Witajcie w księgarni Hyunam-Dong

Okładka książki Witajcie w księgarni Hyunam-Dong Hwang Bo-reum
Okładka książki Witajcie w księgarni Hyunam-Dong
Hwang Bo-reum Wydawnictwo: Albatros literatura piękna
어서 오세요, 휴남동 서점입니다 (ang. Welcome to the Hyunam-Dong Bookshop)
Albatros
2024-05-15
2024-01-24
2023-01-01
Dominika Chybowska-Jang
książki księgarnia literatura koreańska proza współczesna

Do koreańskich tytułów musiałam się nieco przekonywać, choć dużo ciepłych słów pod adresem ogólnie azjatyckiej literatury słyszałam. Nie ukrywam, że bałam się - głównie faktu, że oto oberwę kolejną "przytulną książką o piciu kawki", od której odbiłam się już po przeczytaniu blurba. Kompletnie nie mój klimat. Jednak "Witajcie w księgarni Hyunam-dong" było po pierwsze, książką koreańskiej autorki, po drugie, opis brzmiał o tyle intrygująco, że mnie skusiło. No i nie ukrywam - jestem fanką "mojej ulubionej księżniczki Disneya" czyli Wioli z kanału "Pierogi z kimchi" , że no sama myśl, że może będą opisane jakieś smakowite ciekawostki z "kraju Samsunga", że nie dało się mi przejść obojętnie... Cóż. Może dlatego w koszyku mam kolejnych kilka książek z tego fascynującego kraju i już proszę znajomą, która się tam wybiera, o jakąś książkę prosto z Seulu? :D Zapraszam!

U Jeong-ju jedna myśl przysłoniła wszystkie inne: "Muszę otworzyć księgarnię!" Jak pomyślała, tak też zrobiła. Na osiedlu wśród licznych domów powstał lokal, który oferował książki, pyszną kawę, wydarzenia związane z książkami, miejsce spotkań nie tylko dla okolicznych mieszkańców.

Jeong-ju żyła jak wiele innych kobiet: pracowała w korporacji, chodziła ubrana w garsonkę, nosiła szpilki, zawsze była zadbana i szykowna. Żyła co prawda w pędzie, ale doskonale odnajdywała się w pracy i życiu prywatnym. Jednak funkcjonowanie na pełnych obrotach powoli wyczerpywało ją fizycznie i psychicznie. I dlatego pewnego dnia kobieta zrezygnowała z pełnoetatowej pracy i postanowiła zrealizować swoje wielkie marzenie. Przeniosła się na obrzeża Seulu i tam znalazła miejsce, w którym otwarła księgarnię.

Początkowo nie potrafiła cieszyć się z dokonanej zmiany. Siedziała smutna, zapłakana, blada, jakby żałowała podjętych kroków. Martwiła się też przyszłością biznesu, o którego prowadzeniu niewiele wiedziała. Mała liczba klientów też nie napawała optymizmem. Tylko nieliczni zapuszczali się do księgarni, gdzie obsługiwała ich kobieta z czerwonymi, zapuchniętymi oczami. Jedną ze stałych klientek była mama Min-cheola, która uświadomiła Jeong-ju, że jej wygląd odstrasza klientów. Właścicielka postanowiła więc przestać się zamartwiać i zabrać za promocję biznesu w social mediach. Zatrudnienie baristy okazało się strzałem w dziesiątkę, podobnie jak spotkania z autorami organizowane na miejscu. Księgarnia zaczęła przyciągać ludzi z całego miasta, a Jeong-ju z nadzieją patrzyła w przyszłość.

"Witajcie w księgarni Hyunam-dong" to niespieszna książka, bez zwrotów akcji czy porywającej fabuły. Czuć tu dalekowschodnie podejście do życia, lekki chłód i dystans. To obyczajowa opowieść o odnajdywaniu swojego miejsca na ziemi, szukaniu sensu życia, o szacunku i realizacji swoich marzeń. Sporo tu prawd życiowych, przemyśleń i nieco filozofowania głównej bohaterki. A wszystko to ma miejsce w przytulnej księgarni, w otoczeniu książek.

