Skandaliści w koronach. Łajdacy, rozpustnicy i głupcy na polskim tronie

Okładka książki Skandaliści w koronach. Łajdacy, rozpustnicy i głupcy na polskim tronie Andrzej Zieliński
Andrzej Zieliński Wydawnictwo: Prószyński i S-ka historia
historia
Prószyński i S-ka
2017-01-01
2017-01-01
historia polski królowie polski

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Nie wiem, jak inni ludzie mają, ale ja lubię, kiedy historia jest opowiadana w sposób ciekawy. Częste dygresje i totalne duperele, którymi raczy czytelników Pan Andrzej Zieliński spowodowały, że bywało, iż czytałam książkę co kilka akapitów. Naprawdę przesadził z ilością szczegółów.
Czy ciekawa jest np. ilość klątw, którymi zostali obłożeni król Bolesław II Zapomniany oraz Kazimierz Jagiellończyk?

Ze smutkiem odnotowałam, że najciekawsze w tej książce są... tytuły rozdziałów. Reszta - różnie.

Smutne jest też to, że "historia polskiej państwowości, nie tylko zresztą w jej początkach to historia przelanej krwi braterskiej, przemocy, intryg, zdrad, tortur i morderstw.
W walce o władzę, o tron i koronę nie liczyły się nawet najbliższe więzy rodzinne. Każde działanie było tu dozwolone.
Jedynie książę Mieszko I był władcą, o którego konfliktach z braćmi nic nie wiemy. Wszystkie zachowane przekazy mówią jedynie o braterskiej pomocy, jaką w walce z najazdami niemieckimi, łącznie z bitwą pod Cedynią, otrzymał od Czcibora i Prokuja."
Historia Polski wyściełana jest wręcz bratobójczymi walkami o tron...
Holibka - pewne rzeczy się nie zmieniają...

Nie jest to opracowanie godne polecenia, bo są znacznie lepsze książki z anegdotami o królach polskich.
Ciekawe są natomiast obrazy, akwaforty oraz portrety i fragmenty Kroniki Galla Anonima.

Rozczarowanie, to mogę stwierdzić jednoznaczne. Potencjał był ale został roztrwoniony i zamieniony na drobne. Może i są jakieś ciekawostki ale zbytnio nie zaskakują. Dla interesujących się historią nie są to rewelacje a dla przeciętnego czytelnika część tych historii też jest znana. Jednym dużym plusem to, że audioboooka czyta A. Hausner bo to właśnie w tej formie miałam "przyjemność" zaznajomienia się z tą pozycją. Możliwe, że gdybym musiała sama ją czytać to wylądowałaby na półce niedokończone lub przełączyłabym umysł na moduł szybkiego czytania ...

No i taką historie to ja rozumiem - bez owijania w bawełnę, prosto i dosłownie.
Autor w książce pokazuje niewygodne fakty w historii naszego kraju. W niektórych momentach się śmiałem, w niektórych normalnie nie wyobrażałem sobie stopnia okrucieństwa i głupoty ludzi u władzy.
Książkę polecam, nie zawiera ogromnej ilości dat, nie jest to swoisty podręcznik do historii który musisz nauczyć się na pamięć. Mnogość wątków w tej książce jest ogromna, ale osadzanie jej w czasie przez autora jest czymś znakomitym. Polecam.

No i taką historie to ja rozumiem - bez owijania w bawełnę, prosto i dosłownie.

Dużo ciekawych faktów o których nie dowiemy się na lekcjach historii. Bardzo dobre odbrązowienie niektórych postaci.

Ilość zupełnie niepotwierdzonych teorii, sprawia, że nie sposób jest traktować tej książki poważnie. Od razu na początku autor atakuje nas Prokujem, synem Mieszka I a za chwilę Romanem, synem Bezpryma. Tylko i wyłącznie dla zabicia czasu.

Moim zdaniem jest to dobra książka dla tych, którzy chcą poczytać w lekkim tonie o władcach skandalistach. Bardzo przyjemna lektura.

Solidna pozycja dotycząca kontrowersyjnych władców Polski jak i wydarzeń z nimi związanych. A mamy tu cały miks wydarzeń - od legendy Bolesława Zapomnianego i tej związanej ze Złotą Bramą poprzez choroby weneryczne toczące dynastię Jagiellonów, skończywszy na okolicznościach związanych z "liberum veto".

Owszem, książka raczej dla laików, osób które nie mają zbyt głębokiej wiedzy na tematy historyczne. Napisana jest prostym językiem, bez zagłębiania się w terminy czysto historyczne. Minusem jedynie może być nadmiarowa liczba zbędnych nazwisk. Czytanie o Władku spod Malborka, który jako piąty z kolei przerwał obrady sejmu jest według mnie zbędne i nic nie wnosi do książki.

Owszem, książka raczej dla laików, osób które nie mają zbyt głębokiej...

Kto przywiózł do Polski chorobę neapolitańską, jaka jest prawda o porwaniu przez Chrobrego ruskiej księżniczki Predsławy, kim był Bolesław Zapomniany i kilka innych mniej czy bardziej znanych epizodów z życia naszych władców.

Dla zainteresowanych historią w wersji lekkiej. Czy wszystkie informacje są gruntownie przebadanymi faktami historycznymi - nie jestem pewna, gdyż próbowałam googlowawać niektóre fakty podane w książce i zdania historyków są różne.

1965

Niby książka ma wszystko, co powinna mieć pozycja historyczna. Autor przedstawił kilku (jego zdaniem) kontrowersyjnych władców, podaje fakty i domysły. Wszystko tu jest. Jednak sposób przekazania wiadomości sprawił, że zaraz po wysłuchaniu audiobooka, niewiele z niego pamiętam.

• Audiobooki
  • Historyczne

Andrzej Zieliński Skandaliści w koronach. Łajdacy, rozpustnicy i głupcy na polskim tronie Zobacz więcej