Słowalkiria

Okładka książki Słowalkiria Anna Szumacher
Okładka książki Słowalkiria
Anna Szumacher Wydawnictwo: Wydawnictwo Mięta Cykl: Słowotwórczyni (tom 3) fantasy, science fiction
Słowotwórczyni (tom 3)
Wydawnictwo Mięta
2024-02-28
2024-02-28

Ogromnie dziękuję wydawnictwu oraz autorce za zaufanie i możliwość objęcia patronatem tej niesamowitej powieści!

Wciągnięta w swoją powieść Cyjan dostrzega niedociągnięcia swojego dzieła, ale teraz jest za późno by to poprawić. Używając swej mocy stwórczej i poprzez wypowiadanie cytatów znanych dzieł czy z popkultury jakoś udaje jej się tam przeżyć. Nie zna dokładnie świata, który stworzyła, bo luki wypełniły się poniekąd same. Jak potoczy się ciąg dalszy tej historii dowiecie się jeśli sięgniecie po powieść. Powiadam Wam, że cała trylogia jest warta sięgnięcia i zarwania dla niej nie jednej nocy.

Historia podzielona jest między kilku bohaterów i część wydarzeń dzieje się jednocześnie, co pozwala poznać nam cała historię z każdej strony. Bohaterowie, których poznamy są nie tylko świetnie wykreowani, ale niejednokrotnie nas zaskoczą. Autorka historię i każdy wątek prowadzi bardzo ciekawie i nie pozwala się nam oderwać od lektury nim nie dowiemy się jak to wszystko się skończy.

Ogromnie cenię sobie humor w tej powieści, który sprawia, że książka jest idealna na każdy czas, a zawłaszcza gdy marzy nam się epicka przygoda, ale niekoniecznie skomplikowana i zbyt zagmatwana. Motywy jakie tu napotkamy są świetnie poprowadzone, a główny z nich to motyw drogi. Dla mnie osobiście jest to trylogia idealna.

Muszę przyznać, że autorce udało się mnie zaskoczyć, zwłaszcza jeśli chodzi o rozwój relacji między bohaterami. Doświadczenia jakie im zaserwowano sprawiły, że zaczęli przechodzić przemianę co skutkuje bardzo fajnym rozwinięciem akcji. A skoro o akcji mowa to moim zdaniem jej tempo jest idealne!

Dodatkowo muszę pochwalić pomysł na "magiczną moc" Cyjan, który jest niesamowicie oryginalny, jak i cała fabuła i bohaterowie powieści!

Ogromnie polecam Wam tą trylogię!

Cyan znalazła legendarny Głos. To nie ona miała zostać królem, czy też królową. Chciała tylko poukładać sprawy w królestwie i wrócić do swojego świata.

Wszyscy, którzy rozpierzchli się wcześniej w poszukiwaniu artefaktu wracają do miasta na koronację.

Cyan podróżuje w towarzystwie "swojego" zabójcy, Hidry, który tymczasowo został jej "książkowym mężem".

Książę koronny Laal stara się trzymać z daleka od całego zamieszkania. Nie w głowie mu pełnienie obowiązków. Woli trzymać ze smokami.

Cyan z jednej strony coraz lepiej sobie radzi z wiedźmowaniem, zyskuje nawet nowiutką miotłę do latania, z drugiej często dość późno wpada na coś oczywistego. To, co zrobiła w finale, mogła zrobić dużo wcześniej, wystarczyło chwilę pomyśleć.

Ciągle jest drażliwa i lubi narzekać. Za to Hidra robi się coraz bardziej interesujący. Może doczeka się własnego fanfika. Kto podejmie wyzwanie?

Na początku cyklu "Słowotwórczyni" wpadamy w istny chaos. Nikt nie wie o co chodzi i kto jest kim a Cyan jako autorka ma tę historię uporządkować. Robi to przez kolejne trzy tomy, dostrzegając luki fabularne i zaklejając je jak umie.

Nadal napotykamy na mnóstwo odniesień do popkultury. To w końcu na znanych cytatach opiera się ta bajka. Jestem pod wrażeniem wyobraźni autorki. Jeśli podejdziecie do tej historii z przymrużeniem oka na pewno będziecie się dobrze bawić.

Książę koronny...

