Jedno osiedle - różne czasy. Warszawskie-Pomet-Maltańskie

Okładka książki Jedno osiedle - różne czasy. Warszawskie-Pomet-Maltańskie Anna Harężlak-Grześ
Okładka książki Jedno osiedle - różne czasy. Warszawskie-Pomet-Maltańskie
Anna Harężlak-Grześ Wydawnictwo: Wydawnictwo Miejskie Posnania historia
historia
Wydawnictwo Miejskie Posnania
2023-01-01
2023-01-01
historia Poznań osiedle Warszawskie osiedle Maltańskie Pomet samorządność lokalność Miłostowo Zawady Główna Komandoria Śródka

40/180/2024
Wyzwanie LC kwiecień 2024 - Książka, która przenosi
Teleportowałam się do czasów przedwojennych, do początków osiedla (a nawet dawniej, ale dawniej to tylko na momencik). I stamtąd spacerkiem doturlałam się aż do dziś. To jest od kilkunastu lat mój fyrtel, więc książkę uznaję za bardzo, bardzo ciekawą. Dla nietutejszych może być zbyt drobiazgowa i hermetyczna. Ale który nietutejszy będzie czytał o historii osiedla Warszawskiego / Chrobrzyna? No właśnie.
Dowiedziałam się wielu absolutnie niepotrzebnych rzeczy, i drugie tyle potrzebnych. Na przykład, skąd się wzięły w Poznaniu (a nawet w Polsce) bakłażany i kabaczki. Na której ulicy mieszkała Ada Rusowicz z rodziną. Jakie były przerażające plany budowy estakad w tej okolicy. Który budynek (bardzo blisko mnie) ma pod sobą wentylowany schron. Że witraż w kościele przedstawia Paruzję (hmmm, dla mnie to był dotąd po prostu Chrystus z trąbiącymi archaniołami po bokach...). A także, kto, co i kiedy zbudował, wymyślił, zaprojektował, dofinansował, zorganizował, wyremontował... ufff. Podziwiam autorkę za ogrom mrówczej pracy. I polecam. Może znajdziecie w bibliotece, bo kupić się nie da.
A najlepsze jest to, że bardzo wiele informacji pochodzi od tutejszych. Tych, co to na własne oczy widzieli i własnymi ręcami budowali. O. To jest historia.
A nie te tam odsiecze wiedeńskie.

40/180/2024
Wyzwanie LC kwiecień 2024 - Książka, która przenosi