Komunizm w Polsce. Zdrada Zbrodnia Zakłamanie Zniewolenie.

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Historia XX wieku". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Kluszczyński
7 (17 ocen i 4 opinie) Zobacz oceny
83-7447-029-1
historia Polski, XX wiek, komunizm
historia
Stonee

Prezentowana książka jest opisem zdrady, sięgającej swymi korzeniami początków XX wieku. Pierwsza próba podboju Polski przez komunizm w 1920 roku zakończyła się klęską. Ćwierć wieku później, opuszczona przez sojuszników, Rzeczpospolita utraciła niepodległość i stała się częścią sowieckiego imperium. Kilka pokoleń Polaków miało odtąd zaznać rządów sprawowanych w imię nieludzkiej ideologii. Nie zabrakło ludzi gotowych służyć obcemu mocarstwu i w jego imieniu pacyfikować wolnościowe aspiracje narodu. Tworzyli oni nie tylko aparat bezpieczeństwa i przemocy, ale budowali komunizm w literaturze, nauce, sztuce, zatruwając społeczną świadomość przez prawie pół wieku. To oni likwidowali lub spychali na margines niepodległościowe elity, zajmując ich miejsce. O nich jest ta książka i o systemie, którzy stworzyli. To napisane z pasją opracowanie jest nie tylko rzetelną relacją historyków-publicystów na temat komunizmu w Polsce. Zaprezentowano w nim również doskonały wybór tekstów źródłowych: fragmentów przemówień, artykułów prasowych, rozkazów, odezw, manifestów, fotografii z epoki. Stanowi to bezcenne uzupełnienie tekstów wszystkich autorów.

źródło opisu: www.odk.pl

Grzech nasz codzienny
Dominik Dán

7,38 (8 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Merythia | 2015-10-13
Przeczytana: 12 października 2015

Książka opisuje historię ruchu i systemu komunistycznego w Polsce na przestrzeni całego XX w., dodatkowo autorzy umieścili kilka słów wprowadzenia czyli m. in. koncepcję Marksa, opis jej wprowadzania w życie w czasie rewolucji październikowej, dzieje partii komunistycznej w Rosji i jej najwyższych decydentów jak chociażby Lenina czy Stalina. Ostatni rozdział zahacza też o III RP, w paru słowach wspomniano kilka najważniejszych afer, przedstawiony został ogólny mechanizm działania obecnego systemu, w gruncie rzeczy niewiele różniącego się od tego co rzekomo zostało obalone, co najbardziej widać na przykładzie elit w dużej części wywodzących się z nomenklatury partyjnej lub ludzi, którzy poszli z władzą na układ. Tak szeroki zakres tematyczny i czasowy powoduje, że książka nie jest zbyt szczegółowa - wszystkiego po trochu, o niczym konkretnie. Jednak na początek przygody z komunizmem jak najbardziej wystarczy. Dodatkowym plusem jest bardzo duża liczba zdjęć, fragmentów przemówień,...

Michał | 2015-07-07
Przeczytana: 06 lipca 2015

Z książki nie wyczytałem wielu nowych informacji. Opis lat 80-90 pozwala jednak uzupełnić wiedzę wyniesioną ze szkoły.

Edit: 10.11.2015 - Po czasie stwierdzam, że niewiele zapamiętałem z tej lektury.

| 2013-08-28

dla początkujących, dla tych co już trochę "siedzą" w temacie za mało

Eliza Matyldzik | 2012-10-22
Na półkach: Teraz czytam