Utopia nad Wisłą. Historia Peerelu

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
historyczna

Wszystkim pamiętającym czasy Polski Ludowej aż trudno uwierzyć w to, że dorosłe stało się już pokolenie Polaków, które okres ten zna z podręczników historii i opowiadań rodziców. Czasy Peerelu budzą wiele sporów i kontrowersji, wiele emocji i skrajnych reakcji. Autorzy prezentowanej książki starali się rzetelnie przedstawić różne oblicza Polski Ludowej zarówno jej sukcesy, których niewątpliwe było wiele, jak też liczne porażki.

introvertixxdempteur | 2014-12-27
Przeczytana: 16 stycznia 2015

Książka spełniająca dla mnie formę podręcznika, który pomógł mi w nauce na konkurs wiedzy o "Solidarności" i PRL-u. Dobrze oddaje oblicza Polski Ludowej, patrząc (moim zdaniem) lekko krytycznie.
Dobrze się ją czyta, gorąco polecam każdemu interesantowi historii Polski powojennej. Dużo się dowiedziałam, wiele mi ta książka uświadomiła.
Momentami może wydawać się jednak nudnawa, ze względu na jej obszerność, długie rozdziały i czasem nieciekawe tematy.

Axsiu | 2015-05-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia
Przeczytana: 08 maja 2015

Bardzo dobra książka przedstawiająca historię PRL w dość przystępny ale jednocześnie obszerny sposób; autorzy ukazują bowiem nie tylko względy czysto polityczne, lecz również społeczne i gospodarcze co pozwala zrozumieć tamte czasy od wielu stron osobie, która nie może ich pamiętać.
Jednak zawiodłem się trochę na zakończeniu - uważam, że wpływ PRL na III RP powinien zostać szerzej omówiony bo dotyczy w końcu czasów współczesnych, dotyczących nas wszystkich.
Niemniej jednak mogę tę książkę polecić z czystym sumieniem każdemu, kto chcę poznać historię tamtych ciężkich czasów.

Filip91 | 2013-07-03
Przeczytana: lipiec 2012

Ciekawe i dość obszerne kompendium wiedzy na temat czasów PRL. Książka nie tylko zawiera wiele informacji i ilustracji, ale również mnóstwo cytatów z ówczesnej prasy czy propagandy. Do tego duża ilość ciekawostek opowiadających o mało znanych epizodach z czasów Polski Ludowej. Jest ona również przejrzyście podzielona na okresy, co znacznie ułatwia zrozumienie poszczególnych wydarzeń.

Konkwistador_druku | 2014-11-26

Udany przepis na książkę historyczną: podręcznikowy zestaw faktów, ale opisany przejmująco i obrazowo, dużo danych: dat i nazwisk, ale spojone sprawnym językiem. Książka pięknie wydana, oprócz zdjęć, zwracają uwagę marginesy pełen anegdot, dowcipów i wierszyków z epoki, a także fragmentów przemówień. Czyta się dobrze i dobrze się ją pamięta - dla znawców i dla laików. Udany wolumin.

Beruska | 2013-06-30

Historia PRLu przekazana w dość ciekawy sposób. Świetny podręcznik do nauki podczas egzaminu. Polecam serdecznie.

Noane | 2013-06-10
Na półkach: Przeczytane, Studia
Przeczytana: 10 czerwca 2013

Dobre kompendium wiedzy. Trochę brakuje kalendarium i czegoś na kształt indeksu organizacji.

MASH | 2016-11-01
Iza | 2016-08-31