"Słowalkiria" to trzeci i ostatni tom opowiadający historię Marcjanny (Cyjan) w świecie, który sama wymyśliła.
Część bohaterów powraca i przewija się przez strony Słowalkirii jednak już nie z taką częstotliwością co wcześniej. Część jednak zostaje zdecydowanie lepiej i dokładniej przedstawiona.
Cyjan nie tylko zaczyna panować nad słowami i coraz lepiej używać swojej mocy, ale również przechodzi przemianę. (Kilku innych bohaterów też zaczyna lepiej poznawać siebie.) Do tego w niedługim czasie zostaje żoną, wdową i królem.
Jak?! Tego już Wam nie zdradzę 🤭
Oprócz tego smoki trenują się na oddział specjalny królestwa, a za morzem żyją inni ludzie, którzy być może nie są wcale pokojowo nastawieni...
Poszukiwania Głosu nadal trwają. Część potomków króla ginie, części zmieniają się priorytety, bo władca może być tylko jeden 👑
Nie zdradzę Wam kto finalnie objął władzę, ale obiecał, że pomoże Cyjan wrócić do domu. Czy się z tego wywiązał?
Tego musicie dowiedzieć się sami!
"Słowodzicielka" była dość chaotyczna i mieliśmy tylko kilkoro bohaterów. "Słowiedźma" była już bardziej poukładana, doszło więcej postaci i opisów świata. Jednak to "Słowalkiria" dostała skrzydeł (nie dosłownie, choć miotłę owszem) 😁
Ciekawie opisany świat i bohaterowie, którzy zaskakują prawie na każdym kroku. Do tego nie są sztucznie gloryfikowani. Każdy z nich ma swoje wady i to jest chyba w tej historii najlepsze.
Mam wrażenie, że ta seria jest mało znana i to wielka szkoda, bo pomysł na fabułę jest wręcz genialny!
Mam nadzieję, że choć trochę Was zaintrygowałam i zachęciłam do sięgnięcia po cykl autorstwa Anny Szumacher.

Cóż to była za wspaniała przygoda! 🥹
Znacie może trylogię @annaszumacherautor ? Jeśli nie, czas to natychmiast zmienić i wyruszyć wraz z autorką w jej wyjątkową podróż pełną magii 💜

🪻 Co tu dużo mówić? Jestem szczerze zachwycona każdą częścią tej niepozornej serii. Wcześniej niestety nie miałam styczności z twórczością pani Anny, czego bardzo żałuję. Cieszę się jednak, że dzięki współpracy z @wydawnictwo_mieta miałam okazję nadrobić zaległości i poznać tak świetną historię, którą chciałabym Wam dzisiaj nieco przybliżyć.

🪻Czytanie trylogii "Słowotwórczyni" było dla mnie prawdziwą przyjemnością od samego początku, aż do ostatniej kartki. Mimo, że książki te nie współgrają do końca z moim klimatem, bawiłam się przy nich wyśmienicie. Dawno nie miałam styczności z tak lekką, zabawną, a zarazem wciągającą historią, od której nie będę miała ochoty się odrywać. Niejednokrotnie chichrałam się do poduszki na kolejne zabawne kwestie głównych bohaterów, co zdarza się u mnie dość rzadko. Przyjemne pióro autorki sprawiło, że wręcz płynęłam przez całą fabułę i totalnie nie czułam upływającego czasu. Uważam, że wszystko zagrało tutaj ze sobą na tyle idealnie, że nie mam do powiedzenia nic negatywnego na ich temat.

🪻 Niezwykle cieszę się, że zdecydowałam się na tę współpracę. Książki Anny Szumacher wpadły totalnie w mój gust, chociaż w pierwszej chwili myślałam, że będzie zupełnie inaczej. "Słowotwórczyni" okazała się strzałem w dziesiątkę. Każda jej część dostarczyła mi mnóstwo zabawy oraz przyjemności, a właśnie to najbardziej cenię sobie w czytelnictwie 💜