Takie miłe poczytadło.

Takie miłe poczytadło.

Yeong-ju pewnego dnia wbrew wszelkim obawom postanawia otworzyć księgarnię. Nareszcie ma okazję spełnić dziecięce marzenie. Z początku jednak Hyunam-dong nie cieszy się popularnością. Smutek na twarzy właścicielki zdaje się odstraszać potencjalnych klientów i nie pozwala rozwinąć kobiecie skrzydeł. Wszystko jednak zmienia się, gdy Yeong-ju za sprawą życzliwych klientów z sąsiedztwa stopniowo przeobraża miejsce w azyl dla zbłąkanych dusz. Można tu napić się pysznej kawy, znaleźć książkę, która pozwoli zajrzeć w głąb siebie oraz spotkać inne zagubione osoby. Hyunam-dong zmieni się, a wraz z nim Yeong-ju i ludzie wokół – wszystko za sprawą magii książek📚

„Witajcie w księgarni Hyunam-dong” to powieść niezwykła. Ostatnimi czasy ogromną popularnością cieszy się literatura azjatycka, której motywem przewodnim stało się niesienie otuchy, ukojenie czytelnika. Do nurtu tzw. #comfortbooks z pewnością można zaliczyć powieść koreańskiej pisarki Hwang Bo-reum. To książka napisana ku pokrzepieniu serc, ukazująca „uzdrawiającą moc książek”, która otuli czytelnika i pozwoli rozkoszować się ulubioną lekturą przy kubku smacznej kawy. Fabuła jest raczej niespieszna i można by rzec, iż nie dzieje się tu nic ciekawego. A jednak w trakcie lektury odczuwałam czystą przyjemność i cieszyłam się każdą złotą myślą, za pomocą której autorka poprzez usta bohaterów skłania nas do krótkiej refleksji i przemyśleń.

Jeśli kochacie takie niespieszne i ciepłe historie, będzie to lektura idealna. Ja na pewno sięgnę po więcej książek z tego nurtu😊

jest to tytuł, który dotyka wielu naszych codziennych problemów, z którymi możemy się utożsamić, takich jak m.in. wypalenie zawodowe,depresja rozwód czy letarg. Jest to literatura koreańska, więc nie jest dla każdego i może to też nie jest najlepszy tytuł azjatycki jaki czytałam, ale jest dobra jeśli potrzebujecie ukojenia i spowolnienia. Znajdziecie w niej także niewielki, choć uroczy wątek romantyczny.

Powolna i ciepła historia o tym, że każdy powinien żyć w zgodzie ze sobą, choć nieco za bardzo moralizatorska, ale miła.

Książka przeczytana w ramach kwietniowego wyzwania LC.
W tej księgarni każdy znajdzie coś dla siebie: ciekawe książki, dobrą kawę, interesujące spotkania autorskie bądź czytelnicze i inspirujące rozmowy o sensie życia, jego celu, blaskach i cieniach pracy w korporacji oraz bycia bez pracy. Książka otula ciepłem, skłania do refleksji. Miło spędziłam z nią czas choć nie ma tu specjalnych zwrotów akcji.

Książka przeczytana w ramach kwietniowego wyzwania LC.

Pogodna i zgrabna historia z drugim dnem.
Marcinowi Matczakowi tak książka na pewno by się nie spodobała ( jeśli w ogóle czyta tego typu literaturę ).Dlaczego? Bo rozważa czy lepiej mieć czy lepiej być. Z tym pierwszym wiąże się praca ponad siły, w licznych nadgodzinach, w ciągłym stresie, prowadząca do tego, że zbiegiem lat stajemy się zgorzkniali i bez chęci do życia. Druga strona tego medalu to zachowanie balansu między pracą a odpoczynkiem, po to aby odkrywać swoje pasje, czy po prostu leniuchować na tapczanie np. z książką w ręku. Bohaterowie zastanawiają się, czy lepiej robić coś co lubimy i jesteśmy tym zainteresowani ale bez spektakularnych finansowych sukcesów i wbrew utartym schematom, czy machnąć ręką na to co daje satysfakcję i i robić pieniądze. Ale nawet jak robimy coś z pasją, co przynosi nam zadowolenie, to nie możemy zapomnieć o leniwej stronie życia, które mamy tylko jedno.

