Sprawa Clemenceau

Tłumaczenie: anonimowy
Seria: Kolekcja Hachette: Najsłynniejsze powieści historyczne
Wydawnictwo: Hachette
L'Affaire Clemenceau

XIX-wieczna Francja. Między piękną, wrażliwą i nieszczęśliwą kurtyzaną a nieodpowiedzialnym lekkoduchem wybucha gorąca miłość. Historia tego związku jest niezwykle burzliwa, obfituje w liczne zmiany sytuacji. Nie raz kochankowie, wspólnie i każde z osobna, rozważają decyzję o rozstaniu, nie raz dochodzą do wniosku, że nie mogą bez siebie żyć. Jak poradzą sobie z trudną sytuacją...

Jak poradzą sobie z trudną sytuacją materialną?

Czy będą w stanie dostosować swój tryb życia i realizacje marzeń do możliwości?

Czy będą w stanie stawić czoła konwenansom i zakłamanej moralności?

I czy wreszcie każde z nich będzie w stanie dostosować swój charakter do partnera?

Czy ich związek ma szanse na to, by mówiono o nim: żyli długo i szczęśliwie.

Tekst powieści opracowano na podstawie anonimowego przekładu z początku XX w.

timbwolf3 | 2016-02-14
Przeczytana: 23 stycznia 2016

Iza Dobronowska, żona i życiowa miłość tytułowego bohatera powieści Aleksandra Dumasa syna 'Sprawa Clemenceau', ma bez cienia żadnych wątpliwości miejsce w poczcie femmes fatalles literatury klasycznej, a sama powieść jest wspaniałą historią miłosną bez szczęśliwego zakończenia jak i studium psychologicznym ludzkich zachowań i reakcji w obliczu okoliczności serwowanych nam przez życie. Książka jest formą pamiętnika pisanego przez osadzonego za morderstwo (dopiero na końcu czytelnik dowiaduje
się kto był ofiarą) Pierre'a Clemenceau na użytek swojego, przygotowującego się do rozprawy, obrońcy. Akcja rozgrywa się w 19. wieku, ale zjawiska opisane na kartach dzieła są ponadczasowe i zdarzenia te mogły mieć miejsce w praktycznie każdej epoce.
Prawnik, aby zrozumieć motywy jakie kierowały oskarżonym, powinien był znać pewne szczegóły z życia Clemenaceau które ukształtowały jego osobowość i wpłynęły na jego postępowanie. Pierre był nieślubnym dzieckiem, nie znał swojego ojca, całe...

Jola | 2011-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2011

Piotra Clemenceau poznajemy z serii jego listów adresowanych do adwokata. Piotr czeka na proces i prosi przyjaciela - adwokata, o zajęcie się jego sprawą. Przedstawia w listach swoje odczucia i przeżycia - począwszy od najmłodszych lat - opisuje matkę, swoje przeżycia ze szkoły związane z rolą "nieślubnego dziecka", swoje pierwsze zauroczenia, poświęcenie sztuce i ciężką pracę, która doprowadziła go do sławy. Pisze też o wielkiej namiętności i ogromnym bólu.

Mój egzemplarz zawiera tłumaczenie sprzed kilkudziesięciu lat. Język, nasycony obcymi zwrotami, przypomina o bogactwie naszej mowy, ale jednocześnie powoduje pewną "ciężkość" w czytaniu.

Oto przykład do czego może doprowadzić związek kobiety z mężczyzną gdy jedno z nich kocha trochę bardziej, a to drugie kocha trochę mniej, lub nawet wcale.

Głębokie studium niewierności małżeńskiej, losu i posagu genetycznego dzieci z nieprawego łoża, oraz dogłębna analiza artystycznej duszy, umysłu i talentu.

Trochę jak "Zbrodnia i kara"...

milla | 2013-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2013

PONIŻSZA OPINIA DOTYCZY WYDANIA PRZYGOTOWANEGO PRZEZ WYDAWNICTWO "KWE"

„Sprawa Clemenceau. Pamiętnik obwinionego” to powieść, która mi nie podeszła. Mam wrażenie, że czytałam ten utwór wieki. Wielokrotnie łapałam się na tym, że moje myśli dryfują, a ja przebiegam oczami po tekście i nie wiem o czym czytam. Na moje rozkojarzenie na pewno miała wpływ redakcja książki, ale o tym będzie na końcu.

Utwór Aleksandra Dumasa syna został wystylizowany na pamiętnik. Głównym bohaterem i narratorem jest Piotr Clemenceau. O mężczyźnie wiemy jedynie, że popełnił jakieś przestępstwo i przebywa obecnie w więzieniu, czekając na rozprawę. Clemenceau postanawia spisać dzieje swego życia. Powstały pamiętnik ma zostać powierzony panu Rollinetowi – adwokatowi i przyjacielowi Piotra, który ma bronić nieszczęsnego zbrodniarza. Czytelnik poznaje dzieje głównego bohatera, począwszy od jego wczesnej młodości, skończywszy na dniu, w którym dokonał zbrodni. Nie chcę popsuć przyjemności osobom, które...

paulina1089 | 2016-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Powieść Dumasa daje mocno do myślenia. Ukazuje co może zdziałać zawód miłosny z rozsądnym, utalentowanym człowiekiem. Powieść ukazana w formie listu/pamiętnika skazanego do adwokata, ukazuje całe spectrum myśli i emocji oskarżonego. Spokojnie można wczuć się w jego osobę. Dość ciekawie pokazana historia nieszczęśliwej miłości, która prowadzi do zguby. Na mnie książka wywarła niesamowite wrażenie. Bardziej zaciekawiła mnie historia związku kobiety i mężczyzny sama w sobie niż czysto filozoficzne przemyślenia autora, które też były na bardzo wysokim poziomie. Książka nie dla każdego. Niektórzy mogą się przy niej zanudzić, niektórym może się wydać za trudna, ale nie jedna osoba odnajdzie w niej ciekawą i niecodzienną historię oraz kunszt literacki.

smyslaw | 2016-02-28
KAROL | 2015-11-27