Cóż to była za wspaniała przygoda! 🥹

Zarwałam nockę. Oczy mi się kleją, i nie jestem pewna, czy potrafię sklecić jedno logiczne zdanie. Jednak niczego nie żałuję. Musiałam doczytać do końca, książka okazała się nieodkładalna, szczególnie w drugiej połowie...
Jeśli poprzednie dwie części podobały mi się tak bardzo, że dawałam im 10/10, to teraz skala wywaliła kory! "Słowalkiria" jest najlepsza!!! 🖤 Wszystko było w niej idealne, padam do stóp autorce, oficjalnie wyznaję miłość i ślubuję wieczne oddanie 🖤
Anna Szumacher - profil autorski na Targach Targi Fantastyki w Warszawie powiedziała mi, że wszyscy z #teamHidra , będą zadowoleni po przeczytaniu tej części. No niedopowiedzenie roku! Nie tyle jestem zadowolona, co wręcz zachwycona! I to zakończenie - wyszło idealnie 😁
Cyan miała pracowite ostatnie kilkanaście godzin. Wyszła za mąż, została wdową i zdobyła Głos, co za tym idzie Koronę Królestwa w świecie, który stara się opuścić! Nie podoba jej się taki rozwój wypadków. Została sama. Dobrze, że chociaż wraz z koroną, zyskała nieśmiertelność, nie zginie głupio, zadźgana gdzieś na trakcie. Wymyśla plan - oddać Koronę komuś, kto do rządzenia będzie się lepiej nadawał (praktycznie każdy właściwie) i znaleźć drzewo, przez które będzie mogła wrócić do swojego świata. Koronę postanawia zrzucić na księcia koronnego Laala, który zaszył się gdzieś tam w wysokich górach i zajął się tresowaniem / trenowaniem smoków. Facet nie chce zostać królem i właśnie dlatego (moim skromnym zdaniem) nadaje się do tego najlepiej.
Aby tego dokonać Cyan potrzebuje pomocy. Nie wie gdzie podział się Agni czy Jord, więc jej wybór pada na Hidrę. Korzystając z faktu, że Hidra chwilowo nie może zrobić jej krzywdy, tym bardziej zabić, udaje się do Kowenu, by namówić go na wspólną podróż pełną przygód. Absolutnie uwielbiam tą parkę. Wiecie, ja sporo czasu dziennie spędzam w pociągach, głównie tam czytam... Cyan i Hidra rozmawiają ze sobą w taki sposób, że niekontrolowane parsknięcia są nie do powstrzymania. W miejscu publicznym niezbyt wskazane, ale miałam to gdzieś... Ania pisze w taki sposób, że wielokrotnie ryczałam że śmiechu. Trudno, ludzie brali mnie za wariatkę. Przynajmniej nikt się do mnie nie dosiadał, przecież wariatów należy się bać.
Tę wszystkie odniesienia do popkultury, to takie cudowne smaczki. Jak latanie na Nimbusie 2000 😃 Zresztą na tej cudownej okładce widać Cyan na miotle, wiadomo - nie przez przypadek, więc to żaden spojler.
Mamy jeszcze kwestię ludzi zza morza i piratów. Też świetnie poprowadzony wątek. Szczególnie działania księżniczki Kwarq przypadły mi do gustu.
Dowiadujemy się również, jak dalej potoczyły się losy Agniego i Jorda, choć to temu drugiemu od początku bardziej kibicuję, i strasznie jestem zadowolona z poprowadzenia jego historii. Pozostali jednak postaciami drugoplanowymi. Nie to co Hidra... ehhh...
Zakończenie jak już pisałam- bomba. To co powiedział Hidra na koniec o fanfiku... Kurcze... kuszące 😁 Z drugiej strony, po co poprawiać coś tak dobrego?
Strasznie będę za nimi wszystkimi tęsknić, szkoda że to już koniec 😭 Chciałabym wiedzieć co z nimi dalej... Z Cyan, z Laalem, Hidrą, Wilkiem... planują kolejną podróż, na nowy kontynent, jeju Ania, tu aż się prosi o jakieś opowiadanie chociaż <plisss> (wystękałam #teamHidra ? Wystękałam! To teraz będę stękać dalej... nie ma lekko 😜) .

Macie w swoich szufladach jakieś zapomniane opowiadania, rozgrzebane i nieskończone książki? Posłuchajcie mojej dobrej rady i skończcie je jak najszybciej, no chyba, że chcecie skończyć jak Cyjan.

Słowalkiria to trzeci, zamykający wszystko tom, który z ogromną dumą zbiorę pod swoje skrzydła.

A teraz opowiem Wam o nim zdradzając jak najmniej z fabuły. Bo jestem fajna, że fest.

Jeśli wcześniejszy chaos doprawiony absurdem był dla Was przytłaczający to po finał sięgnijcie już ze spokojnym sumieniem. Ania Szumacher postanowiła przedstawić im Porządek by zapanować nad nimi.

