Tylko dzięki miłości

Okładka książki Tylko dzięki miłości Bogna Ziembicka
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Tylko dzięki miłości
Bogna Ziembicka Wydawnictwo: Otwarte Cykl: Droga do Różan (tom 3) literatura obyczajowa, romans
Droga do Różan (tom 3)
Otwarte
2014-05-21
2014-05-21
literatura polska

Ach, ten świat z tamtych lat!

Autorka zrobiła coś wielkiego. Z pamiętników dwojga głównych bohaterów utkała (dosłownie, bo misternie i z ogromną klasą, wyczuciem i płynnością) wspaniałą opowieść o codzienności końca lat 30' XX wieku. Mimo niewielkiej ilości dialogów, czytelnik nie nudzi się ani przez moment. Książka wydobywa z pozornie zwykłych, drobnych zdarzeń wspaniałą, realistyczną, spójną i wciągającą opowieść.

Ledwo mieści mi się w głowie, że można tak zgrabnie - dokładnie, niespiesznie - połączyć kopalnię wiedzy o szczegółach tamtych czasów, jednocześnie tworząc tak zajmującą historię. Autorka jest niezwykle utalentowana i jej książki toczące się współcześnie są dobre, jednak nie dorównują płynnością i zaciekawieniem czytelnika tej opowieści. W mojej opinii to najlepsza książka Autorki.

Z początku byłam bardzo rozczarowana że książka napisana jest w sposób inny niż wcześniejsze części. Pisana jest w formie pamiętnika co nie do końca mi odpowiadało. Z czasem przestało mi to przeszkadzać a ilość zawartych ciekawostek i faktów historycznych wciąga i oszałamia. Tematyka bardzo poruszająca, otwiera oczy i pozwala spojrzeć na wojnę z innej strony niż opisują to książki opisujące wojne zza ogrodzenia obozów koncentracyjnych. Nie spodziewałam się też poruszania tematu Afryki i tego co się działo tam w tym okresie. Bardzo ciekawa książka. Polecam!

Interesująca pozycja, szczególnie dla miłośników historii i Krakowa, a może i Afryki...

Bardzo, bardzo się rozczarowałam! Od dawna ostrzyłam sobie zęby na tę kontynuację sagi o Różanach, głównie dlatego, że zafascynowała mnie postać tajemniczej pani Zuzanny, w dodatku uwielbiam formę pamiętnika w powieści. Niestety, książka jest zwyczajnie nudna, choć niektóre refleksje głównej bohaterki dodają lekturze pazura - aczkolwiek nie jest to na tyle wyrazisty element, aby zmienić moje całościowe zdanie o skądinąd niedokończonej lekturze. Szkoda!

Bardzo dobra. Wiele wątków się wyjaśniło. Są duże przeskoki czasowe i pominięto wiele, ze względu że w dwóch pierwszych tomach zostało o tym wspomniane. Jednak ja czytałam pierwsze tomy jakiś czas temu i niektórych momentów już nie pamiętam. Wycinki z gazet i różne "wklejki" nie do odczytania na czytniku e-booków.
Mimo tego z chęcią sięgnę po następny tom.

Mimo tego z chęcią sięgnę po następny tom.

Świetna książka utrzymana w klimatach takich jakie lubię, czyli II Wojna światowa : )

Trzecia część jak dla mnie lepsza od poprzednich. Choć przyznam, że forma ma początku mnie denerwowała. Przeskoki z pamiętnika Zuzanny do pamiętnika Joachima. Potem się przyzwyczaiłam.
Podobało mi się, bo w końcu w tej książce coś zaczęło się dziać. Może po prostu czasy ciekawsze. Poprzez lata trzydzieste , wczesno wojenne i powojenne.
Nie podobało mi się natomiast, że tak po macoszemu potraktowano okres II wojny światowej. Tu się ledwo zaczęła, a tu przewracam i kapitulacja Niemiec 1945. Mam tylko nadzieję, że czwarta część będzie dotyczyła tego okresu. Podobały mi się wszelkie wklejki z gazet, informacje codzienne, historyczne a nawet reklamy ówczesne.Podobały mi się częste wzmianki o kinematografii i współczesnych aktorach.
Dla mnie książka dopiero nabiera wartości i teraz dopiero mogę stwierdzić, że chcę dalej czytać.

Nie podobało mi się natomiast, że...

"Tylko dzięki miłości" to wyjątkowa historia. Czas poprzedzający II Wojnę Światową, radości i smutki dnia codziennego, gdzieś tam zostaje wpleciony los młodej, osieroconej dziewczyny z dobrego domu. Owa dziewczyna to Zuzanna, niby naiwna i infantylna, jednak głębiej widzimy, że to wspaniała i wartościowa postać. W książce urzekła mnie właśnie ona; postać stworzona wspaniale; wielobarwna i "otwierająca" się przed czytelnikiem. Dramat wojny z perspektywy kogoś młodego, żyjącego w dostatku. Bardzo wartościowe, bowiem ukazuje kompletnie inny punkt widzenia. Pisane w formie pamiętnika pozwala zatracić się w tamtych czasach. Ciekawe opisy życia społecznego i politycznego. To nie jest typowy wyciskacz łez, a raczej dojrzała i mądra historia. Warta do przeczytania, zamiast nudnych lektur.

Ciąg dalszy serii o Różanach. Tym razem pamiętnik Zuzanny.
Cała książka to historia jej życia, miłości do bliskich, wspomnienia z podróży. Smutne obrazy wojny.
Piękne tło do poprzednich dwóch części.

Ciąg dalszy serii o Różanach. Tym razem pamiętnik Zuzanny.
Piękne tło do poprzednich dwóch części.

Książka fajna i ciekawa. Jedyne co mi przeszkadzało w tej książce to te wycinki z gazet.

• Przeczytane 2014

Video