Pogodna i zgrabna historia z drugim dnem.

Książka o odpuszczaniu i znajdowaniu samego siebie. Opowieść generalnie przyjemna, ale trzeba przebić się przez styl autorki i różnice kulturowe. Cała fabuła skupia się na ludziach związanych z księgarnią: właścicielce, pracowniku i klientach. Akcji jest niewiele, a większość książki to przemyślenia właścicielki i kilku innych co ważniejszych bohaterów.

Zgodnie ze stereotypami widać dużo trzymania dystansu i obliczania jakie zachowanie będzie odpowiednio zdystansowane, grzeczne i nienarzucające się. Tylko że większość postaci akapit lub dwa później bardzo mocno otwiera się przed rozmówcą co sprawia strasznie dziwne wrażenie.

Kolejną rzecz, czyli momentami naprawdę dziwnie brzmiące dialogi i mogę zrzucić na różnice kulturowe.

Znaczna część bohaterów to postaci dorosłe i z jakąś przeszłością. Mimo to wiele razy miałem wrażenie że myśli i wypowiedzi w wielu miejscach pasują bardziej do postaci nastoletnich.

Mimo powyższego lektura jest dość przyjemna i całkiem sprawnie się czyta.

Zgodnie ze...

Jeżeli szukacie spokojnej, powoli toczącej się do przodu fabuły, bez zwrotów akcji, książki o uczeniu się akceptacji samego siebie, to może być to tytuł dla Was.

Ja niestety nie tego szukałam. Na początek kilka cytatów:

‘Za nic nie należy romantyzować prowadzenia księgarni’ - jednak autorka czyni to niezmiennie przez 400 stron.

‘Zdarzało się, że zbierała się w sobie i zaczynała tworzyć zdania, ale w trakcie zdawała sobie sprawę, że nie ma bladego pojęcia, co tak naprawdę próbuje powiedzieć’ - to jedno zdanie dokładnie podsumowuje moje uczucia względem tej książki. Zresztą w posłowiu autorka potwierdza, że nie miała żadnego pomysłu na fabułę (co było odczuwalne) i po prostu pisała co jej przyszło do głowy.

‘Nijakie przemyślenia chowają się za piękną fasadą’ - najtrafniejsza autorecenzja.

Całość przypominała mi bardzo fabułę koreańskiej dramy, gdzie przez 16 rozwleczonych półtoragodzinnych odcinków (które można by skrócić o połowę),żywcem nic się nie dzieje i jest masa przydługich ujęć, gdzie bohaterowie posyłają sobie melancholijne spojrzenia.

Rozumiem za to bardzo dobrze, dlaczego ta książka mogła spodobać się zabieganym Koreańczykom. Przedstawia bohaterów, którzy przegrali walkę z bezwzględną rzeczywistością koreańskiego rynku pracy i edukacji. Pokazuje jednak, że nawet w takiej sytuacji też można wieść szczęśliwe życie. Wydaje mi się, że taka perspektywa może nieść wiele ukojenia przepracowanym Koreańczykom.

Jeżeli jednak ktoś ma zdrowe podejście do pracy i wyścigu szczurów, stawia na work-life balance, to taka książka może mu się wydać pełna banałów i trywialnych obserwacji.

Ciekawe czy wydawcy biorą pod uwagę takie różnice przy wybieraniu zagranicznych tytułów, czy kierują się tylko popularnością i trendami. Niestety wydaje mi się, że to drugie jest bliższe prawdzie. Przecież teraz każdy musi wydać azjatycką powieść typu ‘healing’.

Ja niestety nie tego szukałam. Na początek kilka cytatów:

‘Zdarzało się, że zbierała się w sobie i...

• Przeczytane 2024
  • Literatura piękna