Cyjan po tym co przeszła przez dwa poprzednie tomy ma zwyczajnie dość. Dziewczyna się już nie bawi w uprzejmości, jej stan psychiczny jest na granicy załamania nerwowego. To jest bohaterka o jaką nic nie robiłam! Uwielbiam ją, ten stan w jakim się znajduje i decyzje jakie podejmuje, ale muszę Wam powiedzieć, że cała ta seria stoi świetnymi postaciami kobiecymi. Każda jedna babka, powołana do życia w tej serii jest naprawdę dobrze napisana. Fantastyka głównie, a szczególnie ta humorystyczna, stawia na męskich bohaterów, na szczęście Ania Szumacher to nie jest autorka, która ślepo wzoruje się na innych. Stworzyła naprawdę niezwykłe uniwersum, które dosłownie pochłonęło swoją autorkę. Stworzyła serię pełną magii, chaosu, świetnego humoru i ludzi, o których chce się wiedzieć coraz więcej. Pokazała nam czym grozi postawiona w powijakach i niedopracowana książka. A faceci tej książki też są niczego sobie! Angi w końcu oswaja się z ogniem, Jord trochę zmienił swoje priorytety i zainteresowania po tym jak mu runął światopogląd i szuka własnego ja, ale Hidra... Oj Drodzy Państwo, znów lubimy Hidrę. Ja wręcz w trakcie czytania dostałam lekkiej obseseji na jego punkcie.

Jest świetnie, to książka tego typu, że nawet jeśli niewiele się w niej dzieje, to i tak się dzieje i jest zabawnie. Na każdym jednym rozdziale przynajmniej raz głośno zarechotałam, a lekkość tej wspaniałej historii sprawia, że czyta się sama. Leczy zastój czytelniczy, kaca książkowego, wypełnia zapotrzebowanie na fajnych bohaterów i w ogóle jest, fajna, że fest. Czytajcie, nie tylko ze względu na mój patronat. Aha i są smoki.

Cudooo

Cudooo

„Słowalkiria” - tom trzeci opowieści Anny Szumacher, który rodzinnie uznajemy za najlepszy z całej serii (z cyklu „Słowotwórczyni”, o autorce, która wymyśliła powieściowy świat fantasy i na skutek zbiegu bardzo niefortunnych zdarzeń sama do niego trafiła i wcale nie wpada w zachwyt, kiedy ma do czynienia ze swoim pomysłem w realu).
Cyan nadal próbuje wrócić do współczesnego, własnego świata, ale sprawy się nieco skomplikowały, bo nagle okazało się, że została… królem. Żaden książę koronny, żadna z plątających się po górach i dolinach królewska małżonka czy wojownik nie znaleźli Głosu, czyli czegoś, co na króla namaszcza. Nikt! Cyan dostała Głos jakby niechcący i wcale go nie chce, ale z drugiej strony ma on swoje dobre strony. Ot, choćby nie można jej zabić, bo żadne ostrze się jej nie ima. I teraz nasza „bohaterka mimo woli” przemyśliwa, komu z książąt koronnych oddać Głos i królowanie, ale marnie jej idzie, bo zamiast przekazywać władzę, to ona tych nieszczęsnych książąt dość skutecznie uśmierca.
Z dobrych rzeczy – są smoki. Może nieco nietypowe, ale są i zieją ogniem. Do tego Cyan nadal włada magią słów i może rzucać zaklęcia i tworzyć coś z niczego, o ile zaklęciem jest… cytat z książki, piosenki czy choćby powiedzenie. I tak, kiedy Cyan ryknęła zaklęciem z Harry’ego Pottera, to my ryknęliśmy śmiechem. A kiedy trzeba było wymyślić, jak przemieszczać się szybko i sprawnie i Cyan nagle znalazła się za kierownicą samochodu, z głośników którego leciał najlepiej znany hit The Queen i od razu mieliśmy przed oczami scenę z bardzo znanej książki i serialu, to naprawdę doceniliśmy pomysłowość autorki.
Ogólne wrażenie jest takie, że pani Szumacher z tomu na tom nabierała rozmachu i coraz bardziej potrafiła „sprzedać” swoje umiejętności jako twórczyni światów i bohaterów. Jeśli ma być tom czwarty, to my czekamy niecierpliwie.

Cyan nadal próbuje wrócić do...

