Listonosz zawsze dzwoni dwa razy

Tłumaczenie: Magdalena Rychlik
Seria: Klasyka filmowa
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
The Postman Rings Twice
kryminał, sensacja, thriller, horror
dona

Słynna opowieść, na podstawie której powstał film z Jackiem Nicholsonem i Jessicą Lange. Frank Chambers, włóczęga z więzienną przeszłością, zatrudnia się w przydrożnym barze. Właścicielem gospody jest grecki imigrant Papadakis. Z młodą żoną Corą dzieli go nie tylko znaczna różnica wieku, ale również temperament i sposób rozumienia świata. Cora początkowo ignoruje nowego lokatora, wkrótce...

Frank Chambers, włóczęga z więzienną przeszłością, zatrudnia się w przydrożnym barze. Właścicielem gospody jest grecki imigrant Papadakis. Z młodą żoną Corą dzieli go nie tylko znaczna różnica wieku, ale również temperament i sposób rozumienia świata. Cora początkowo ignoruje nowego lokatora, wkrótce jednak nawiązują namiętny romans. Postanawiają zamordować Papadakisa, aby po jego śmierci związać się na stałe. Pierwszy zamach kończy się niepowodzeniem, zaś Chambers nieoczekiwanie wzięty zostaje za wybawiciela poranionego męża. Zdesperowani kochankowie postanawiają podjąć kolejną próbę...
Klasyka czarnego kryminału spod pióra mistrza gatunku. Elektryzuje nerwową narracją, nieoczekiwanymi zwrotami akcji oraz atmosferą grozy, przemocy i erotyzmu charakterystyczną dla twórczości Jamesa M. Caina.
Ta gorączkowa opowieść o włóczędze, który zatrudnia się w przypadkowym barze i poddaje erotycznej obsesji wiodącej ku morderstwu, uznana została za obrazę moralności i stała się przedmiotem rozprawy sądowej w Bostonie. Inspirowała Alberta Camusa przy pisaniu ?Obcego?, pobudziła też wyobraźnię filmowców. Powstały aż trzy adaptacje książki.

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 2010

źródło okładki: www.proszynski.pl

PMat | 2016-01-09
Na półkach: Fiction, Przeczytane
Przeczytana: 09 stycznia 2016

Stare, ale jare. Dwie mocne powieści noir sprzed lat nadal robią wrażenie. Zasługa w tym precyzyjnego i lakonicznego stylu autora, przemyślanej i efektownej fabuły, a także pewnej prostolinijnej szczerości z jaką narratorzy obu historii opowiadają dramatyczne losy swojego upadku. Jest tu miejsce na brutalny cynizm (zwłaszcza w "Podwójnym ubezpieczeniu"), ale i na smutną refleksję. Lektura obowiązkowa dla fanów gatunku. A także dla miłośników kina - dość powiedzieć, że po prozę Caina sięgali tak różni twórcy, jak Luchino Visconti i bracia Coen.

Wojciech Gołębiewski | 2015-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2015

Dwa opowiadania, to drugie pt "Podwójne ubezpieczenie"; oba opowiadania zostały sfilmowane: pierwsze - dwa razy w 1946 z Johnem Garfieldem i Laną Turner oraz w 1981 z Jackem Nicholsonem i Jessicą Lange, a drugie - w 1944 przez Billy Wildera.

Jest to KLASYKA HORRORU, kto nie zna, niech przeczyta, bo to dwie krótkie opowiastki trzymające w napięciu juz 81 lat.

Ania | 2015-01-24
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 24 stycznia 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka zawiera dwie powieści: "Listonosz dzwoni zawsze dwa razy" oraz "Podwójne odszkodowanie". Przeczytała obie, ale byłam zainteresowana głównie tą pierwszą, dlatego napiszę właśnie o niej.
Nie wiem co takiego jest w tej historii. Nie mogę powiedzieć, że mnie porwała, ale jednocześnie coś mnie w niej urzekło.
Nieciekawi bohaterowie. On włóczęga, Ona żona właściciela przydrożnej stacji benzynowej i jadłodajni. Przypadkowe spotkanie, fatalna namiętność, żądza i zbrodnia.
Zaskakujące zwroty akcji i atmosfera niepokoju, która udzieliła mi się podczas czytania.
Książka wydana w latach 30. Co tu dużo mówić, odważna jak na tamte czasy.

MartaKu | 2015-03-16
Przeczytana: 14 marca 2015

Jest to historia niedoskonałości morderstw doskonałych. Napisana przystępnym językiem (choć śmieszyły mnie takie sztuczne zdania jak: „Pocałuj mnie. W usta.”). W ogóle się nie odczuwa, że książka została napisana kilkadziesiąt lat temu.

Tathagatha | 2012-12-27
Przeczytana: 26 grudnia 2012

Cóż... mówi się, że to klasyk. Być może w tamtych czasach (książka wydana w latach 30stych) faktycznie robiła wrażenie. Mnie zawiodła, zarówno fabuła, jak i styl.

Prosta historyjka, z prostymi postaciami, z prostym motywem i bez większych emocji.

