Okładka książki Mildred Pierce James Mallahan Cain
2011-11-30
2011-11-30
978-83-7470-247-8
Mildred Pierce

Raczej śmiała jak na swoje czasy kreacja postaci kobiecej podejmująca pytanie o to, co daje kobiecie szczęście - czy jest to modelowa rodzina z modelowego domu, realizacja w pracy zawodowej czy też swoboda w doborze partnerów. Mildred Pierce, tytułowa bohaterka cieszy się po kolei wszystkim tym, o wszystko potrafi zawalczyć, jednak po kolei wszystko to traci. Nadrzędną cechą Mildred zdaje się być samodzielność i wyzwolenie. Nie jest bierna w obliczu kryzysu małżeńskiego - doprowadza do tego, że niepracujący mąż wyprowadza się do kochanki, nie jest bierna w obliczu braku pracy - znajduje i podejmuje ją, choć w oczach pośredniczki pracy nie ma żadnych kompetencji i żadnych szans na zarobek. Chcąc utrzymać dzieci musi przełknąć swą dumę i podjąć pracę jako kelnerka. Jednak jej duma to jeszcze nic w porównaniu z ambicjami córki Mildred - Vedy. Gdy ta odkrywa, czym zajmuje się matka, Mildred, bojąc się jej pogardy, naprędce wymyśla, że robi to tylko po to, by poznać fach i wkrótce założyć własną restaurację. Relacja matki z córką to szereg tego typu sytuacji. Dla Vedy nic co zrobi matka nie jest wystarczająco dobre. Od urodzenia uznawana za wyjątkowe dziecko, pielęgnuje swój bezwzględny charakter nadzwyczaj wyniosłej osoby. Upokarzanie, kontrolowanie i wykorzystywanie matki staje się dla niej rekompensatą za to, że nie mieszka w najlepszej dzielnicy miasta. Czy objawiony później w całej okazałości talent artystyczny jest tego usprawiedliwieniem? Jak wytłumaczyć zaślepienie Mildred względem córki? Każdy znajdzie swoje wytłumaczenia w tej powieści. Warto przyjrzeć się tej postaci kobiety, która choć z pozoru skazana na posługiwanie innym, potrafi osiągnąć sukces. Spętana jest toksyczną miłością do dziecka, miłością która z jednej strony popycha ją do sukcesu, z drugiej zaś przyczynia się do upadku.

Książka "wciągnęła" mnie, chociaż pierwsze strony tego nie zapowiadały.
Dziwiło mnie trochę, że Mildred potrafiła zachowywać się jakby nic się nie stało, po tym jak kochanek i córka wielokrotnie zdejmowali maski i ujawniali co tak naprawdę o niej myślą. Dla kochanka była przecież tylko służącą z ładnymi nogami, a Veda od najmłodszych lat nienawidziła matki. Historia Mildred Pierce to opowieść o kobiecie, która wierzyła, że potrafi manipulować najbliższymi, niestety - zaślepiona chorobliwą miłością do córki, nie zauważyła nawet, że stała się marionetką i ofiarą. Moim zdaniem - sama zgotowała sobie taki los.

Książka "wciągnęła" mnie, chociaż pierwsze strony tego nie zapowiadały.

kobieta zawsze jak zostaje sama musi sobie radzić sama, głupio jest prosić o pomoc faceta, który odszedł, przed sąsiadami i rodziną trzeba udawać, ze świetnie sobie radzimy..., dzieciom trzeba zapewnić wszystko, co najlepsze, silna kobieta to dobry temat(bez konotacji feministycznych- po prostu lepiej sobie radzić samemu a ewentualnie potem korzystać z pomocy)...ale denerwujące jest,że Mildred wybiera na swoich partnerów ciągle facetów leni, Mildred wszystko co osiągnęła zawdzięcza sobie i z tego jest dumna,ale najgorsza jest córa,co do której w końcu nie ma złudzeń,ale dla której to robi, a ta w matce widzi tylko bankomat i trampolinę do lepszego życia

Przeczytane to za dużo powiedziane - zmęczone, nie mogłam się wczuć w tę historię.

• Do 300 stron
  • W prezencie