momentom, a za mało badają okresy ciszy. Jest to brak intuicji tak niezawodnej u każdej matki, kiedy usłyszy, że w pokoju jej dziecka raptem zrobiło się cicho. Cisza jest sygnałem nieszczęścia i często przestępstwa. Jest takim samym narzędziem politycznym jak szczęk oręża czy przemówienie na wiecu. Cisza jest potrzebna tyranom i okupantom, którzy dbają, aby ich dziełu towarzyszyło milczenie".

Cytaty:

• Reportaż
  • Ryszard Kapuściński

Dodaj cytat z książki Dałem głos ubogim