Sublokatorka. Okna

83-247-1212-7
holocaust, reportaż polski
literatura faktu
Luc Wawrzyniak

Dwie minipowieści, wyjątkowe w dorobku słynnej reporterki. „Sublokatorka” to na poły autobiograficzna historia dwóch kobiet: Żydówki Marty i Polki Marii, rozgrywająca się od II wojny do lat 1980. Poznają się jako dziewczynki, gdy mała Marta ukrywa się w domu Marii... „Okna” przenoszą nas w czasy stanu wojennego i procesu o zabójstwo Grzegorza Przemyka. Jak zawsze bez zbędnego słowa i niezwykle sugestywnie, Krall opowiada o zawirowaniach ludzkiego losu na tle zdarzeń, które nieoczekiwanie zmieniają nasze życie.

Kanclerz | 2014-01-03
Na półkach: Przeczytane, 2013, Obyczajowe, Fakty
Przeczytana: 24 listopada 2013

To nie jest książka klarowna w odbiorze. To nie jest książka przynosząca wiedzę. To nie jest książka do przeczytania gdzieś pomiędzy.

To dwu-powieściowe dzieło Hanny Krall jest jak rozdrapywanie blizn i smarowanie ich gruboziarnista solą. Dla tych, którzy przeżyli - stanowi samookaleczenie, dla tych, którzy urodzeni lata po koszmarze znają tylko mglisty zarys - swąd przywołujący w głowie niewyobrażalne.

Zdecydowanie nie dla wszystkich. Mimo kunsztu.

Mnie nie poruszyło tak, jak zdaje się powinno. Przeraziło. Przytłoczyło. Nachmurzyło ołowianymi myślami, jednak nie wywołało reakcji doświadczania i zrozumienia. Raczej odepchnęło, dość zdecydowanie.

Socik89 | 2011-05-24
Przeczytana: 24 maja 2011

Nietypowa książka pod względem kompozycyjnym. Mnóstwo niepowiązanych ze sobą wątków, dublujące się osobowości, jakieś urywane wspomnienia... Nie wiem, co o tym myśleć. Kojarzy mi się z zabiegami B. Schulza, ale to tez nie to. Historia ciekawa, czyta się łatwo, ale ten dziwaczny styl. Mi po prostu przeszkadzał.

Alicja | 2014-01-29
Przeczytana: 01 maja 2013

To co było kiedyś wstrząsa nami do dziś. Tak samo wstrząsają mną książki Hanny Krall. Polecam każdemu, kto kocha reportaż będący literaturą piękną.

Goha19 | 2011-10-10
Przeczytana: 09 października 2011

Historia dramatu wojennego żydowskiej dziewczynki, który wywołuje doniosłe skutki w jej dorosłym życiu. Mimo że przeżyła okupację mając 5 lat, teraz jako dorosła kobieta wciąż widzi demony przeszłości. Jak bardzo taka przeszłość piętnuje nasze życie? Czy można potem żyć normalnie? Czy wyćwiczone strachem nawyki mogą wrócić po latach w sytuacji nawiązującej do zdarzeń z przeszłości?

Sublokatorka to nie jest powieść do metra czy autobusu, wymaga skupienia i czasu. Mi nie udało się wyciągnąć z niej tego co mogłabym.
Ujął mnie styl pisania - niby neutralny, niezaangażowany, dziennikarski, odnotowujący fakty i zdarzenia, a jednak swą prostotą i pozornym brakiem zaangażowania wyraża więcej niż krwawe opisy.

kamilion | 2013-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2013

Tomik ratuje drugi utwór, tj. "Okna", który z 6 za Sublokatorkę przeskakuje na 7 za ogół.

Justyna Dąbrowska | 2016-11-19
    Hanna Krall
    Okna
    Hanna Krall
    NieObcy
    Małgorzata Szejnert, Andrzej Stasiuk, Joanna Fabicka, Olga Tokarczuk, Paweł H...
Znalezione w Ninatece: Rozmowa z Hanną Krall

Słowa są zużyte, wszystkie słowa już były – mówi Hanna Krall, mistrzyni reportażu, autorka powieści i dziennikarka. W dzisiejszym odcinku naszego audiowizualnego cyklu zapraszamy do obejrzenia rozmowy, jaką przeprowadził z nią dziennikarz i reportażysta Mariusz Szczygieł. Potraktujmy to jako wstęp do lektury biografii Krall", którą od niedawna można znaleźć w księgarniach.