Kwiatowy dwór

Okładka książki Kwiatowy dwór Krystyna Mirek
Okładka książki Kwiatowy dwór
Krystyna Mirek Wydawnictwo: Zwierciadło Cykl: Saga dworska (tom 3) literatura obyczajowa, romans
Saga dworska (tom 3)
Zwierciadło
2024-03-27
2024-03-27

Krystyna Mirek, autorka pięknych powieści obyczajowych, otwiera przed nami drzwi do przeszłości i zaprasza naszą wyobraźnię do współpracy. Piękne stroje, malownicze dwory i strach przed przyszłością będą nam towarzyszyły w jej najnowszej książce.

"Kwiatowy wzór" to trzeci tom Sagi Dworskiej, który kontynuuje losy poznanych wcześniej bohaterów. Zachęcam zatem do czytania wraz z chronologią i dogłębnego poznania losów Dominika, który przeszedł naprawdę długą drogę, by znaleźć się właśnie w tym miejscu. Autorka snuje swoją opowieść z wprawą bajarza i nie szczędzi czytelnikowi konkretnych opisów, aby ten w pełni potrafił odnaleźć się w rozgrywanych wydarzeniach i mógł zrozumieć motywy jakimi kierowali się bohaterowie. Przenosimy się bowiem na dziewiętnastowieczny dwór i tam czytamy o zwykłych ludzkich pragnieniach, które nie zawsze mogą się ziścić. Trzymamy jednak kciuki za powodzenie misji, bo przecież każdy z nas zasługuje na szczęście.

Dominik, główny bohater powieści, przeszedł w życiu niemało. Uciekając z rodzinnej posiadłości zostawił wszystko co kochał i stracił rodzinę, na której mu zależało. Dziś jednak wydaje się szczęśliwy, ponieważ udało mu się ułożyć życie na nowo. Jednak przeszłość zapukała do jego drzwi w najmniej spodziewanym momencie. Uzurpator, który podstępem przejął jego rodową posiadłość dziś wydaje się zbyt pewny siebie i ponownie wprowadza na pierwszy plan intrygę, która ma zaszkodzić jego wrogowi. Nie spodziewa się, że Dominik ma wystarczająco dużo siły, by zacząć walczyć o swoje.

Jestem ogromną fanką powieści obyczajowych, które odwołują się do motywu sagi rodzinnej, więc seria Krystyny Mirek w pełni mnie oczarowała. Została nie tylko dobrze napisana, ale i przemyślana, ponieważ skoncentrowana była wokół losów jednej rodziny a jednak w umiejętny sposób rozlewała się na większą część tła. Dzięki temu nie skupialiśmy się na kameralnym gronie i minimalistycznym przekazie a czuliśmy się otoczeni przepychem i bogactwem wielkich dworów w konfrontacji z prostym życiem, do którego uciekł bohater. Autorka bawiła się kontrastem, żonglowała emocjami i doprawiła swoje postacie charyzmatycznymi cechami, więc strony jej powieści praktycznie przerzucały się same zachwycając mnie na każdym kroku otrzymanymi wydarzeniami.

"Kwiatowy wzór" to lektura, która w piękny sposób pokazuje, że zmienia się otoczenie i zmieniają się czasy, ale ludzkie pragnienia pozostają takie same. Wraz z bohaterami doświadczamy miłości, wzlotów i upadków a także walki o swoje miejsce w świecie, ponieważ każdy zasługuje na to samo. Uczucia rodzą się na naszych oczach a popełnione błędy pozwalają wyciągnąć konkretne wnioski. Jeśli zatem szukacie sagi rodzinnej, która pozwoli Wam przenieść się w czasie, wyobrazić piękne stroje i zwiedzać szlacheckie dworki - lepiej nie mogliście trafić.

🌼 "Kwiatowy dwór" autorstwa Krystyny Mirek to trzeci tom "Sagi dworskiej" i kontynuacja losów bohaterów poznanych w poprzednich częściach.