Majik-Czar | 2011-11-23
Na półkach: Ulubione, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 07 listopada 2011

Książka w pełni zasługuje, by włączyć ją do kanonu klasyki czarnego kryminału. W pierwszoosobowej narracji zręcznie ukazano drogę do popełnienia zbrodni. Język jest dość oszczędny, ale przez to 'wyznania' wydają się bardziej wiarygodne. Głównym bohaterem jest Frank Chambers, młody tramp, żyjący z dnia na dzień. Człowiek raczej przeciętny, w niczym nie przypominający maniaka czy psychopaty. Odznacza się jedynie skłonnością do ryzyka i wybujałym temperamentem. Nawiązuje romans z żoną pracodawcy - łączy ich toksyczny związek, pełen sadomasochistycznego napięcia. Do morderstwa popycha go właśnie ambicja samolubnej Cory, typowej dziewczyny z małego miasteczka, która marzy o lepszym życiu. Kobieta szczerze nienawidzi swojego męża - Greka Papadakisa, jest to instynktowna, fizyczna niechęć, niemająca racjonalnego podłoża. Książka została 'przyprawiona' ironicznymi obserwacjami i czarnym poczuciem humoru. Jeszcze lepsza jest powieść "Podwójne ubezpieczenie", zamieszczona w polskim...

Krzysztof Gawryś | 2015-02-15
Przeczytana: 10 lutego 2015

Frank Chambers wędruje od miasta do miasta, szukając wszelkiego zajęcia. Pewnego dnia trafia do przydrożnego baru, gdzie za namową właściciela, Nicka Papadakisa, decyduje się osiąść i podjąć zatrudnienie. Jego wzrok przykuwa jednak przede wszystkim młoda żona właściciela, Cora, której wdziękom nie jest w stanie się oprzeć. Nawiązują namiętny i burzliwy romans, któremu na przeszkodzie stoi jednak mąż Cory. Gdy wiedzą, że nie będą w stanie wspólnie uciec, obmyślają plan zamordowania Papadakisa.
Powieść Jamesa M. Caina to czarny kryminał, który powstał w 1934 roku i wywołał w owym czasie skandal, doprowadzając nawet do rozprawy sądowej za obrazę moralności. Wizja ognistego romansu, który pcha dwójkę kochanków do popełnienia zbrodni, robi wrażenie nawet dziś i stała się klasyką gatunku. Historia opowiadana oczami Franka jest pełna emocji, a jednocześnie oszczędna w słowach, gdyż nie liczy więcej niż sto stron. Każda z nich jest jednak przepełniona napięciem i oczekiwaniem co zrobi...

Nonoutor | 2013-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2013

Powiedziałbym tak: dla lubiących porównania między filmem, a pierwowzorem literackim! Zwłaszcza, że po opowiastki Caina bardzo często sięgano w Hollywood.
Sama książka nie zachwyca. Jest nieco płytka pod względem intrygi i banalna w niektórych rozwiązaniach. Być może dlatego scenarzyści zawsze dodawali coś od siebie i urozmaicali filmy poprzez jakieś drobne detale. Z drugiej strony może nie wszystko można było wtedy pisać (a przynajmniej nie tak jak dziś, ani nie to co dziś). Dlatego po tylu latach od napisania tej opowieści (bo i ramy wskazują na krótki utwór) widać, że nieco się zestarzała.
Ale z drugiej strony na pewno jest w niej jeszcze sporo interesującego. Przede wszystkim sam pomysł na namiętny, krwisty romans, który doprowadza wszystkich dookoła do samych nieszczęść. Tak - to jest niezłe.
Poza tym w książce nigdzie nie znalazłem wyjaśnienia dlaczego nosi taki tytuł (a jego znaczenie poznałem dzięki filmom), więc albo to wina kiepskiego tłumaczenia - autor być może nie...

Anakonda | 2014-09-18
Przeczytana: 18 września 2014

W książce dwa opowiadania: tytułowe i "Podwójne ubezpieczenie". To drugie znacznie lepsze. I dziwna sprawa, napisane dawno temu, a tego jakoś nie widać.

manton | 2015-06-23
Na półkach: Niekoniecznie, Przeczytane
Przeczytana: 20 czerwca 2015

Nic specjalnego. A może to efekt nastawienia na niezwykłą lekturę i szczególną historię, które (nastawienie) pozostało jedynie małym rozczarowaniem. Nie mam pojęcia na czym polega fenomen tej książki. No chyba że scenarzysta i reżyser dorzucili swoje i wyszła z tego ciekawa opowieść i interesujące postaci filmowe. W książce nie znajduję ani jednego, ani drugiego. Miałam wrażenie, że autor prześlizguje się po zdarzeniach, dialogach, opisach. Żadnej analizy, żadnego wniknięcia w wydarzenia, w motywy działań bohaterów. I tak prześlizgnęłam się przez książkę i nie wiem o co całe "halo".

Najdroższe książki świata

Stanley Gibbons, firma specjalizująca się w numizmatyce i filatelistyce, ale także wszelkich artykułach kolekcjonerskich, opublikowała zestawienie najcenniejszych obecnie książek literatury współczesnej. Na liście znajduje się 30 klasyków, znanych z wielu ekranizacji i mających status kultowych.

Skąd się biorą tytuły książek?

To, jaki tytuł nosi książka, determinuje jej losy. Choć nasze mamy i mama Muminka przestrzegały nas, by nie oceniać książki po okładce, wciąż to robimy. I tytuł odgrywa w tej ocenie niebagatelną rolę. A gdyby okazało się, że nasze ulubione książki mogły nosić zupełnie inne tytuły?