Mildred Pierce

Wydawnictwo: C&T Crime & Thriller
Mildred Pierce
978-83-7470-247-8
Mildred Pierce,

Mildred Pierce ma boskie nogi, mocny charakter i jest niedościgniona w kuchni. Wykorzystała te atuty, by przetrwać rozwód, wydobyć się z biedy i wspiąć się po drabinie społecznej na szczebel wyższej klasy średniej. Mildred ma jednak dwie słabości. Jedna to skłonność do darzenia uczuciem leniwych mężczyzn. I mniej chyba groźna niż kompletne zaślepienie na punkcie szczęścia córki, Vedy. A Veda...

A Veda uwielbia ją dręczyć... Ta Veda, którą Mildred uważała za "największe swoje dzieło, które kochała najbardziej na świecie".
I o tym właśnie opowiada historia Mildred - rozpisana na kilkanaście bardzo pracowitych lat z jej życia i kilkanaście bardzo wyrazistych postaci nadających jej życiu różne odcienie...

źródło opisu: http://www.gandalf.com.pl/b/mildred-pierce-a/

źródło okładki: http://www.gandalf.com.pl/b/mildred-pierce-a/

Anna | 2018-03-25
Przeczytana: 25 marca 2018

Raczej śmiała jak na swoje czasy kreacja postaci kobiecej podejmująca pytanie o to, co daje kobiecie szczęście - czy jest to modelowa rodzina z modelowego domu, realizacja w pracy zawodowej czy też swoboda w doborze partnerów. Mildred Pierce, tytułowa bohaterka cieszy się po kolei wszystkim tym, o wszystko potrafi zawalczyć, jednak po kolei wszystko to traci. Nadrzędną cechą Mildred zdaje się być samodzielność i wyzwolenie. Nie jest bierna w obliczu kryzysu małżeńskiego - doprowadza do tego, że niepracujący mąż wyprowadza się do kochanki, nie jest bierna w obliczu braku pracy - znajduje i podejmuje ją, choć w oczach pośredniczki pracy nie ma żadnych kompetencji i żadnych szans na zarobek. Chcąc utrzymać dzieci musi przełknąć swą dumę i podjąć pracę jako kelnerka. Jednak jej duma to jeszcze nic w porównaniu z ambicjami córki Mildred - Vedy. Gdy ta odkrywa, czym zajmuje się matka, Mildred, bojąc się jej pogardy, naprędce wymyśla, że robi to tylko po to, by poznać fach i wkrótce...

lubagi | 2012-04-17
Przeczytana: 19 kwietnia 2012

kobieta zawsze jak zostaje sama musi sobie radzić sama, głupio jest prosić o pomoc faceta, który odszedł, przed sąsiadami i rodziną trzeba udawać, ze świetnie sobie radzimy..., dzieciom trzeba zapewnić wszystko, co najlepsze, silna kobieta to dobry temat(bez konotacji feministycznych- po prostu lepiej sobie radzić samemu a ewentualnie potem korzystać z pomocy)...ale denerwujące jest,że Mildred wybiera na swoich partnerów ciągle facetów leni, Mildred wszystko co osiągnęła zawdzięcza sobie i z tego jest dumna,ale najgorsza jest córa,co do której w końcu nie ma złudzeń,ale dla której to robi, a ta w matce widzi tylko bankomat i trampolinę do lepszego życia

Nathalie-bibki | 2018-01-03
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 01 stycznia 2018

Książka "wciągnęła" mnie, chociaż pierwsze strony tego nie zapowiadały.
Dziwiło mnie trochę, że Mildred potrafiła zachowywać się jakby nic się nie stało, po tym jak kochanek i córka wielokrotnie zdejmowali maski i ujawniali co tak naprawdę o niej myślą. Dla kochanka była przecież tylko służącą z ładnymi nogami, a Veda od najmłodszych lat nienawidziła matki. Historia Mildred Pierce to opowieść o kobiecie, która wierzyła, że potrafi manipulować najbliższymi, niestety - zaślepiona chorobliwą miłością do córki, nie zauważyła nawet, że stała się marionetką i ofiarą. Moim zdaniem - sama zgotowała sobie taki los.

marola | 2013-12-09
Przeczytana: 09 października 2013

Przeczytane to za dużo powiedziane - zmęczone, nie mogłam się wczuć w tę historię.

KasiaOlm | 2018-02-16
Przeczytana: 29 listopada 2016