🌼 Wygląda na to, że życie Dominika zaczyna się układać. Mężczyzna wybudował dom i razem z Julianną spodziewają się narodzin pierwszego dziecka. Jednak przeszłość zaczyna się o niego upominać, i Dominik będzie zmuszony skonfrontować się z wrogiem, oraz spróbować odzyskać to, co podstępem zostało mu odebrane.

Czy Dominik znajdzie w sobie siłę, aby zawalczyć o rodzinny majątek?

🌼 Akcja powieści rozgrywa się w XIX wiecznej Polsce i muszę przyznać, że autorka świetnie przedstawiła realia życia ludzi w tamtych czasach. Obserwujemy trudne i pełne trosk życie służby we dworze, gdzie ludzie pracują za strawę i dach nad głową,
oraz życie właścicieli dworów, którzy nierzadko żyją na kredyt i nie potrafią dobrze zarządzać włościami.
Przykładem tu jest ojciec Julianny, który żył ponad stan, a pieniądze wydawał lekką ręką.
Nie zyskał on mojej sympatii i pomimo tego, iż kochał swoją córkę, to niektóre jego decyzje wzbudzały mój gniew.
Jeśli chodzi o głównych bohaterów to bardzo ich polubiłam, szczególnie Juliannę i Dominika oraz prababcię Julianny.
Całym sercem byłam z Dominikiem i z podziwem obserwowałam jego determinację i pracowitość oraz to jakim stał się wspaniałym mężczyzną.
Pomimo bolesnych wydarzeń z przeszłości oraz przeciwności losu nie poddał się i ciężką pracą zyskał szacunek i posłuch wśród ludzi.

Bardzo lubię sagi dworskie, a ta seria jest naprawdę świetna i z przyjemnością spędziłam przy niej czas, także gorąco Was zachęcam do jej przeczytania.

Historia była raczej spójna z pozostałymi częściami, choć były momenty, detale, które jakoś nie do końca mi pasowały. Miałam wrażenie, że w tej części nagle wszyscy mają bardzo progresywne poglądy. Pomimo, że tok wydarzeń był dosyć przewidywalny, wciągnęłam się. Bardzo podobała mi się ta część, ale niestety okazała się gorsza, mniej porywająca niż poprzednie dwie. Mam poczucie, że powinnam ją jeszcze raz przeczytać, bo ewidentnie coś przeoczyłam skoro nie oszalałam na jej punkcie.

Saga dworska autorstwa Krystyny Mirek doczekała się kontynuacji .
Kwiatowy dwòr jest trzecią częścią cyklu o losach Dominika Podhorskiego, który w tragicznych okolicznościach stracił dom i rodzinę.
Obecnie w życiu mężczyzny zapanował spokój i wraz z żoną Julianną oczekuje on narodzin pierwszego dziecka..
Lecz jak to zwykle bywa przeszłość przypomina o sobie w najmniej spodziewanej chwili i chłopak jest zmuszony do konfrontacji z bolesnymi zdarzeniami.
Wszystko za sprawą knowań i intryg Brackiego, który twardą ręką rządzi w przejętym podstępem majątku i nie cofnie się przed niczym by go zatrzymać. ..
Czy nasz bohater znajdzie w sobie dość odwagi by zawalczyć o siebie i utracone dobra gromadzone przez pokolenia Podhorskich?

Po książki Pani Krystyny sięgam od kilku lat w ciemno, ponieważ bardzo lubię jej pióro. Każda książka, każda seria jest zupełnie inna , lecz pełna emocji o bardzo różnych odcieniach.
Saga dworska , choć jej akcja osadzona jest w XIX-wiecznej Polsce porusza tematy na wskroś aktualne, skłania do refleksji i wzruszeń, a co najważniejsze wciąga od pierwszej do ostatniej strony ❤️
Polecam ❤️

Saga dworska autorstwa Krystyny Mirek doczekała się kontynuacji .
Lecz jak to zwykle bywa przeszłość przypomina o sobie w...