Znacie twórczość Anny Szumacher? Jeśli nie, to czas najwyższy nadrobić. Seria o Słowotwórczyni jest napisana w sposób niezwykle wciągający. Mam za sobą już dwa tomy, a teraz sięgnęłam po zakończenie historii. Czytając trylogię odnosi się wrażenie, że główna bohaterka Cyan wpadła, jak przysłowiowa śliwka w kompot i ma do rozgryzienia niezły problem, jak wrócić do domu ze świata, który sama stworzyła. Zwłaszcza, że to czego sama niedopracowała samo się stworzyło i zapełniło luki w opowieści.
W tej części wątki się przeplatają, a trup ściele się gęsto. Dużo łatwiej jest o to zwłaszcza, że Cyan zyskała Głos i ma nieco więcej zdolności. A żeby było ciekawiej stała się nieśmiertelna. To powoduje, że swoje kroki kieruje ku najgorszemu wrogowi, który tym razem nie może jej zabić, mimo że próbuje. W końcu zgadza się na jej szalony plan, by wyruszyć z nią w drogę na poszukiwanie pewnego księcia koronnego.
Czego tu nie brakowało? Dla fanów Pratchetta to na pewno będzie nie lada gratka, bo humor jest przedni. Bardzo podoba mi się moc Cyan, która tworzy coś z literatury, piosenek, przysłów. No i wielki plus za wykorzystanie magii Pottera.
Mamy tu też wątek jak z wrogów stać się czymś… No właśnie czym? Przyjaciółmi? Towarzyszami? Kochankami? Musicie sami przeczytać, bo warto. Ale jak to w dobrej historii: jeśli nie możesz się czegoś pozbyć, to to zaakceptuj i to właśnie zrobił Hidra.
Świetnie nakreślone postacie robią prawdziwą robotę w tej książce.
Samo zakończenie też przywróci nieco wiary, ale żeby się dowiedzieć, musicie przeczytać.

Na półkach: , , , , , , ,

" [...] Serio, nie ogar­niam, jakim cudem pa­mię­tam tak bezsensow­ne rze­czy, które okazu­ją się nagle za­dzi­wia­ją­co przy­dat­ne. [...]"

Kto się czubi, ten się lubi. Tak można powiedzieć o pewnej parze głównych bohaterów. Niby się nie lubią i nawet planowali zamach na siebie, a jednak coś ich do siebie przyciąga. Jak to wszystko się zakończy ? Tego dowiecie się podczas czytania lub słuchania ostatniego tomu trylogii "Słowotwórczyni" pod tytułem "Słowalkiria". Nie wiem, jak Anna Szumacher to zrobiła, ale ta część była jeszcze bardziej emocjonująca i najlepsza. Dosłownie nie mogłam się oderwać od słuchania. Uwielbiam poczucie humoru tej autorki. Teksty wypowiadane przez jej bohaterów są tak zabawne, że aż popłakałam się ze śmiechu. Jeżeli tak jak ja uwielbiacie śmiać się, podczas czytania lub słuchania to radzę wam nie przegapić tego tytułu.
Moimi ulubieńcami w tej części byli:
- Cyan — stworzeni przez nią bohaterowie wciągnęli ją do swojej historii. Tym razem czeka ją nie lada wyzwanie. Czy jemu podoła? Czy powróci do realnego świata?
- Hidra — zabójca, najemnik z Kowenu. Tutaj przeżyje bardzo dużo ciekawych i niebezpiecznych chwil. Ktoś go doprowadza do czerwoności. Czy ulegnie urokowi, czy raczej posieka na kawałeczki?
- Kwarq — wojownicza księżniczka. Jak ona odnajdzie się w tej historii?
- Jord- rycerz księcia koronnego. Czy nadal chce pełnić tę funkcję, czy raczej w głowie ma co innego?
Dziękuję autorce, że w tak barwny sposób przypomniała nam, co działo się w poprzedniej części. Cieszę się, że spisała ważniejsze postacie występujące w "Słowalkirii". To jest bardzo przydatne.
Słuchając tego audiobooka, miałam wrażenie, że przeniosłam się do fantastycznej baśni. Nie chciałam z niej wychodzić. Polubiłam głównych bohaterów i ich ciekawe przygody. Będzie mi ich bardzo brakowało. Mam cichą nadzieję, że Anna Szumacher za jakiś czas dopisze ich dalsze losy.
Jestem zachwycona świetną okładką. Lektor Sebastian Konrad po raz kolejny dał tej historii dodatkowego klimatu. Uwielbiam jego interpretację "Słowalkirii".
Akcja wartka z ciekawymi jej zwrotami. Fabuły do końca nie można być pewnym, ponieważ bohaterowie działają według swojego planu. Postacie występujące w tej części dają ostro popalić.
Czy jesteście gotowi na powrót Cyan i jej drugoplanowych bohaterów?
Pamiętajcie, tutaj wszystko może się wydarzyć. Bądźcie czujni. Przygotujcie się na dużą dawkę dobrego humoru.
Jestem za twórczością Anny Szumacher. Ta autorka potrafi zakręcić swojego czytelnika, do tego stopnia, że nie da się o niej zapomnieć.