Trzecia część trylogii "Saga dworska". Miła książka ukazująca dawne życie na polskiej wsi. Ilość bohaterów w sam raz do zapamiętania, losy ich nietrudne do śledzenia. Jest w książce i radość i smutek, zdarzenia przyjemnie i tragiczne. Autorka kiedy chce doświadcza bohaterów ale kiedy potrzeba prostuje ścieżki życia. jednak jest to miłe nie infantylne. Polecam do relaksacyjnego czytania.

Trzecia część sagi dworskiej, w której w nieco uporządkowane już życie Dominika Podhorskiego i jego żony Marianny wkradają się dawne sprawy. Dominik decyduje się ruszyć w swoje rodzinne strony najpierw w sprawie swojego przyjaciela Józefa, a następnie za namową żony także, aby stawić wreszcie czoła Brackiemu. Osobiście brakuje mi w tej części spięcia całej historii, epilogu, zamknięcia wątku, mam pewien niedosyt po przeczytaniu. Jest to też część, w której zabrakło mi pewnego napięcia, emocji, oczekiwania, przyslowiowych "wypieków na twarzy". Być może nie jest to koniec historii o Podhorowie...

Dominik Podhorski stracił wszystko - dom, rodziców, brata, dom. Nowe życie rozpoczął w jednej koszuli, udając parobka, stałe obawiając się, że ktoś go rozpozna. Mijają lata... Dominik po latach układa sobie życie. W nowo wybudowanym domu wraz z żoną oczekują narodzin dziecka. Jednak w tym momencie nadchodzą wieści z Podhorowa skłaniające naszego bohatera do stawienia czoła przeszłości.
W majątku Podhorskich rządzi twardą ręką Bracki. Dwór przejął podstępem i nie zamierza oddać go prawowitemu właścicielowi. Jest gotów poświęcić naprawdę wiele i nie boi się cofnąć przed niczym...

Krystyna Mirek to autorka, która tworzy historie pełne ciepła, ukojenia, nadziei, ale też nie boi się przy tym poruszać tych trudniejszych wątków, takich jak rozczarowanie, ból, ciężkie decyjze oraz życiowo-madrych. Bo chociaż historia opowiedziana nam w "Kwiatowym dworze" rozgrywa się w XIX wieku to tematy w niej poruszone nie straciły na ważności i są nadal aktualne. Chodzi mi tu głównie o dążenie i marzenia bohaterów o szczęściu, spokoju, miłości...a żeby tego doznać trzeba rozprawić się z przeszłością, tak jak zrobił to Dominik. Krystyna Mirek stworzyła poruszającą opowieść o przyjaźni, miłości, marzeniach, a wykreowane przez siebie postaci obdarzyła szeregiem cech nam bliskich, ze swoistą różnorodnością charakterów, wskazujących jednoznacznie po której stronie stoją - dobrej czy złej. Wciągająca fabuła, przyjemna w odbiorze, obrazowa i barwna narracja, mnóstwo emocji - to wszystko czyni czytanie prawdziwą przyjemnością, a spacer po dziewiętnastowiecznym szlacheckim dworku jest dodatkowym atutem. Do tego okładka - kojąca, łagodząca, budząca ciepełko, czarująca. Historia Dominika oddaje nam czasy, w jakich żyli bohaterowie. Ich zwyczaje, stroje, poglądy... dzięki czemu też możemy poniekąd wejść w ich życie, pobudzając wyobraźnię. To była naprawdę świetnie spędzony czas z książką. Mogę polecić z czystym sumieniem 💐

"Inne czasy, stroje, obyczaje i wyzwania. Jednak marzenia o prawdziwej miłości, domu i rodzinie wciąż takie same."

Kwiatowy dwór" to trzeci tom Sagi dworskiej Krystyny Mirek.

Dominik Podhorski stracił naprawdę wiele. Cały majątek i dwór. Przede wszystkim rodzinę, matkę, ojca i brata, udało mu się uciec. Ciężko pracował podając się za parobka. Cały czas obawiał się, że ktoś go rozpozna.

Przeszłość jednak powraca do mężczyzny w momencie gdy ułożył sobie życie i jest szczęśliwy.

W tej części poznajemy historie Dominika, Julianny, jednak nie tylko są też inni bohaterowie z ciekawą historią, która porusza.

Książkę czyta się przyjemnie. Polecam ten tytuł.

Kwiatowy dwór" to trzeci tom Sagi dworskiej Krystyny Mirek.

Wybudował dom w, którym zamieszkał razem z ukochaną żoną. Czekają na narodziny dziecka....

Po burzliwych przejściach, utracie domu i rodziny, Dominik Podhorski wreszcie układa sobie życie przy boku żony Julianny, oczekując pierwszego dziecka. Jednak przeszłość nie daje mu spokoju. Wciąż myśli o rodzinnym majątku, który podstępem przejął Bracki. Gdy z Podhorowa docierają niezwykle wieści, Dominik staje przed dylematem - zawalczyć o dawną pozycję czy cieszyć się tym, co ma teraz. Co wybierze mężczyzna? Przekonajcie się sami...
Kolejna książka zabrała mnie w podróż do czasów i miejsc, których już nie ma. Tym razem była to dziewiętnastowieczna polska wieś, gdzie mogłam obserwować burzliwe losy Dominika - szlachcica, który na skutek podstępu i zbrodni stracił dosłownie wszystko - rodzinę, majątek, tytuł. Zaznał biedy, cały czas żyjąc w strachu, że ktoś go rozpozna. W tej części, mimo że osiągnął stabilizację, ma kochającą żonę, wciąż martwi się o przyszłość. I wraca do przeszłości. Trudno mu pogodzić się z losem, czuje, że na w Podhorowie coś jeszcze do zrobienia...
Autorka w lekki i przyjemny sposób pokazuje nam ówczesne życie- na dworze, ale także wśród służby. Śledzimy niełatwe życie mieszkańców wsi. I choć zmagają się z innymi niż my problemami, to w kwestii uczuć i pragnień są tacy sami jak my dziś - chcą Szczęścia, miłości, stabilizacji...
Czas spędzony z książką uważam za bardzo przyjemny. I myślę, że możemy spodziewać się kolejnej części - wszak bohaterowie nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa

Życie Julianny i Dominika w ich nowym domu, toczy się spokojnym torem. Nawet do głowy im nie przyjdzie, jak wielkie zmiany, już za chwilę zburzą ich spokój. A to wszystko za sprawą Józka i... Brackiego. Ten drugi szykuje nielada niespodziankę dla całej społeczności Podhorowa. Jednak nieprzewidywalny los i tym razem da o sobie znać.. Trzeci tom sagi dworskiej "Kwiatowy dwór", po raz kolejny zaprasza nas do świata Julianny i Dominika. W tej części na scenę wkraczają nowe postacie, a jedną niestety przyszło nam pożegnać. Tak jak poprzednie tomy, tak i ten wciągnął mnie bez reszty. Uwielbiam styl pisania autorki. Świat przez nią wykreowany przenosi mnie do innej rzeczywistości. Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdzki. Cudowna, lekka fabuła, choć niepozbawiona emocji i ciekawi bohaterowie, z którymi niesposób się nie zaprzyjaźnić. I choć żal było się rozstawać, to ufam, że to jeszcze nie koniec... Polecam z całego serca tę cudowną historię !!!

• Egzemplarz recenzencki
  • Romans historyczny
  • Serie książek
  • RECENZJE PRZEDPREMIEROWE, egz. od wydawcy
  • Kolejka

Dodaj cytat z książki Kwiatowy dwór